ČHS hájí jednotu sportovního lezení

27. 11. 2017 | Rubrika: O ČHS, Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

ČHS hájí jednotu sportovního lezení

Komercionalizace by fatálně poškodila další rozvoj tohoto sportu.

Vedení Českého horolezeckého svazu deklaruje jednoznačnou vůli zabránit komercionalizaci soutěžního lezení v České republice, ve formě prospěšné pouze vybrané skupině lidí s ekonomickými aktivitami navázanými na tuto oblast. Tito lidé již před několika měsíci prezentovali snahu o úplné odtržení sportovního lezení mimo struktury ČHS, nyní se pokoušejí o vznik paralelní suborganizace uvnitř svazu, která by fungovala bez jakékoliv kontroly, využívala značku ČHS, zneužívala ke svým komerčním zájmům jeho infrastrukturu a byla jen předstupněm následného odtržení.

Soutěžní lezení je jedním z odvětví spadajících do aktivit Českého horolezeckého svazu. Ten zajišťuje rozvoj mládeže, školení instruktorů, trenérů a rozhodčích, sportovní reprezentaci, systém závodů mládeže a dospělých, metodiku a vzdělávání, podporu klubům i řadu dalších oblastí. Rozdrobení organizace soutěžního lezení včetně nezávodních aktivit na umělých stěnách do pochybné a netransparentní paralelní struktury považuje ĆHS za špatný a nesystémový krok.

V roce 2020 se má navíc tento sport představit na olympijských hrách v Tokiu. Současná iniciativa může znamenat poškození vynikajících mezinárodních vztahů i pozice českého soutěžního lezení v národních a mezinárodních zastřešujících organizacích a v konečném  důsledku ohrožení účasti České republiky na olympiádě.

Takový krok by měl nemalý dopad na fungování ČHS a všech jeho složek. Sníží se dotace, které ČHS jako jeden silný subjekt v současnosti dokáže získat. Rozpadne se dlouhodobě budovaná struktura trenérů, stavěčů, klubů, rozhodčích, organizátorů a pořadatelů. Dojde ke ztrátě kontinuity a synergie s dalšími lezeckými aktivitami. Nový projekt, s jediným komerčním kritériem úspěchu, nebude mít zájem o nelukrativní činnosti, které jsou ale pro rozvoj sportu nezbytné. Oslabí se pozice lezení směrem k zastřešujícím organizacím.

Vedení ČHS s takovým postupem nemůže souhlasit. Je připraveno hájit vše, co se zde podařilo za poslední léta úspěšně vybudovat. Jsme přesvědčeni, že rozdrobení organizace sportovního lezení jen kvůli jeho komercionalizaci a prospěchu pro vybranou skupinu lidí poškodí dosavadní koncepční práci svazu i pozici horolezectví na veřejnosti, sníží další tvůrčí potenciál ČHS a mezinárodní kredit ČR, zmate veřejnost, partnery i sponzory.

Vedení ČHS nikomu nebrání pořádat vlastní soutěže a projekty, které šíří osvětu lezení a fungují zcela bez účasti svazu. I nadále ale bude jednat v zájmu těch, kterým záleží na úspěšném rozvoji veškerých horolezeckých aktivit v ČR včetně sportovního lezení a systémové podpoře tohoto sportu.

Více informací najdete v tomto dokumentu

Jan Bloudek, předseda ČHS