Závody v lezení na rychlost

27. 04. 2012 | Rubrika: Sportovní lezení

V neděli na apríla – tedy 1.4.2012 se na stěně SmíchOFF uskutečnily hned 3 závody v lezení na rychlost – Nominační závod pro ustavení Reprezentace ČR pro rok 2012, Hanibal závod Českého poháru v lezení na rychlost a QuillCZ.cz závod Českého poháru mládeže v lezení na rychlost…

Nominační závod

Závod probíhal na prakticky standardní cestě pro lezení na rychlost – v pravidlech mezinárodní federace se závodu na „standardce“ říká „rekordový formát“.

Pořadatelé a hlavní rozhodčí však z důvodu bezpečnosti závodníků rozhodli o zkrácení cesty asi o metr (a tedy o odebrání posledních dvou chytů), protože se očekávala účast jednoho z nejlepších světových lezců na rychlost Libora Hrozy. A kdo ho viděl „létat“ v cestě záměr pořadatelů pochopil. S jeho stylem a odrazem by se lehce mohlo stát, že by se na konci cesty potkal se stropem!

Libor Hroza, foto: M. Brkalova

Libor Hroza, foto M. Brkalová

Závod neprobíhal jako klasický paralelní závod na rychlost, ale protože šlo o určení reprezentace pro rok 2012 (jak mládežnické pro závody evropského poháru, tak dospělé reprezentace) závodníci měli na standardní cestě 5 pokusů a počítal se jim nejlepší dosažený čas.

Nominačního závodu se zúčastnilo celkem 15 závodníků (7 mužů a 8 žen). Absolutním a suverénním vítězem byl právě Libor Hroza s časem 5,84 sekund! Za ním se umístil nadějný „mládežnický rychlolezec“ Honza Kříž s časem 6,30 s. Honza si tak obhájil místo nejen v mládežnické reprezentaci, ale vybojoval si tak i místo v reprezentaci dospělých. A doufáme, že jak o Liborovi tak o něm letos ještě uslyšíme.

V dívkách a ženách zazářila s nejlepším časem Veronika Scheuerová – 10,9 s, ta však věkem patří teprve do kategorie dívek B, tedy nejmladší kategorie pro závody evropského poháru mládeže.

Celkové výsledky nominačního závodu zde.

Hanibal závod – závod v rámci Českého poháru v lezení na rychlost

Hanibal závod v lezení na rychlost se lezl na dvou nestandardních cestách – tzv. klasický formát - z dílny Viktora Pařízka. Cesty byly postavené tak, aby byly zrcadlově symetrické, takže bylo zajímavé pozorovat, jak se závodníci pohybují v levé a pravé cestě.

I přes malou účast závodníků se bylo na co těšit, už jen vidět Libora a ostatní závodníky „létat“ v cestách byl zajímavý zážitek a návštěvníci lezeckého centra SmíchOFF si tak přišli i na výbornou podívanou.

Předpokládalo se, že Libor opět zaválí a s přehledem vyhraje, ale Honza Kříž se rozhodl, že se nenechá světovým lezcem zastrašit a vyhrál kvalifikaci s rozdílem 0,29 s! Všichni jsme se proto těšili na vzájemné finále, ale protože se Libor den před tímto závodem zúčastnil MČR v High Jumpu, kde se mu povedlo zvítězit, ale také si strhnout kůži v dlani a ani tejpování nepomohlo, ve finálové cestě už měl s rukou problémy a skončilo to pádem relativně nízko v cestě. Honza se tak na svém prvním závodu mezi dospělými stal vítězem.

Jan Kriz, foto: M. Brkalova

Jan Kříž, foto M. Brkalová

V ženách zvítězila Anička Wágnerová z Nového Boru nad Evou Křížovou z Brna.

Celkové výsledky závodu zde.

QuillCZ.cz závod mládeže v lezení na rychlost
v rámci Českého poháru mládeže

Po závodě dospělých následoval QuillCZ.cz závod mládeže. Děti lezly stejné cesty jako dospělí, nejvíce se asi fandilo nejmladší kategorii, kde pro některé děti cesta byla sama o sobě dosti obtížná i na vylezení – nejmladšími závodníky byli Natálka Šolínová – ročník 2004 z Nového Boru a Jirka Pilař – ročník 2002 z Lanškrouna. V cestách ale bojovali i tito nejmenší a „porážky“ se tady prožívaly možná víc než na Mistrovství světa.

Veronika Scheuerova, foto: M.Brkalova

Všechny závody provázela výborná atmosféra, děti i „dospěláci“ (a i rozhodčí) fandili, diváci se divili a dívali a protože závodníku nebylo příliš mnoho, kolem třetí odpoledne jsme měli tento trojzávod za sebou a mohly se vyhlásit výsledky a rozdat diplomy a ceny.

Výsledky mládeže najdete zde.