Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Pelikánův seminář

Pelikánův seminář je možnost setkání všech, kdo se zajímají o problematiku horské medicíny. Seminář organizuje ČHS a Společnost horské medicíny. Od roku 2013 se do organizace zapojuje také Medicínska komisia SHS James.

Pelikánův seminář 2018

 

Seminář nese jméno výborného českého horolezce a lékaře – Jiřího Pelikána. MUDr. Jiří Pelikán se narodil v roce 1952. Vystudoval Lékařskou fakultu v Praze a  v roce 1976 nastoupil na chirurgické oddělení do Jablonce nad Nisou, kde si jako specializaci vybral traumatologii. Byl jedním z nejlepších lezců jabloneckého oddílu LIAZ - už v roce 1976 přelezl severní stěnu Eigeru a Mnicha. V dalších letech podnikal náročné zimní průstupy v oblíbených Julských Alpách, lezl na Kavkaze, Pamíru a ve Fanských horách. Byl členem expedice na Dhaulagiri 1984, v roce 1987 vystoupil na vrchol Shivlingu. Jiří Pelikán pracoval na svých výpravách jako expediční lékař a horolezec, stál u zrodu horské medicíny u nás. Především však byl špičkový horolezec, který se chtěl plně věnovat funkci expedičního lékaře až později, až nebude mít ambice na sportovní cíle nejvyšší úrovně. Bohužel se toho nedožil. Zahynul 1. 10. 1988 na Annapurně ve výšce téměř 8000 m n.m.

 

První Pelikánův seminář se konal v Praze v roce 1990, od roku 1992 pak nahradil dřívější semináře zdravotníků ČHS. Na počátku byl seminář hlavně pracovním setkáním členů Lékařské komise ČHS a Společnosti horské medicíny. Od roku 2008 se přeměnil na konferenci pro odbornou i laickou veřejnost. Koná se vždy jednou ročně na podzim.

 

Hlavními tématy jsou novinky v horské a wilderness medicíně, úrazovost, kazuistiky související s horolezeckou činností, bezpečnost, záchrana a další témata. Večerní program obvykle pokračuje fotoreportážemi z expedic a cest.

32. ROČNÍK PELIKÁNOVA SEMINÁŘE

HOTEL MEDLOV, VYSOČINA

termín 28.-30.10.2022

Hlavním tématem budou letos Ženy v horách, ale věnovat se budeme i horolezeckým úrazům, skialpninismu atd.

Letošní ročník se uskuteční v Hotelu Medlov na Vysočině.

Při včasném přihlášení a úhradě do termínu 15.9.2022 platí zvýhodněný účastnický poplatek 700,- Kč.

 

PELIKÁNŮV SEMINÁŘ - JEDNOTLIVÉ ROČNÍKY 


Informace k předešlým rořníkům včetně přednášek naleznete v archivu souborů.

 

Instagram

Instagram Horosvaz