Informace o podmínkách lezení v Tiských stěnách a v Kaňonu Labe

05. 06. 2014 | Rubrika: Ochrana přírody

Níže publikujeme sdělení Ing. K. Steina ze Správy CHKO Labské pískovce připomínající podmínky pro provozování horolezectví ve dvou významných lokalitách Labských pískovců - v Přírodní památce Tiské stěny a v Národní přírodní rezervaci Kaňon Labe (pravý břeh Labského údolí).

"Jelikož se slunnými dny bude ve skalách přibývat horolezců, připomínáme níže nejdůležitější pravidla pro lezení v rezervacích. Správa chráněné krajinné oblasti Labské pískovce tímto deklaruje ochranu skalních útvarů před poškozením a chystá také zpřísnění kontrol.

Horolezci většinou dobře vědí, že nejde o libovůli úřadů. Přesto se občas najdou jedinci, kteří pravidla nedodržují, a například lezou na vlhké (a tedy lámavé) skále, jak se to stalo druhý květnový víkend v oblasti Tiských stěn. S horolezcem se ulomil chyt a zřítil se z výšky šesti metrů. Zachránil ho vrtulník, který ho odvezl do nemocnice.

Celé znění pravidel je k nahlédnutí na internetových stránkách ČHS http://www.horosvaz.cz/ a na webu Skalní oblasti http://skaly.horosvaz.cz. Prostřednictvím těchto webových stránek informuje ČHS lezeckou veřejnost o případných změnách či aktuálních omezeních např. z důvodů hnízdění ptactva. Respektování pravidel je předpokladem k tomu, aby v rezervacích mohl být tento sport i nadále provozován.

Základní informace pro horolezce v národní přírodní rezervaci (NPR) Kaňon Labe
Při provozování horolezectví mohou horolezci vstupovat mimo značené cesty. Je ale zakázáno navštěvovat jeskyně, což je důležité zvláště v době zimního spánku netopýrů. Aby se v době hnízdění zvláště chráněných druhů ptactva předešlo rušení horolezeckou činností, označují se v této době okolí hnízdišť červenou páskou. Pro horolezce dále platí:
-        Horolezecká činnost se řídí Pravidly lezení v pískovcových skalních oblastech v Čechách.
-        Celoročně lze na území NPR Kaňon Labe využívat k horolezectví oblast, jejíž plošný rozsah je vyznačen v níže uvedené mapě zeleně.
-        Oblast vyznačenou na níže uvedené mapě oranžově lze využívat k horolezectví každoročně od 1. července do 31. prosince.
-        Na věže Doutník a Čihadlo je zákaz lezení.
-        Jako přístup k horolezeckým objektům využívají horolezci pouze značených turistických stezek a horolezeckých stezek. Tam, kde není cesta určena, budou volit nejkratší přístup ke skále, aby nedocházelo k poškozování půdního krytu.
-        Lezení je povoleno pouze na suchých skalách, za denního světla. Při lezení není povoleno používat magnézium.
-        Při chystaném prvovýstupu mají horolezci povinnost předchozího schválení od správce oblasti a to na následující objekty: Majdalena, Titanik, Hektor, Velká Bašta, Malá Bašta, Želva, Vezír, Duhová věž, Strážce Dolního Žlebu, Karlova stěna, Tyršovy věže, Růžová věž , Admirál, Kormidelník, Minaret, Planeta, Rolling Stone, Skříň, Pražská stěna a Duhová stěna.
-        Zakázány jsou prvovýstupy na tyto skalní objekty: Vojtěch, Prezident, Trůn, Zrcadlo, Růžová palice.
-        V celé NPR Kaňon Labe je zakázáno dělání přeskoků z masivů na věže.
Mapy NPR Kaňon Labe

Základní informace pro horolezce v přírodní památce (PP) Tiské stěny
Provozování horolezectví je na celém území PP Tiské stěny povoleno celoročně, vyjma horolezeckých cest v níže uvedeném seznamu. Každý jednotlivec, který v PP Tiské stěny provozuje horolezectví, je povinen dodržovat tato pravidla:
-        K přístupu ke skalám budou horolezci využívat značených turistických stezek a přístupových pěšin tak, aby nedocházelo k poškozování půdního krytu.
-        Prvovýstupy jsou v PP Tiské stěny zakázány. Výjimky jsou možné pouze po předchozím odsouhlasení Oblastní vrcholovou komisí Tisá.
Seznam cest, pro které neplatí povolení lezení"