Arco Rock Master Festival 2013 – Salewa Rock Award pro Adama Ondru, Libor Hroza zlatý v rychlosti

09. 09. 2013 | Rubrika: Alpinismus, Sportovní lezení

Minulý týden patřil v Arcu sportovnímu a soutěžnímu lezení – probíhal tam tradiční Rock Master Festival, 28. ročník akce plné lezení a setkávání lezců, závodů, ale také oceňování těch nejlepších na poli sportovního lezení na skalách i na překližce.

Během prvního víkendu proběhly závody mládeže - Rock Junior.

Na závodech Rock Master, tradičních závodech ve speciálním formátu – lead, duel a boulder - Česká republika bohužel neměla zastoupení, a tak nezbývá než poblahopřát vítězům. Zejména vítěz v kategorii mužů v lezení na obtížnost, Ramón Julien Puigblanque, si získal přihlížející publikum a postaral se o vynikající atmosféru.

V pátek proběhlo v rámci festivalu všemi očekávané slavnostní vyhlášení a předávání „lezeckých Oskarů“ – Arco Rock Legends, letos již osmý ročník. V rámci této soutěže uděluje porota dvě ocenění – Salewa Rock Award a La Sportiva Competition Award. Porota je složená ze zástupců třinácti (převážně) lezeckých médií, vč. naší Montany, ale třeba také webu www.8a.nu .

Ze čtyř nominací na Salewa Rock Award vybrala porota Adama Ondru, který tuto cenu získal již počtvrté! Adam Ondra byl oceněn za své mnohé přelezy těžkých cest, které v posledním roce uskutečnil. Zejména pak za cestu Change 9b+ v norské oblasti Flantanger, kterou vynýtoval a pět týdnů se pokoušel přelézt, aby vytvořil nejtěžší sportovní cestu na světě - první přelezenou cestu obtížnosti 9b+. Průlom obtížnosti potvrdil na jaře letošního roku ještě prvním přelezem cesty La Dura Dura 9b+ ve španělské Olianě, o kterou se pokoušeli společně s tvůrcem této cesty, Chrisem Sharmou, taktéž jedním z nominovaných na Salewa Rock Award 2013. Porota svým výběrem potvrdila status Adama Ondry jako výjimečného lezce, který posouvá hranice sportovního lezení a ocenila ho touto cenou pro nejlepšího sportovního lezce (skály a bouldering). Nominace byly za období červen 2012 až květen 2013 a mezi další nominované patří Chris Sharma, Alexander Megos a Steve McClure. Připomínáme, že Adam Ondra za své výše jmenované počiny nedávno dostal ocenění Výstupy roku 2013, kterou každoročně uděluje ČHS.

Druhá z cen Arco Rock Legends je určena pro soutěžní lezce – La Sportiva Competition Award - a patří Mině Markovic, úspěšné slovinské lezkyni, která v soutěžním sportu boduje jak lezení na obtížnost, tak i v boulderingu. Dalšími nominovanými na tuto cenu byli Angela Eiter a Jakob Schubert.

V rámci Rock Master Festivalu proběhl v Arcu v sobotu také závod Světového poháru IFSC v lezení na rychlost, kde Libor Hroza vybojoval zlatou medaili a posunul se tak na 2. místo v průběžném hodnocení SP (po 3 závodech).

Všem vítězům a oceněným patří velký obdiv a uznání.

Radana Plevková

článek Výstupy roku ČHS 2013

článek o cestě Change 9b+

loňský Rock Master