Vladimír Haleš

• Vloženo: 21. 02. 2018
  • Naposledy editováno: 21. 02. 2018

Popis:

Turnovský horolezec, autor známých prvovýstupů v Českém Ráji a člen reprezentačního družstva. Zúčastnil se přechodu hlavního hřebene Vysokých Tater roku 1955, Roku 1969 vystoupil na Ušbu na Kavkaze přes Podušku.

Životopis:

Ve svých 87 letech odešel Vláďa Haleš. Měl skautskou výchovu, kde byl více méně pod dohledem starších skautů, jako byli Chroust, Fifan, nebo Harry Zima. Do začátku lezení ve skalách ho zasvěcoval Jarda Janků, řečený Kujan, spoluautor horolezeckého průvodce ve Skaláku a přilehlých oblastech, který sestavili spolu s Fifanem Vodhánělem v roce 1954.

Vláďa Haleš začínal lézt ve Skaláku. Mezi jeho partnery v lezení po skalách patřili Turnováci Jirka Novotný, Miky Flanderka, Guziš Záhora a Mirek Škaloud, také Milič Blahout z Bakova, hodně lezl i s Mirkem Paterou z Prahy. Hodně lezl i se členy tehdejšího národního horolezeckého družstva Kuchařem, Kopalem, Cermanem, Svatošem a dalšími.

Lezení bylo pro něj poezií, spojenou s posloucháním větru, tělesnou námahou při výstupu, vůní kvetoucích borovic, posezením u kruhu s kamarádem a prožíváním dojmů z pohledu na přírodu okolo a s večerním posezením v partě, když už lezení toho dne skončilo. Vždy se snažil lézt stále těžší a těžší cesty, od těch malých skalek pro začátečníky až po ty v jeho době vrcholně těžké výstupy.

Zanechal po sobě ve skalách několik pomníků v podobě velmi těžkých prvovýstupů, jako je jeho cesta na Maják, Odvedenecká cesta na Zlatou vyhlídku, Vzpomínková cesta na Daliborku s Radanem Kuchařem. Velmi známý je i jeho pověstný Bič na Dráždany v Prachově. Rád lezl i příhrazskou Kobylu nebo věže na Drábkách, v Klokočí, na Suškách nebo na Vidláku. Mnoho letních i zimních výstupů měl i ve slovenských Tatrách. Ze zimního přechodu hlavního hřebene Vysokých Tater s repremanšaftem roku 1955 je pár fotografií, jejichž autorem je Vilém Heckel.

Naposled si Vláďa zalezl ještě ve svých 69 letech na údolním Blatníku s Joskou Rakoncajem, ale pak už ho pronásledovaly potíže se zdravím. Ve svých osmdesáti dostal dvojitý bypass a jeho život už nebyl ten život, na který byl zvyklý.

Podle nekrologu Jiřího Čihulky.

Klíčová slova:

pískovcové lezení, Vysoké Tatry