Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Souhlas s provozováním horolezectví v CHKO Český ráj

12. 05. 2006 | Rubrika: O ČHS | Komentáře (0)

Č.j.: 2006 / 129 / 530 V Turnově 14. 4. 2006

Vyřizuje : Mgr. Aleš Hoření

ROZHODNUTÍ

Správa Chráněné krajinné oblasti Český ráj jako příslušný orgán státní správy ochrany přírody a krajiny podle ust. § 78 odst. 1 zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny ve znění zákonného opatření předsednictva ČNR č. 347/1992 Sb., zákona č. 289/1995 Sb., nálezu Ústavního soudu ČR č. 3/1997 Sb., zákona č. 16/1997 Sb., zákona č. 123/1998 Sb., zákona č. 161/1999 Sb., zákona č. 238/1999 Sb., zákona č. 132/2000 Sb., zákona č. 76/2002 Sb., zákona č. 320/2002 Sb., zákona č. 100/2004 Sb., zákona č. 168/2004 Sb., a zákona č. 218/2004 Sb. (dále jen zákon) rozhodla o žádosti Českého horolezeckého svazu (dále jen ČHS), Zátopkova 100/2 P.S. 40, 160 17 Praha 6 - Strahov a Union Internationale des Associations d’Alpinisme (dále jen UIAA), Monbijoustrasse 61, Postfach, CH-3000 Berne 23, Switzerland, ve správním řízení zastoupená na základě plné moci ze dne 9. 3. 2006 ČHS, ze dne 27. 12. 2005.

Podle § 44 odst. 2 zákona a § 5 odst. 1 písm. e) nařízení vlády ČR č. 508/2002 Sb. vydává

souhlas

s provozováním horolezecké činnosti na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj a to za těchto podmínek :

1) Horolezecká činnost se bude provozovat v lezeckých oblastech vymezených v mapové příloze tohoto rozhodnutí na lezeckých cestách uvedených na seznamu oblastní vrcholové komise (OVK) jako schválené v uvedeném období a za daných podmínek:

a) období od 1. 4. do 31. 10., prvovýstupy na věže povoleny, prvovýstupy na masivy jen se souhlasem Správy CHKO Český ráj (dále jen SCHKO)

  • Drábské světničky
  • Frýdštejn
  • Hruboskalsko - souhlas se nevztahuje na lokalitu Čertova ruka
  • Lom Pánvička (Betlémské skály)
  • Prachovské skály (centrální)
  • Příhrazské skály

c) období od 1. 4. do 31. 10., prvovýstupy jen se souhlasem SCHKO

  • Betlémské skály
  • Drábovna
  • Hrdoňovice
  • Kacanovy
  • Kozlov - okolí hradu
  • Plakánek - horolezectví povoleno jen na věžích Šrámkova, Přilehlá, Pikola, Lékař, Janulka, Jablonecká, Prašivka a Husar
  • Pleskotský mlýn - horolezectví povoleno jen na věžích Houpačka, Žehrovská, Starý hrad I a Starý hrad II
  • Pohoř
  • Prachovské skály (ostatní) - souhlas se nevztahuje na lokality Javorový důl, Starý hrádek, Dračí rokle, Fortna a Americká sluj
  • Skály na Sokolu
  • Věžák
  • Vidlák, skály pod Troskami - horolezectví povoleno jen na skalních věžích

d) období od 1. 7. do 31. 10., prvovýstupy jen se souhlasem SCHKO

  • Hruboskalská údolíčka
  • Hrůdka
  • Klokočské skály
  • Kozákov
  • Kozlov nad Vústrou
  • Příhrazská údolíčka - horolezectví povoleno pouze v oblasti u věže Bohatýr
  • Rovné skály
  • Skalany
  • Valečov - horolezectví povoleno jen na věžích Kohoutí kámen, Slepice a Čarodějka
  • Zbirohy
  • Žehrov – souhlas se nevztahuje na území Žehrovské obory

e) období - celoročně, prvovýstupy povoleny

  • Pantheon
  • Suché skály - souhlas se nevztahuje na severní stranu skal, horolezectví povoleno jen na jižní straně skal
  • Votrubcův lom (Kozákov) - horolezectví povoleno jen za vytvoření dostatečné vrstvy ledu

2) Oblastní vrcholová komise Českého ráje (dále jen OVK) bude prostřednictvím svého předsedy hlavním partnerem SCHKO při řešení záležitostí týkajících se provozované horolezecké činnosti v jednotlivých oblastech.

3) OVK bude vést seznam schválených lezeckých cest. Nové cesty budou do seznamu schválených lezeckých cest zapisovány jen po udělení souhlasu SCHKO s provedením prvovýstupu vyjma případů, pro které se souhlas SCHKO k provedení prvovýstupu nevyžaduje.

4) Pro každou lezeckou oblast bude ČHS ustanoven správce oblasti. SCHKO bude předán soupis ustanovených správců oblastí včetně kontaktů na tyto osoby a budou jí oznamovány případné změny.

5) Správci oblastí budou při výkonu činnosti spolupracovat se SCHKO. Budou dohlížet na dodržování podmínek tohoto souhlasu členy ČHS a UIAA. Budou aktivně shromažďovat informace o zjištěných poškozeních lezeckých a přístupových cest a o zahnízdění ptáků a budou o nich bez zbytečného odkladu informovat SCHKO. Podle zjištěných informací zajistí uzavření lezeckých cest. Uzavřené lezecké cesty budou v terénu označeny horolezeckými značkami nebo informačními tabulemi.

6) Předseda OVK zajistí, aby správci jednotlivých oblastí prováděli každoročně ve spolupráci se SCHKO terénní šetření, jehož účelem bude dokumentovat stav lezeckých a přístupových cest.

7) ČHS bude provádět opatření k eliminaci poškození dochovaného přírodního prostředí v rozsahu dle zjištěného poškození. Před jejich realizací budou navržená opatření dohodnuta se SCHKO a majitelem pozemku.

8) Nové jistící prostředky nesmí být ve stávajících cestách osazovány bez souhlasu SCHKO. Údržba stávajících fixních jistících prostředků je povolena. Barva nově osazovaných fixních jistících prostředků bude přizpůsobena co nejvíce barvě povrchu skal.

9) Členové ČHS a členských organizací UIAA jsou při výkonu horolezecké činnosti povinni dodržovat tato pravidla:

a) Členové ČHS se budou při výkonu horolezecké činnosti prokazovat oprávněným kontrolním orgánům platným členským průkazem ČHS; členové organizací UIAA platným průkazem svazu, jehož jsou členy.

b) K přístupu ke skalám budou používat veřejné cesty nebo cesty vyznačené se souhlasem SCHKO. Nejsou-li v dané lokalitě přístupové cesty vyznačeny, budou volit přístup ke skalám tak, aby nedocházelo k poškození povrchu půdy a její erozi.

c) Budou se chovat šetrně ke všem složkám přírodního prostředí a zachovávat klid.

d) Nebudou rušit hnízdící ptáky. Zjištěná zahnízdění ptáků nahlásí neprodleně správci dané oblasti nebo SCHKO.

e) Nebudou lézt na vlhkém a mokrém pískovci.

f) Budou dbát zákazu lezení na vybrané věže a masívy.

g) Při lezení budou používat pouze boty s hladkou podrážkou nebo budou lézt naboso. Tato podmínka neplatí při lezení na ledové vrstvě v lezecké oblasti Votrubcův lom.

h) Jako jistící pomůcky budou používat pouze stávající fixní jistící prostředky, smyčky a karabiny tak, aby nedocházelo k poškození skály.

i) Nebudou jakkoli poškozovat a úmyslně měnit povrch skal (dřít skálu při manipulaci s lanem, rýt či vysekávat chyty, prorážet hodiny, poškozovat voštiny apod.).

j) Nebudou odstraňovat rostliny, porosty mechů, lišejníků a zeminu z povrchu skal, spár, terásek apod.

k) Cesty budou prostupovat vždy zdola. Horní jištění slouží jen pro zajištění dalších členů lanového družstva. Jejich počet je omezen maximálně na 3 osoby v lanovém družstvu, s výjimkou prvovýstupů. Tato podmínka neplatí pro lezeckou oblast Lom Pánvička.

l) Slaňování je možné jen pomocí trvalého vrcholového zařízení mimo nouzové případy, kdy chybí nebo je poškozeno.

m) Při lezení nebude používáno magnézium ani jiné chemické prostředky.

10) Text tohoto rozhodnutí bude Český horolezecký svaz publikovat v médiích, která se zabývají horolezeckou tematikou.

11) Tento souhlas platí do 31. 12. 2008.

Odůvodnění :

Český horolezecký svaz, Zátopkova 100/2 P.S. 40, 160 17 Praha 6 - Strahov a Union Internationale des Associations d’Alpinisme, Monbijoustrasse 61, Postfach, CH-3000 Berne 23, Switzerland, ve správním řízení zastoupená na základě plné moci ze dne 9. 3. 2006 Českým horolezeckým svazem, požádaly dne 27. 12. 2005 o udělení souhlasu s provozováním horolezecké činnosti na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Skalní města Českého ráje jsou jedinečnými geologickými a geomorfologickými útvary s nadnárodním významem. Většina skalních měst na území CHKO Český ráj (dále jen CHKO) je v současnosti chráněna jako zvláště chráněná území v kategoriích národní přírodní památka, přírodní památka a přírodní rezervace. Hlavním předmětem ochrany je ochrana geologických a geomorfologických fenoménů. Území skalních měst leží převážně v I. a II.,okrajově ve III. zóně odstupňované ochrany přírody a krajiny CHKO a zároveň se jedná o území, která jsou součástí územního systému ekologické stability krajiny (nadregionální, regionální i místní úroveň). Některá skalní města jsou součástí evropsky významných lokalit soustavy Natura 2000 a jsou biotopem zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů. Horolezectví se v uvedeném území provozuje již 100 let a patří k tradičním sportovním činnostem. Z uvedeného je patrné, že zde dochází ke střetu jasně deklarovaného veřejného zájmu ochrany přírody se zájmy na využívání lokalit ke sportovní a rekreační činnosti. SCHKO při rozhodování o souhlasu s provozováním horolezectví zohlednila všechny oprávněné zájmy ochrany přírody a účastníků správního řízení a stanovila podmínky, za jejichž dodržení bude minimalizován negativní vliv na dochovaný stav přírodního prostředí.

Z důvodu kontroly dodržování podmínek tohoto rozhodnutí, monitoringu vlivu lezecké činnosti, ochrany reliéfu skal, ochrany půdního krytu před erozí a ochrany zvláště chráněných druhů živočichů a rostlin byla horolezecká činnost umožněna ve výše uvedených a na mapě jasně vymezených lezeckých oblastech na území CHKO. Horolezecká činnost je povolena jen na stávajících schválených lezeckých cestách uvedených v seznamu OVK v definovaných obdobích a za definovaných podmínek. Ze stejných důvodů bylo provádění prvovýstupů podmíněno souhlasem SCHKO. V pěti oblastech byl na návrh ČHS režim provádění prvovýstupů na skalní věže ponechán na rozhodnutí OVK. Poškození dochovaného stavu přírodního prostředí vlivem provedení nové lezecké cesty se v těchto oblastech nepředpokládá.

Na návrh ČHS byla z důvodu nezbytné vzájemné komunikace ČHS a SCHKO, která vyplývá z dalších podmínek tohoto rozhodnutí, stanovena OVK a její předseda jako hlavní partner při řešení záležitostí týkajících se provozované horolezecké činnosti v jednotlivých oblastech.

Na návrh ČHS byla stanovena podmínka, která OVK zavazuje vést seznam schválených lezeckých cest. Tento seznam je základním dokumentem, na jehož základě bylo vymezeno provozování horolezecké činnosti v CHKO. Z tohoto důvodu byla stanovena podmínka zápisu nových cest do tohoto seznamu jen po udělení souhlasu SCHKO s provedením prvovýstupu vyjma případů, pro které se souhlas SCHKO k provedení prvovýstupu nevyžaduje.

Z důvodu kontroly dodržování podmínek tohoto rozhodnutí, monitoringu vlivu lezecké činnosti, ochrany reliéfu skal, ochrany půdního krytu před erozí, ochrany zvláště chráněných druhů a koordinace činností zaměřených na ochranu přírodního prostředí a druhů byla stanovena podmínka zajistit pro každou lezeckou oblast správce oblasti a byla definována činnost těchto osob. Správce oblasti bude osobou, která bude shromažďovat informace o zjištěných poškozeních lezeckých a přístupových cest a o zahnízdění ptáků a bude o nich bez zbytečného odkladu informovat SCHKO. Podle zjištěných informací zajistí uzavření lezeckých cest. Uzavřené lezecké cesty budou v terénu označeny horolezeckými značkami nebo informačními tabulemi.

Z důvodu monitoringu vlivu provozování horolezectví na dochovaný stav přírodního prostředí a z důvodu provádění praktických zásahů k eliminaci zjištěných poškození byla na návrh ČHS stanovena podmínka, která zavazuje provádět každoročně ve spolupráci se SCHKO terénní šetření, jehož účelem bude dokumentovat stav lezeckých a přístupových cest. Provedení tohoto terénního šetření bude koordinovat předseda OVK ve spolupráci se správci oblastí.

Z důvodu kontroly dodržování podmínek tohoto rozhodnutí, monitoringu vlivu lezecké činnosti, ochrany reliéfu skal, ochrany půdního krytu před erozí a ochrany zvláště chráněných druhů byly stanoveny podmínky k lezení a pohybu v území a ke kompenzaci případného poškození přírodního prostředí daného horolezeckou činností. Jedná se o podmínku provádění opatření k eliminaci poškození dochovaného přírodního prostředí v rozsahu dle zjištěného poškození, o zákaz osazovat nové jistící prostředky ve stávajících cestách bez souhlasu SCHKO s výjimkou údržby stávajících fixních jistících prostředků. Ze stejných důvodů byly stanoveny povinnosti horolezců uvedené jako podmínka 9 ve výroku rozhodnutí.

Z důvodu nutnosti zajištění distribuce stanovených podmínek k provozování horolezectví široké členské základně ČHS a UIAA byla stanovena podmínka, která zavazuje ČHS publikovat text tohoto rozhodnutí v médiích, která se zabývají horolezeckou tematikou.

Platnost souhlasu byla časově omezena na období do 31. 12. 2008 z důvodu zjištění porušování podmínek předchozího souhlasu jednotlivými členy ČHS stráží přírody a nutnosti zachování adaptivního managementu jednotlivých území ve vztahu k prováděnému monitoringu vlivu provozování horolezectví za nově definovaných podmínek.

Z účastníků řízení využili svého práva vyjádřit se Obec Boseň s požadavkem zákazu lezení na objektu skalního hradu Valečov. Skalní věže, na kterých bylo v lezecké oblasti Valečov povoleno lezení se nachází mimo objekt hradu. V kompetenci SCHKO je posouzení vlivu provozování horolezectví z hlediska ochrany přírody a krajiny. SCHKO nemůže věc posuzovat z hlediska péče o kulturní památky.

Účastník řízení, Lesy České republiky, s. p., Lesní správa Nymburk souhlasí s provozováním horolezectví s výjimkou prostoru obory Žehrov. SCHKO konstatuje, že toto rozhodnutí se prostoru obory Žehrov nedotýká, není součástí vymezených lezeckých oblastí.

Účastník řízení, Lesy České republiky, s. p., Lesní správa Hořice souhlasí s provozováním horolezectví za podmínky oznamování provádění všech prvovýstupů Lesní správě Hořice. SCHKO konstatuje, že podmínka oznamování provádění prvovýstupů se nachází v rovině majetkoprávní, kterou by se měl vážně zabývat ČHS, ale její řešení nepřísluší orgánu ochrany přírody.

Účastník řízení, Občanské sdružení pro ochranu přírodní rezervace Klokočské skály a záchranu hradu Rotštejn souhlasí s udělením souhlasu s provozováním horolezectví za podmínek dodržování obecných pokynů pro lezení na pískovcích včetně nepoužívání magnesia a respektování zákazu lezení z důvodu zahnízdění ptáků, neumisťování nových fixních jistících prostředků, respektování zákazu rozdělávání ohňů, informování občanského sdružení o termínech naplánovaných akcí v Klokočských skalách a zákazu horolezectví v areálu hradu Rotštejn včetně věží Junák a Orlí hnízdo. Občanské sdružení zároveň upozornilo na problémy, které vznikaly v souvislosti se vstupem na soukromé pozemky nad obcí Klokočí. SCHKO do podmínek rozhodnutí zapracovala požadavky na dodržování obecných pokynů pro lezení na pískovcích včetně nepoužívání magnézia a stanovila systém, kterým bude zabráněno rušení hnízdících ptáků. SCHKO konstatuje, že problematika rozdělávání ohňů je řešena ust. § 26 odst. 1 písm b) zákona. Na celém území CHKO je zakázáno rozdělávat ohně mimo místa vyhrazená se souhlasem orgánu ochrany přírody. SCHKO konstatuje, že k případným hromadným akcím konaným žadatelem v Klokočských skalách je nutný souhlas SCHKO podle ust. § 5 odst. 1 písm. e) nařízení vlády ČR č. 508/2002 Sb. Občanské sdružení se ve správním řízení může stát účastníkem daného řízení. SCHKO konstatuje, že požadavek na zákaz horolezectví v areálu hradu Rotštejn je naplněn vyškrtnutím dotčených cest ze seznamu schválených cest OVK.

SCHKO při rozhodování přihlédla ke skutečnosti, že se žadatel v minulosti podílel na eliminaci poškození způsobených v jednotlivých územích.

Na základě výše uvedených důvodů a po vypořádání připomínek účastníků řízení Správa CHKO Český ráj udělila souhlas s provozováním a to do 31. 12. 2008.

Poučení o opravném prostředku

Proti tomuto rozhodnutí je možné dle § 53 a 54 zákona č.71/1967 Sb., o správním řízení podat odvolání do 15-ti dnů od jeho doručení k Ministerstvu životního prostředí a to podáním učiněným na Správě CHKO Český ráj, Antonína Dvořáka 294, 511 01 Turnov.

RNDr. Lenka Šoltysová
vedoucí Správy CHKO Český ráj

 

Mapové přílohy ke stažení zde mapové přílohy.pdf 1.1 MB

Obdrží účastníci řízení:

Český horolezecký svaz, Zátopkova 100/2 P.S. 40, Praha 6 – Strahov, 160 17
Město Mnichovo Hradiště, Městský úřad, Masarykovo nám. 1, Mnichovo Hradiště, 295 01
Město Turnov, Městský úřad, A.Dvořáka 335, Turnov, 511 01
Obec Boseň, Obecní úřad, Boseň 86, Mnichovo Hradiště, 295 01
Obec Brada-Rybníček, Obecní úřad, Brada 30, Jičín, 506 01§
Obec Branžež, Obecní úřad, Branžež 33, Kněžmost, 294 02
Obec Březina, Obecní úřad, Loukov u Mnichova Hradiště, 294 11
Obec Dobšín, Obecní úřad, Dolní Bousov, 294 04
Obec Frýdštejn, Obecní úřad, Frýdštejn 80, Hodkovice nad Mohelkou, 463 42
Obec Holín, Obecní úřad, Holín 10, Jičín, 506 01
Obec Hrubá Skála, Obecní úřad, Turnov, 511 01
Obec Kacanovy, Obecní úřad, Kacanovy 56, Turnov, 511 01
Obec Karlovice, Obecní úřad, Karlovice 12, Turnov, 511 01
Obec Klokočí, Obecní úřad, Turnov, 511 01
Obec Kněžmost, Obecní úřad, Na Rynku 51, Kněžmost, 294 02
Obec Koberovy, Obecní úřad, Koberovy 102, Železný Brod, 468 22
Obec Libošovice, Obecní úřad, Libošovice, 507 44
Obec Malá Skála, Obecní úřad, Vranové I/122, Malá Skála, 468 31
Obec Mírová pod Kozákovem, Obecní úřad, Chutnovka 36, Turnov, 511 01
Obec Mladějov, Obecní úřad, Mladějov 45, Mladějov, 507 45
Obec Olešnice, Obecní úřad, Turnov, 511 01
Obec Radostná pod Kozákovem, Obecní úřad, Rovensko pod Troskami, 512 63
Obec Troskovice, Obecní úřad, Rovensko pod Troskami, 512 63
Obec Újezd pod Troskami, Obecní úřad, Rovensko pod Troskami, 512 63
Obec Vyskeř, Obecní úřad, Vyskeř, 512 64
Obec Zámostí – Blata, Obecní úřad, Blata 16, Jičín, 506 01
Obec Žďár, Obecní úřad, Břehy 20, Loukov u Mnichova Hradiště, 294 11
Lesy ČR s.p., LS Hořice v Podkrkonoší, Riegrova 1, Hořice v Podkrkonoší, 508 01
Lesy ČR s.p., LS Nymburk, Pobřežní 1953, Nymburk, 288 02
Lesy Dr. Kinského, Komenského 5/IV, Chlumec nad Cidlinou, 503 51
J.M. Schlik – Kontinuum, Vokšice 1, Jičín, 506 01
Ochrana Klokočských skal, Hana Hlubučková, Zelená cesta 1565, Turnov, 511 01
O.S. Maloskalsko, c/o Jana Šustrová, GEMINI Travel, Ostrovského 36 B, Praha 5 - Smíchov, 150 00
O.S. Volše Jičín, Kollárova 116, Jičín, 506 01

Na vědomí:

Lesy ČR s.p., Revír Střeleč, Střeleč 35, Mladějov, 507 45
Lesy ČR s.p., Revír Žehrov, Žehrov – Bellevue, Žďár, 294 12
Lesy Malá Skála, Zdeněk Brožek, Radvánovice 17, Turnov, 511 01
Lesy Mírová pod Kozákovem, Karel Kolář, Bělá 17, Turnov, 511 01
Lesy ČR s.p., Revír Hrubá Skála, Radvánovice, Turnov, 511 01

| Komentáře(0)
Instagram

Instagram Horosvaz