Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Návrh úpravy Pravidel pro lezeni v nepískovcových oblastech

29. 03. 2006 | Rubrika: O ČHS | Komentáře (0)

Vážená lezecká veřejnosti,

dostává se k Vám k posouzení a připomínkování návrh nových Pravidel pro lezení v nepískovcových oblastech v České republice a v pískovcových oblastech na Moravě. Od schválení posledních pravidel uběhlo již více než sedm let, což je v dnešní překotné době relativně dlouho a tak, jak se lezení neustále vyvíjí, je potřeba jednou za čas poopravit i základní pravidla.

Návrh, který vychází z filozofie, že pravidla by měla být pokud možno, co nejjednodušší, jasná a srozumitelná každému, je výsledkem práce a hledání shody všech členů Centrální vrcholové komise (CVK). CVK si nemyslí, řeknu-li to v uvozovkách, „že má patent na rozum“ tak, aby byla schopna vytvořit Pravidla vyhovující všem, proto se po zralém uvážení rozhodla dát příležitost vyjádřit se k návrhu všem, kteří se o lezení a činnosti s ním související zajímají a leží jim na srdci. CVK věří, že se zcela jistě objeví podnětné návrhy, které mohou Pravidla obohatit a za ně Vám předem děkuje.

V názvu Pravidel se poprvé objevuje termín pískovcové oblasti na Moravě a to z toho důvodu, že byly v posledních pravidlech poněkud opomenuty a taktéž tím, že svojí historií a vývojem lezení mají blíže k nepískovcovým terénům než k pískovcovým oblastem v Čechách. Pískovcové skály na Moravě sloužily především jako příprava pro lezení v horách, zpočátku zejména ve Vysokých Tatrách, a při hodnocení cest se zde běžně používala, na rozdíl od pískovcových oblastí v Čechách, šestimístná Welzenbachova stupnice. Od počátku zde také nebyly např. tak striktní požadavky na dodržení vzdálenosti jednotlivých jištění od sebe navzájem, vznikaly zde technické cesty (A0,A1..) a používání magnézia je zde běžné již dlouhé roky. Všechny tyto a další odlišnosti nás vedly k logickému přiřazení těchto oblastí k nepískovcovým terénům.

Dalším pojmem, který se zde objevuje nově, je pojem LEZECKÉ OBJEKTY. V dřívějších pravidlech se objevovaly pojmy věže a masivy, avšak v posledních letech došlo k bouřlivému rozvoji boulderingu a tak vyvstala otázka jak pojmenovat skalní útvary pro bouldering. Takže, abychom se vyhnuli případnému přesnému definování jednotlivých pojmů ( může se stát, že by to orgány ochrany přírody mohly požadovat ), byl zvolen neutrální název, pod nímž si lze představit cokoliv od vysoké osamělé skály přes nejrůznější stěny až po dvoumetrový kámen.

Tolik úvodem. Představou CVK je, že by během cca 4 až 6 týdnů proběhla diskuse – na našich svazových stránkách je k tomu příslušná rubrika a jasně formulované pozměňující návrhy posílejte e-mailem na adresu vrcholovakomise@horosvaz.cz Následně členové CVK zodpovědní za návrh nových pravidel zpracovají Vaše připomínky a formou korespondenčního hlasování schválí konečný návrh. Toto si vyžádá taktéž cca 4 týdny. Konečný návrh Pravidel bude dán na schválení VV. Předpokladem je, že konečné úpravy si vyžádají cca 2 týdny. Pak již záleží na VV, jak rychle nová pravidla schválí a v jaké podobě ( ke schválení by měla být připravena začátkem prázdnin).

Úplným závěrem chci sdělit těm, které to zajímá, že stejným způsobem se začínají připravovat i nová pravidla pro lezení v pískovcových oblastech v Čechách, u nichž příprava trvá poněkud déle, čemuž se ale při znalosti historie lezení v těchto oblastech a nutnosti najít soulad pro všechny tyto jednotlivé lokality nelze divit.

Návrh pravidel je ke stažení zde: Pravidla pro lezení v nepískovcových oblastech 44.0 KB

Za CVK úvodní slovo sepsal Vladimír Wolf

| Komentáře(0)
Instagram

Instagram Horosvaz