Facebook

Český horolezecký svaz

BOHOUŠ "BOGAN" SVATOŠ BY DNES SLAVIL 92 LET

BOHOUŠ "BOGAN" SVATOŠ BY DNES SLAVIL 92 LET
24. 08. 2021 | Rubrika: Historie horolezectví
 
Čestný člen ČHS Bohouš "Bogan" Svatoš byl jednou z ústředních postav Skaláku v 50. letech a svým působením se zásadně zapsala do vývoje lezení v Českém ráji a do historie horolezectví ve Vysokých Tatrách. Dnes by Bogan slavil 92. narozeniny.

 

Bogan Svatoš

 

Bogan vyrůstal u Skaláku a po místních skalách lezl doslova od dětství. Spolu s Drahošem Machaňem, Jirkou Kouckým, Zdenkem Melicharem a později a Jardou Kyselou tvořili známou pětku "hochů od Jizery", později "Starých chlapů ze Skaláku". Už v roce 1944, ve svých patnácti letech vylezl s Jardou a Drahošem na Kapelníka. Za dalších deset let už měl ve Skaláku, Příhrazech i na Drábkách všechno těžké přelezené a poprvé vyrazil do Alp. Už dříve nasbíral zkušenosti ve Vysokých Tatrách a i tam přelezl to nejtěžší, co se nabízelo. Absolvoval letní přechod a dva zimní přechody hlavního tatranského hřebene a na kontě má také prvovýstupy obtížnosti VI. V roce 1968 incioval svou památnou větou „Chlapi, stárnem. Pojeďme do Himálaje,“ první českou expedici do nejvyššího světového pohoří. A tak chlapi ze Skaláku naskládali 800 kg jídla a 700 kg materiálu do Pragy s5 vytuněné modulem Apollo, jak jej nazývali a vyrazili v roce 1969 směr Annapúrna IV (7 525 m). Pro Bogana skončila expedice zánětem mozkových blan a na vrchol se jemu ani většině ostatních vystoupat nepodařilo, ale jeden člen výpravy se o toto prvenství přeci jen postaral. Miloš Albrecht a šerpa Ang Babu udělali  7. 10. 1969 historicky čtvrtý a první český výstup na vrchol Annapúrna IV.

 

"Tenkrát to byl úspěch. Já jsem to přirovnával k fotbalu – v poslední minutě dá jeden chlap vítězný gól a oslavují to všichni."

 

Bogan a přátelé

Bogan a přáteléBohouš v Gotické hraně

 

Bohouš "Bogan" Svatoš zemřel 7. 6. 2019, ale zůstalo tu po něm mnoho příběhů, krásných cest a fotgrafií, které nám vždy budou připomínat jeho i zlatou horolezeckou éru.

Více o Boganovi si můžete přečíst ve skvělém rozhovoru na eMontana nebo zde na webu v sekci osobnosti

 


M. Košatková, ČHS