Výstupy roku 2013 - vyhlášení výsledků

V neděli 25. 8. 2013 byly v závěru Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu v Teplicích nad Metují slavnostně vyhlášeny výsledky soutěže Výstupy roku 2013.

Výstupy roku vyhlašuje Český horolezecký svaz s cílem ocenit v osmi horolezeckých a lezeckých kategoriích včetně skialpinismu nejlepší výkony, které uskutečnili členové ČHS za uplynulý rok, nyní tedy za období od 1. 8. 2012 do 31. 7. 2013.

Nominované výkony hodnotí členové odborných komisí a členové výkonného výboru ČHS, kteří mají možnost udělit v každé kategorii pouze jeden Výstup roku a čestná uznání. Výstup roku je určen výhradně pro výkony, které jsou významné a zaznamenání hodné v mezinárodním měřítku. Čestná uznání lze udělit za výkony, které "stojí za to" na české a moravské lezecké scéně.

Ocenění byla letos udělena ve všech kategoriích vyjma kategorie Skalní terény - pískovcové oblasti, kde se neobjevil žádný výkon, který by zasloužil alespoň čestné uznání.

Ocenění předával 2. místopředseda Petr Resch a Jan Polák, předseda komise nesoutěžního horolezectví a tradičního skialpinismu.

Petr Resch a Honza Polák

Ocenění v podobě titulu Výstup roku 2013 byla letos udělena ve čtyřech kategoriích:

V kategorii Hory nad 6000 m n.m. byl Výstup roku udělen Marku Holečkovi a Zdeňkovi Hrubému za prvovýstup severozápadním pilířem Talungu (7.349 m n.m.), který uskutečnili letos v květnu. Alpský styl, obtížnost M6+, WI6. Zdeňku Hrubému bylo ocenění uděleno in memoriam, neboť v srpnu zahynul při pokusu o prvovýstup na Gasherbrum I.

Ocenění za Zdeňka Hrubého a Marka Holečka převzal Adam Hrubý.

foto archiv M. Holečekfoto archiv M. Holečekcenu za Talung převzal Zdeňkův syn Adam

fotografie z archivu M. Holečka

Držitelem ocenění Výstup roku v kategorii Skalní terény - ostatní oblasti se stal podle očekávání Adam Ondra. Cenu obdržel za autorství a první přelezení cesty Change v oblasti Flatanger v Norsku na podzim loňského roku. Klasifikace 9b+, což znamená, že se jedná se o nejtěžší lezeckou cestu na světě, lépe řečeno první přelez cesty této obtížnosti. Ocenění Výstup roku by jistě zasloužily i další Adamovy výkony, např. La Dura Dura 9b+, která následovala Change letos na jaře, ale pravidla této soutěže to nepřipouštějí.

Výstup roku i všechna další ocenění převzala za Adama Lucie Hrozová, protože Adam byl v době vyhlášení výsledků lézt v Norsku.

foto P. Pavlíčekfoto P. Pavlíčekfoto P. Pavlíček

Fotografie P. Pavlíček

Další Výstup roku byl udělen v kategorii Mixy a ledy sportovního charakteru a získala jej také bez překvapení Lucie Hrozová. Ocenění obdržela za cestu Ironman s klasifikací M14, kterou dokázala přelézt letos v únoru jako první žena na světě. Lucie tím také završila trilogii cest Roberta Jasperse ve švýcarském Eptingenu - přelezení cest Spiderman, Superman a Ironman.

foto archiv L. Hrozováfoto archiv L. Hrozováfoto archiv L. Hrozová

Fotografie z archivu L. Hrozové

Poslední Výstup roku putoval do kategorie Skialpinismu, ve které byli oceněni Jiří Švihálek a Jakub Macek za sjezd severovýchodní stěnou Ranrapalca (6.162 m n.m.) v oblasti Cordillera Blanca, který uskutečnili v červnu 2013. Celkové převýšení sjezdu 1000 m a sklon až 55 stupňů spolu s vysokou nadmořskou výškou řadí tento sjezd ke špičce skialpinistických výkonů. Jakubovi Mackovi bylo ocenění uděleno in memoriam, neboť při jednom z dalších sjezdů v Peru zahynul.
foto archiv J. Švihálekfoto archiv J. Švihálek

Fotografie z archivu J. Švihálka

Vedle Výstupů roku byla udělena také řada čestných uznání:

V kategorii Hory pod 6.000 m n.m. - mixový a ledovcový charakter získal ocenění Pavel Vrtík s Janem Strakou, kteří přelezli cestu Severní kuloár Dru direct v oblasti Chamonix; M8, OS, 800 m.

ocenění převzal P. Vrtík

V kategorii Hory pod 6.000 m n.m. - skalní lezení a big wall byla udělena dvě čestná uznání. První bylo uděleno Ondřeji Benešovi a Pavlu Bohuňkovi za prvovýstup Los Checos Banditos severní stěnou La Esfinge v Peru; 9 UIAA, 600 m, 12 délek. Ocenění za autory Los Checos Banditos převzala E. Vopatová.

Druhé patří Cyrilu Kratochvílovi, Filipu Hebelkovi, Jiřímu Lautnerovi a Miloši Otáhalovi za prvovýstup Mainty sy Fotsy na Madagaskaru; 8a fr., 330 m, 6 délek.

tým Mainty sy Fotsy

V kategorii Skalní terény - ostatní oblasti získal čestné uznání Adam Ondra za přelez Cabane au Canada ve švýcarském Rawylu; 9a, druhé OS dané obtížnosti na světě.

Druhé čestné uznání je pro Editu Vopatovou za přelez cesty China Crisis v Olianě; 8b+, PP.

Edita Vopatová

V kategorii Bouldering byla udělena opět dvě čestná uznání. Jedno získal Adam Ondra za boulder Rámájana v české oblasti Petrohrad; 8B+. Druhé Martin Stráník za Dunkelkammer v Bahratalu; 8B+.

Martin Stráník

Ocenění v kategorii Mixy a ledy sportovního charakteru získala Lucie Hrozová za přelez cesty Superman; M13+ a druhé Mirek Matějec za přelez cesty Ironman; M14.

Lucie HrozováMirek Matějec

Udělení Výstupů roku i čestných uznání bylo spojeno, stejně jako v loňském roce, s finanční odměnou.

Video ze slavnostního vyhlášení výsledků (autor J. Reiner)

Výstupy roku 2013 - přehled ocenění.

Diplomy, které dostali ocenění, si můžete prohlédnout na facebooku ČHS.

Za fotografie z vyhlášení vítězů Výstupů roku děkujeme P. Jandíkovi z horyinfo.cz.

B. Valentová, tajemnice ČHS

| Komentáře(0)