Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Zprávy z komise alpinismu

27. 07. 2004 | Rubrika: Alpinismus | Komentáře (0)

Trocha rekapitulace letošních plánů a skutečnosti:

Na jaře se komise se zabývala zejména definitivním určením složení reprezentačních družstev (výběr do „B“ družstva), výběrem účastníků na poznávací zájezd do Walesu a vyhodnocením grantové soutěže. Následovala příprava a uskutečnění slibovaného semináře na téma „jak přežít v horách bez dostupné lékařské péče“. Jarní soustředění repremančaftu se nakonec konalo v rámci tohoto semináře (to aby nám reprezentanti déle vydrželi a mohli pokračovat ve slibném trendu hodnotných horských a bigwallových výstupů posledních let). Plány na letošní rok by mohly o něco posunout i lezení himálajské.

Vyhodnocení grantové soutěže: Výsledky lze nalézt v tabulkách na webu, tak jen pár podrobností a historek z natáčení. Skoro všichni oslovení z řad lezeckých osobností požádaných o vyhodnocení pořadí podaných projektů, popřípadě i slovní komentář, si dali tu práci a odpověděli, za což jim patří veliký dík. Komisi nejvíce překvapil Pepa Šimůnek, který místo očekávaného lobbingu pro skialpinistický projekt poslal nepoužitelnou odpověď – místo stanovení pořadí projektů slovně vyhodnotil, co si myslí o vypisování grantů vůbec. S nadšením přijal svoji funkci „zahraniční“ expert Igor Koller, ovšem jeho reakce též stojí za zaznamenání: „Preboha, aká se to rozdeluje suma? Milion, keď je s tým taká robota?“ No, milión to zdaleka nebyl, nebyla to asi ani pětina rozpočtu věnovaného alpinismu u našich sousedů, ale doufejme, že předkladatelé žádostí mají sportovního ducha a jde jim hlavně o vítězství - nikoli o peníze – a úspěšná realizace projektů třeba v budoucnu zajistí prostředků více. Postoje KA ke směrům, jakým by se lezení ve vysokých horách mělo ubírat, nejlépe vyjadřuje hodnocení Josky Rakoncaje.

Sraz BMC ve Walesu: Zúčastnili se Dušan Janák (Stoupa), Václav Šatava, Pavel Jonák a Radek Lienerth. První tři měli hrazenu dopravu a účastnický poplatek BMC oproti 1000,- Kč, R. Lienert se zúčastnil částečně na vlastní náklady a prostředků získaných ze školního grantu. Účastnický poplatek v hodnotě 50 liber mu nebyl uhrazen z důvodů udělené sankce z loňského roku za nedodržování pravidel sportovního lezení v postavení reprezentanta a instruktora ČHS. Akce byla velmi úspěšná, dobře navázala na tradiční dobré vztahy českých (slovenských) a britských lezců v minulosti a mohla by vyústit v nějaký výměnný zájezd. Více lze nalézt ve článku Vaška Šatavy také publikovaném na webu.

Seminář „Zdravotnická svépomoc v podmínkách nedostupné lékařské péče“ proběhl třetí květnový víkend v Sobotíně. Díky perfektní přípravě ze strany LK (hlavní organizátorkou byla Jana Kubalová) splnila snad akce dobře svůj účel. Ze strany horolezecké veřejnosti zájem nebyl až tak veliký, jak jsme předpokládali, takže se posluchači (a zároveň aktivní účastníci) poskládali půl napůl ze zájemců z řad členů ČHS a členů repre družstva. Dlužno říci, že ti z nich, kteří zpočátku považovali svoji účast zde za nepříjemnou povinnost, díky věcným a 100% užitečným informacím v průběhu semináře změnili názor. Celkem se sešlo 26 účastníků a pět odborně fundovaných lektorů – Jana Kubalová, Petr Machold, Jarka Říhová, Igor Hermann a Pavel Neumann. Vzhledem k tomu, že všichni přednášeli a organizovali zadarmo, jim samozřejmě patří veliký dík. Jen škoda, že se nesešlo příliš mnoho případů do „velehorské kazuistiky“, seminář by ale mohl být první vlaštovkou do budoucna Pro účastníky připravuje LK také soubor přednášek na CD a hovořilo se také o možnosti distribuce laminovaných kartiček s přehlednými údaji pro první pomoc apod., které mají k dispozici záchranáři.

Letošní tradiční akce pro ženy jsou dá se říci nulové. Proběhlo sice zimní RHM ON ICE ve Francii zorganizované Lenkou Kolářovou, ale nikdo z ČR se ho nezúčastnil. Propozice na letní RHM ve Španělsku přišly teprve nyní a budou zveřejněny na jiném místě. Protože valná část tradičních účastnic jede letos do Himálají, není zatím jasné, kdo se ujme organizace. Nic však nebrání přímému kontaktu na organizátorku setkání, spolulezkyně se vždy najdou. Neváhejte – Španělsko je sice daleko, ale super.

Co se týká dosavadní letošní úspěšnosti českých výjezdů do hor, KA zaznamenala dva výstupy na Cho Oju (expedice CRAFT, Radek Jaroš a Martin Koukal, 10.5.2004) a expedice Petra Nováka – Petr Novák a Petr Malý, 11.5.2004), oba normální cestou. (Mimochodem Koukalovo vyjádření v médiích o tom, že běh na lyžích je oproti expedičnímu lezení hračka, udělalo myslím pro propagaci horolezectví více než celý ČHS :-)) Expediční projekt P. Nováka se účastnil grantové soutěže a dodržel plánovaný styl, i když vrcholu dosáhli „jen“ dva z účastníků. Gratulujeme! V současné době již působí v Pákistánu Mára Holeček&spol. a na podzimní výjezd do Himálají se chystají další tři expedice účastnící se grantové soutěže. Mimo to se doufáme dočkáme hodně dalších výjezdů, aby byla soutěž o „Výkon roku“ dostatečně zajímavá. Franta Čepelka připravuje na srpen slibovaný zájezd do Bergellu, ze kterého by mohl také nějaký dobrý výstup vyplynout. Podle zprávy, kterou vzorně zaslal Standa Hovanec, se vesele leze v Dolomitech.

Filmový festival v Teplicích nad Metují se koná v termínu 26.- 29.8. KA chystá do programu dva bloky diapozitivů s krátkou besedou s účastníky úspěšných himálajských výstupů z roku 1984.

Pokud někoho zajímá, co dělali naši repre v zimě a co plánují, vyčketje letního vydání Bulletinu ČHS, kde vše najdete. Některá jména sice chybějí, ale omluvou jim budiž buď těhotenství, nebo nemoci.

Alena Čepelková

 

| Komentáře(0)
Instagram

Instagram Horosvaz