Facebook

Český horolezecký svaz

Vstupujeme do nové sezóny v soutěžním lezení

Vstupujeme do nové sezóny v soutěžním lezení
19. 02. 2020 | Rubrika: Soutěžní lezení, RSS - iSport.cz

Vstupujeme do nové sezóny v soutěžním lezení a jsme si vědomi, že bude výjimečnou, a to z několika důvodů:

 

Především nás v roce 2020 čekají letní Olympijské hry, na kterých bude poprvé zařazeno soutěžní lezení ve formátu trojkombinace. Na Olympijské hry se zatím za Českou republiku nominoval pouze Adam Ondra a naším úkolem a cílem je, zajistit mu spolu s ČOV co nejlepší podmínky pro jeho přípravu a trénink.

 

Dále, se Český horolezecký svaz dohodl na spolupráci s Českým sportovním lezením při pořádání závodů Českého poháru v boulderingu. Jednáme i o dalších možnostech propojení aktivit v oblasti indoorového lezení např. v oblasti vzdělávání, práce s oddíly apod.

Zároveň dochází ke změnám v obsazení trenérského týmu působícího pod ČHS - informace najdete na stránkách ČHS,

a s tím souvisejí i změny v organizaci tréninků.

Soutěžní lezení se rozrůstá, je potřeba zapojit více odborníků z různých oblastí, abychom do budoucna vytvořili silnou základnu.

 

 

ORGANIZACE TRÉNINKŮ a NOVÁ SPOLUPRÁCE

Závodníci budou používat pro monitorování tréninkových plánů elektronický zápisník firmy Yarmill. Do spolupráce vstupuje Petr Klofáč (Andrle Sport), který se stal odborným konzultantem v oblasti centralizace monitoringu tréninkových plánů, optimalizace tréninkových postupů a také dalších činností v rámci VSCM a reprezentace.

Další odbornou konzultantkou (dokončující trenérskou licenci B) je Iva Vejmolová, která jako dlouholetá reprezentantka přinese do přípravy tolik chybějící pohled ze strany závodníků a také zkušenosti ze své trenérské praxe. Zapojování vrcholových závodníků do přípravy reprezentace je běžné také u jiných zahraničních týmů – Jenny Lavarda (ITA), Kilian Fischhuber a Katharina Saurwein (AUS), Leah Crane (UK), Yuka Kobayashi (JPN), Dmitri Sharafutdinov (RUS) a další.

Ke spolupráci při koučování závodníků na trénincích, soustředěních či závodech jsou přizváni také naši další výborní závodníci, např. Adam Ondra, Martin Stráník, Štěpán Volf, Štěpán Stráník, Roman Kučera, Sabina Večeřová a další.,

Ke spolupráci a podpoře nejen reprezentantů jsou vítání také noví trenéři pro různé výkonnostní skupiny, např. Matouš Pokorný, Jiří Pummer, David Migál, Dalibor Šimek a další.

Další rozšíření spolupráce probíhá v oblasti stavěčské. - O proces pravidelné obměny cest, zajišťování stavěčů a celkovou organizaci těchto činností se bude starat koordinátor, kterým se stal po dohodě mezi zástupci Stavěčské sekce (subjekt existující zatím mimo strukturu svazu)

a zástupci projektového týmu KSL, aktivní lezec a zkušený stavěč (jeden z hlavních stavěčů ČHS) Denis Pail.

 

Pro členy reprezentace i vrcholového sportovního centra mládeže jsou

a budou připravovány tréninkové cesty a bouldery v tréninkových centrech ČHS a na dalších lezeckých stěnách jako jsou SmíchOFF Praha, Vertikon Zlín, HUDY Brno,  HUDY Ústí nad Labem, Lezecká stěna Harcov Liberec, Big Wall Praha, Makak Jablonec a v boulderingových centrech Hangár Brno, TendonBlok Ostrava a Smíchoff Praha.

 

Závodníci mohou nahlížet do aktuálního rozpisu tréninkových cest či boulderů, ve kterém najdou aktuální informace o datu postavení cesty/boudru, jejich autorovi a také popis charakteru a určení cest či bouldrů.

 

Připravujeme přehled soustředění a společných tréninků, které proběhnou v první půlce roku 2020. Tento přehled bude zveřejněn ve sdílené souhrnné tabulce, kde najdete informace na jednom místě. (Na přehledu

v tuto chvíli ještě pracujeme.) O konkrétním soustředění nebo tréninku, jeho programu a podmínkách účasti budou závodníci informováni přímo

v samostatném dokumentu, ale také prostřednictvím e-mailu.

 

 

PŘEHLED AKTUÁLNÍCH SOUSTŘEDĚNÍ PRO DOSPĚLÉ A MLÁDEŽNICKOU REPREZENTACI 2020

  • 23.2. Soustředění dospělé a mládežnické reprezentace v rychlosti a kombinaci s Liborem Hrozou – Ostrava-Hlubina
  • 24.2.-25.2. a 27.-28.2. Soustředění v lezení na rychlost zaměřené na přípravu  Adama Ondry  na OH pod vedením Libora Hrozy. Akce se zúčastní také Jan Kříž.
  • 6.- 8.3.  V4 BOULDER SESSION 2020 v Bratislavě – která je určena deseti vybraným závodníkům mládežnických kategorií – trenéři Alexandra Gendová, Silva Rajfová
  • 7.3. Soustředění pro dospělé reprezentanty v boulderingu v lezeckém centru Mandala v Drážďanech- kouč Martin Stráník
  • 28.3. Soustředění dospělé reprezentace v boulderingu v tréninkovém centru Hangár nebo Smíchoff - místo bude upřesněno
  • Duben – Soustředění mládežnické reprezentace v rychlosti a kombinaci datum bude upřesněno- Ostrava-Hlubina – trenér Andrzej Kajdan
  • 5.4. Soustředění mládežnické reprezentace v boulderingu tréninkovém centru Hangár
  • Květen -  místo i datum bude upřesněno – Soustředění mládežnické i dospělé reprezentace v lezení na obtížnost.
  • Květen- Soustředění mládežnické reprezentace v rychlosti a kombinaci datum bude upřesněno- Ostrava-Hlubina – trenér Andrzej Kajdan
  • 5.-7.6. Soustředění mládežnické i dospělé reprezentace v lezení na obtížnost INNSBRUCK

 

SPOLEČNÉ TRÉNINKY VSCM

Nad výše zmíněná společná soustředění a tréninky budou organizovány pravidelné společné tréninky VSCM na Moravě nebo v Praze, jejichž termíny budou členům VSCM oznamovány vždy s dostatečným předstihem (minimálně 2 týdny).

 

11.3. Společný trénink VSCM Morava – Hangár

15.3. Společný trénink VSCM Praha - Smíchoff

 

Tyto tréninky jsou určeny pro členy VSCM a další reprezentanty, avšak mohou se jich do naplnění kapacity účastnit také další závodníci s odpovídající výkonností.

 

 

MATERIÁLOVÁ PODPORA Z DOTACE MŠMT

Z materiálové dotace MŠMT 2019 roce byly pořízeny dva automobily značky Volkswagen Caravelle, které budou využívány k dopravě reprezentantů na mezinárodní závody, soustředění a další společné akce.

Také chyty pro tréninkové cesty i bouldery, které byly rozděleny do jednotlivých tréninkových center pro účely tréninku a přípravy  naší reprezentace, byly financovány z dotace MŠMT.

          polep aut výřez_200130

 

Z dotace v letošním roce, (bude-li přidělena), by měly být pořízeny další prostředky, které budou sloužit členům reprezentace k jejich ještě  kvalitnější a profesionálnější přípravě.

 

 

FYZIOTERAPEUTICKÁ PÉČE

V roce 2020 pokračujeme ve spolupráci v oblasti pohybové terapie a fyzioterapeutické péče pro reprezentaci a talentovanou mládež s týmem Fyzio Gym Cooper. Veškeré informace, podmínky a kontakty jsou uvedeny na stránkách ČHS v odkazu na Info pro závodníky

 

 

TESTOVÁNÍ REPREZENTACE

Testování reprezentace je postupně realizováno v termínech uvedených v článku „Testování reprezentace ve sportovním lezení“.

Další volné termíny a případné opakované testování je možné pouze po dohodě s Jiřím Balášem  - balas@ftvs.cuni.cz

 

 

ORGANIZACE MEZINÁRODNÍCH ZÁVODŮ

Aktuální přehled mezinárodních závodů i účast našich reprezentantů najdete na stránkách ČHS

Česká reprezentace pravděpodobně nebude vysílat oficiální výpravu na závod EYC v boulderingu v portugalském Soure 9. - 10. 5.

a ani na závod Evropského poháru dospělých v boulderingu a rychlosti 

v Kyjevě 5.- 7. 6. O konečném rozhodnutí budeme reprezentaci informovat v dostatečném předstihu. Pokud některý z řádně nominovaných reprezentantů projeví zájem o start na těchto závodech, bude mu umožněn v souladu s nominačními pravidly a pravidly proplácení,

ČHS nebude zajišťovat dopravu ani ubytování a nebude vysílat mezinárodního kouče.

 

Aktualizacemi proběhly dokumenty související s účastí reprezentantů na mezinárodních závodech:

- Nominační pravidla pro dospělé

- Nominační pravidla pro mládež

- Pravidla proplácení příspěvků dospělým

- Pravidla proplácení příspěvků pro mládež

 

IFSC zveřejnilo aktualizaci nových pravidel.

 

Úpravou také prošel web ČHS, kde jsou všechny informace týkající se reprezentace, závodníků, mezinárodních i tuzemských závodů obsaženy ve stejnojmenných záložkách.

 

 

ORGANIZACE TUZEMSKÝCH ZÁVODŮ

V letošním roce se ČHS a ČSL dohodli na znovuobnovení spolupráce při pořádání Českého poháru v boulderingu pro všechny kategorie.

Český pohár v boulderingu i obtížnosti bude mít tři kola. První dva závody budou nominační, poslední bude současně MČR.

U rychlostní disciplíny budou závody dva, včetně MČR. 

 

Pro rok 2020 se bohužel nepodařilo prodloužit spolupráci s generálním partnerem Českého poháru v boulderingu Rock Pointem.

 

Aktualizacemi proběhly i další dokumenty související s pořádáním tuzemských závodů:

- Pravidla soutěžního lezení

- Prováděcí předpisy pro dospělé

- Prováděcí předpisy pro mládež 

 

 

Sekretariát ČHS, Ivana Palasová

Instagram

Instagram Horosvaz