Bohumil Svatoš

• Vloženo: 21. 11. 2012
  • Naposledy editováno: 10. 06. 2019

Popis:

Bohouš patřil ke skupině lezců z hruboskalského Skaláku, která se na počátku 50. let minulého století zásadně zapsala do vývoje lezení v Českém ráji a do historie horolezectví ve Vysokých Tatrách, zejména v zimních podmínkách. V letech 1950 až 1955 byl členem reprezentačního družstva, v r. 1956 mu byl udělen titul mistra sportu. Čestným členem ČHS je od roku 2003.

Životopis:

V třicátém osmém roce se přestěhoval s rodiči z Liberce do Pelešan na úpatí Skaláku. Při svém prvním výstupu použil s Jardou Kyselou místo lana provaz na přivazování kozy. V následujícím roce začal s výstupem na Maják za použití osmimetrového lana od lesního dělníka. Pak se seznámil s již zkušeným lezcem Vaškem Náhlovským, který Bohouše zasvětil do tajů jištění a slaňování. Nejprve lezl především s Jardou Kyselou a D. Machaněm, později pak s B. Nejedlem, R. Kuchařem, J. Kuhnem, K. Cermanem a O. Kopalem. Do r. 1955 se mu podařilo přelézt všechny těžké cesty ve Skaláku, Příhrazích a Drábských světničkách. Čtyři z jeho prvovýstupů na „písku“ mají obtížnost VIIb a VIIc.

V r. 1947 se poprvé dostal do Vysokých Tater, kde postupně prostoupil těmi nejtěžšími cestami. Absolvoval letní přechod a dva zimní přechody hlavního tatranského hřebene. Ve Vysokých Tatrách realizoval také tři prvovýstupy VI. stupně.

Rok 1955 přináší jeho první návštěvu Alp.

Bohouš byl iniciátorem expedice „starých chlapů“ na Annapurnu v r. 1960, která znamenala první výstup čs. horolezců na himálajský štít. V r. 1982 se zúčastnil výpravy do oblasti Talgaru v Ťan-Šanu.

Více než stokrát vylezl na Taktovku, naposled ve věku 68 let, v 65ti letech vylezl po padesáti letech na Kapelníka se stejnými spolulezci z  r. 1944 – J. Kyselou a D. Machaněm.

Věnoval se horské fotografii, byl také příležitostným kameramanem.

Nejvýznamnější výstupy:

Řada prvovýstupů v Českém ráji, např.:

1950 – Smítkova skála, Svatošova cesta, VIIb

1953 – Křemenová, Slunná cesta, VIIb

1956 – Balustráda, Para cesta, VIIc

Vysoké Tatry

1953 Gerlachovský štít, pravou částí V stěny (Kupczykova cesta), první zimní výstup, klas. V-VI, s R. Kuchařem

1953 Vyšná Goralská štrbina, první zimní výstup, klas. III, s R. Kuchařem

1953 přechod hlavního hřebene od Z na V za 3 a půl dne, červenec, s R. Kuchařem

1953 Gerlachovský štít, středem V stěny, prvovýstup (Kuchařova cesta), klas. VI, 16.7., s R. Kuchařem

1953 Ľadový štít, pravým vhloubením V stěny, prvovýstup, klas. IV, 23.7., s V. Karouškem a B.

Nejedlem

1953 Rumanův štít, levou částí štítové stěny, prvovýstup, klas. VI, 26.7., s V. Karouškem

1954 Zadný Ľadový štít, středem S stěny, prvovýstup (Kuchařova cesta), klas. V-, 28.7., s R. Kuchařem

1954 Galerie Ganku, prvovýstup (Kuchařova cesta), klas. VI, 14.9., s R. Kuchařem