Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Sokolíci

ČHS podporuje a sdružuje mladé talentované lezce, kteří mají zájem o big wally a lezení v horách. O tříletý výcvikový program Sokolíci se stará Komise alpinismu a tým vede od roku 2018 Standa Mitáč.

V současné probíhá třetí cyklus projektu pro osmičlenný tým, který potrvá v letech 2021–2023. Přijímacím řízením letos na jaře prošli tito lezci: Albert Bulička, Ondřej Hašek, Tomáš Lukášek, Rostislav Mikuš, Ondřej Mrklovský, Daniel Podráský, Anna Šebestíková a Eliška Zýková.

Tým Sokolíků je součástí Koncepce alpinismu 4G.

 

Sokolíci v Chamonix 2020, foto: Standa Mitáč

 

DRUHÝ cyklus projektu Sokolíci (2018–2020)

Členové týmu Sokolíků se za svůj první rok podívali do pískovcového Saska, italského Bergellu nebo zimních Tater. Během svého druhého roku uskutečnili výpravu na tradiční vícedélkové cesty ve stěnách kolem l'Envers des Dorées („švýcarská strana Chamonix“) a podívali se také do alpských jednodélkových Yosemit – Cadarese na severu Itálie. Ve třetím roce absolovali Sokolíci metodický víkend v Labských pískovcích (se zaměřením na klasické cesty) a v létě vyrazili na španělský big wall Naranjo de Bulnes (NP Picos de Europa) a dále pokračovali na žulové vícedélky do Chamonix (Francie).

Tým, který byl vybrán na přijímacích zkouškách 24. 2. 2018, měl tyto členy:

Zbyšek Černohous, Šimon Janošec, Juraj Kováčik, Sam Maštálko, Honza Novák, Lukáš Ondrášek, Kuba Skočdopole a Eliška Vlčková. Náhradnice: Anna Šebestíková.

Dva členové týmu už stačili uspět v anketě Výstup roku 2019, konkrétně v kategorii „Tradiční lezení“. Za přelez „Moonbeam crack“ 5.13a (USA) získal Čestné uznání Jan Novák. Stejné ocenění obdržela také Anna Šebestíková za první českou dámskou tradiční cestu obtížnosti 8a – „Turkey crack“ (Itálie).

 

 

ČLÁNky

Články a reporty z jednotlivých výjezdů naleznete na samostatné stránce články - Sokolíci.HLAVNÍ SPONZOR:

Mountain Equipment logo

Sokolíky dále podporují firmy Tendon a Rock Empire.


Sokolíci v Bergellu, 2018 (f: Standa Mitáč)

 


pilotní cyklus se uskutečnil v letech 2016–2017

Do družstva Sokolíků bylo zařazeno sedm lezců: Ondřej Tůma, Matěj Svojtka, Jáchym Srb, Tereza Svobodová, Lukáš Černý, Ondřej Straka, Jan Polášek, s tím, že sestava týmu se měnila – do konce cyklu vydrželi jen první čtyři jmenovaní a při výjezdu do Jordánska je doplnila Petra Růžičková. Tým prvního cyklu vedl Jan Zbranek s pomocí Standy Mitáče.

 

Akce:
Sokolíci absolovali metodický výcvik a výjezdy do italských a francouzských Alp (Orco, oblast Chamonix) a do Jordánska. 

 

Největší úspěchy: 

- Jáchym Srb, Matěj Svojtka: „Sultan al-Mujahidin“; první volný přelez cesty, 8b, 500 m; Jordánsko, únor 2017;

- Petra Růžičková, Tereza Svobodová: „Rock Empire“; 8a, 500 m, nejtěžší jordánský big wall vylezený ženami; Jordánsko, únor 2017. O výstupu vznikl také film.


Oba výkony byly oceněny jako Výstupy roku 2017. 

 

ČLÁNKY:

Články a reporty z jednotlivých výjezdů naleznete na samostatné stránce články - Sokolíci.