Akce spojené s historií českého a československého horolezectví

07. 05. 2014 | Rubrika: Historie horolezectví

V závěru dubna a v prvních dnech května proběhly tři akce, dá se říci kulturního charakteru, které mají významný vztah k historii československého, resp. českého horolezectví.

Hrdě, tvrdě, mazaně

Dne 24. dubna se v turnovském Muzeu Českého ráje uskutečnila prezentace výjimečné publikace „Hrdě, tvrdě, mazaně“ autorky Lucky Novákové - ve velkém rozsahu 398 stran, která vznikla v letech 2009 až 2014. Obsah nádherné publikace zaměřené na historii lezení v oblastech Českého ráje vystihuje charakteristika na zadní straně obalu knihy, viz příloha. Pokřtění knihy se zúčastnily desítky osobností majících vztah k minulosti i současnosti lezení v Českém ráji.

Podrobnější informace ze „křtu knihy“ lze nalézt na:  http://www.hruboskalsko.cz/

obálka knihy Hrdě, tvrdě, mazaněKnihu pokřtila p. Mašková; uprostřed autorka L. Nováková, vlevo J. HonsV předu čestní hosté při křtu knihyanotace knihy

foto T. Flanderka

Muzeum v Adršpachu

1. května byl oficiálně po dlouhých letech zpřístupněn zámek v Adršpachu. Obec, která zámek odkoupila, se rozhodla využít tuto významnou památku jako muzeum, zaměřené  především na historii horolezectví. Do programu se zapojil i Český horolezecký svaz - komise historie, a to prostřednictvím přípravy některých expozic. V přízemí, kde je i regionální informační centrum, dominuje prezentace aktivit v Adršpašských a Teplických skalách. V 1. patře je mj. instalováno zajímavé sensorium „Dvanácti smyslů“ a  také část budoucích expozic ČHS – horolezecké vybavení pro výstupy v horách a velkoprostorové snímky himálajských vrcholů, na které směřovaly nejvýznamnější československé a české expedice. V průběhu května a června dojde ve dvou místnostech k doplnění dokumentů z historie prvních spolků organizovaného horolezectví v českých zemích a z prvovýstupů v nejvyšších velehorách naší země. Na aktivitách pro muzeum se za ČHS podíleli především Jiří Novák a Vladimír „Chroust“ Procházka.

O otevření zámku a horolezecké expozice jsme informovali také v článku Slavnostní otevření adršpašského zámku s muzeem horolezectví.

Slavnostní přestřižení páskyB. Sýkora při prohlídce expoziceprostory v přízemí zámku

foto J. Novák

Himálajská odysea

V sobotu 3. května v Muzeu Českého ráje v Turnově prezentoval Joska Rakoncaj svou výstavu „Himálajská odysea“. Působivé snímky dokumentují základní výstupy a prvovýstupy legendy českého horolezectví na významné vrcholy v nejvyšších velehorách země. Patří k nim Kalanka, Nanda Devi, K-2, Lhotse Shar, Dhaulagiri, Annapurna….  Výstava bude otevřena do 8. června.

M. Jasanský a J. Rakoncaj při zahájení výstavyJ. Rakoncaj při podpisu jedné ze svých knih

foto J. Novák

Jiří Novák, předseda komise historie ČHS