Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Závod Světového poháru v lezení na obtížnost

21. 10. 2009 | Rubrika: Sportovní lezení | Komentáře (0)

Český horolezecký svaz pořádá v Brně ve dnech 6.-7. listopadu 2009 závod Světového poháru v lezení na obtížnost dospělých. Základní informace o závodě jsou nyní k dispozici na webových stránkách IFSC (International Federation of Sport Climbing). Aktuální informace o přípravě a průběhu závodu Vám budeme poskytovat na webových stránkách ČHS.

Závod Světového poháru v lezení na obtížnost Závod Světového poháru v lezení na obtížnost Závod Světového poháru v lezení na obtížnost


SP v lezení na obtížnost BRNO 2009

Výsledky závodu SP v lezení na obížnost:

Muži

  • 1. místo - Jakub Schubert
  • 2. místo - Patxi Usobiaga
  • 3. místo - Tomáš Mrázek

Do semifinále se z našich závodníků dostal kromě Tomáše Mrázka také Adam Ondra (11. místo) a Martin Stráník (18.místo).

Ženy

  • Kim Jain
  • Maja Vidmar
  • Mina Markovic

Mezi semifinalistkami byla z našich závodnic Nelly Kudrová (18. místo) a Lucie Hrozová (24. místo).


SP v lezení na obtížnost v Brně nezadržitelně klepe na dveře. Představme si důležité aktéry tohoto svátku lezeckého sportu, který se uskuteční 6.a 7. listopadu v rámci veletrhu Sport Life.

Domácí závodníci:

 

Adam Ondra

Vedoucí muž světového poháru. Vyhrál tři poslední závody a v Brně je tedy největším favoritem.

 

Nelly Kudrová

Letos výrazně září na skalách. Na kontě má už slušnou řádku přelezů za 8b. Navíc je vedoucí ženou průběžného pořadí českého poháru. Na SP lezla v minulosti těsně za branami semifinále. Tak proč neprolomit tuhle metu právě v Brně?

 

Tomáš Mrázek

Náš „mistr“ a legenda světového lezení prožívala letos kvůli zranění nejhorší sezónu za posledních deset let. Na SP v Brně by však už měl být ve formě, na kterou jsme zvyklí. Jeho loňským standardem byla bedna a těsně mu uteklo celkové vítězství SP.

 

Lucie Hrozová

Na MS v Číně skončila na prvním nepostupovém 27. místě. Na SP v Brně se velice pečlivě připravuje a máme se tedy od úřadující mistryně ČR nač těšit.

 

Martin Stráník

Vynikající lezec širší světové špičky. Letos vozil medailová umístění z evropských pohárů mládeže. Držme palce alespoň do semifinále.

 

Helena Lipenská

Ačkoli se v poslední době věnuje zejména lezení na skalách, stále umí předvést skvělý výkon na umělé stěně. Letos vyhrála poslední závod ČP v Brně.

 

Jakub Hlaváček

Jakub se rok od roku kontinuálně zlepšuje a chybí mu jen krůček od úspěchu na mezinárodní scéně. Udělá jej v Brně? Uvidíme ho i v sobotním semifinále?

 

Silvie Rajfová

Stálice českého lezení posledních několika let. Umí bouldery, ale i vytrvalost. I ona může určitě pomýšlet na sobotní semifinále.

 

Michal Rožek

Michal sbírá letos důležité zkušenosti ze SP a Brno mu jistě pomůže zvýšit „lezeckou kvalifikaci“. V současnosti třetí muž českého žebříčku a druhý v průběžném pořadí ČP.

 

Soňa Hnízdilová

Soňa umí překvapit a v poslední době jde její výkonnost prudce vzhůru. Na posledním závodě ČP v Brně byla druhá, v českém žebříčku jí patří čtvrtá příčka.

 

Martin Šifra

Nadějný mladík se letos pravidelně umísťuje ve finále ČP. Jeho účast bude zejména sbíráním drahocenných zkušeností.

 

Monika Kuhn-Gaberová

Také pro „Momo“ bude závod zejména o zkušenostech. V letošních závodech na umělé stěně výrazně promlouvá do pořadí a poráží mnohem zkušenější závodnice.

 

Zahraniční závodníci

Johana Ernst

Rakušanky letos jasně sklízí ovoce asi nejpropracovanější přípravy reprezentantů na světě. Johana je toho typickým příkladem, když s převahou vládne letošnímu pořadí světového poháru. V Brně jí tedy jasně patří místo favorita číslo jedna.

 

Patxi Usobiaga Lakunza

Bezesporu největší soupeř Adama Ondry, který mu sebral titul mistra světa. Španělský vytrvalec je aktuálně druhým mužem světového poháru.

 

Angela Eiter

Také druhé místo letošního průběžného SP patří Rakousku. Mimo to se Angela může letos pochlubit zejména vítězstvím na Rock Master v Arcu.

 

Sachi Amma

Nenápadný Japonec stojící neprávem možná poněkud ve stínu španělských, francouzských či rakouských hvězd. Má však až neuvěřitelně vyrovnanou výkonnost, což mu vyneslo současné třetí místo v průběžném pořadí SP.

 

Maja Vidmar

Číslem tři mezi světovými ženami je žena, která rozpoutala debaty o měření body indexů. Lézt ale umí skvěle. Letos tato Slovinka vyhrála např. světový pohár v Barceloně.

 

 

delegát IFSC - Wolfgang Wabel (Německo)

předseda poroty jury - Susi Knabl (Rakousko)

hlavní rozhodčí - Jindřich Pražák

stavěč tratí - Matthieu Dutray (Francie)

stavěč stěny - Tomáš Rakovič

Ceny předá legenda českého lezení Jindřich Hudeček.

 

Za organizátory SP - Jura Čermák a Petr Resch


Po pěti letech se na brněnské výstaviště vrací světový pohár v lezení na obtížnost. 6. a 7. listopadu se tak v tuzemsku ukáže kompletní světová špička v čele s leaderem letošního ročníku SP Adamem Ondrou.

Pot, možná slzy, ale určitě i krev. Tohle všechno stojí za tak velikou akcí, jakou je světový pohár. Jak jste možná mnozí zaznamenali, nebylo to navíc letos vůbec lehké, protože měsíc před akcí se v důsledku ekonomické krize najednou v rozpočtu vytvořila díra několika set tisíc korun. Pořadatelé vše udýchali, a tak tým v čele s Jurou Čermákem a Jindrou Pražákem finišuje přípravy a chystá nám nebývalý svátek sportovního lezení.

V rámci veletrhu SPORT Life 2009 tak bude moci na brněnském výstavišti česká veřejnost opět vidět nejlepší lezce světa na vlastní oči, určitě se těšíme na fenomenálního Adama Ondru, silné Španěly, Rakušany, Francouze, ale i dvojnásobného mistra světa Tomáše Mrázka, který po zranění pomalu sbírá formu a kdo ho zná, ví, že Tomáš se umí připravit parádně.

Letos, více než kdy jindy, leželo břímě příprav na ČHS. Jeho členové budou mít v den závodu slevu na vstup do celého areálu výstaviště (platný průkaz s sebou), na stránkách www.horosvaz.cz poběží on-line přenos ze závodu. Jistě nikoli nepodstatnou informací je, že kromě rozpočtovaných 40 tisíc korun ČHS nedotuje závod z nezávodních zdrojů.

Závod v lezení na obtížnost je tříkolový. Kvalifikace se leze na dvou cestách stylem flash, závodník je tedy přítomen po dobu lezení v prostoru stěny. O postupu mezi nejlepších 26 lezců/lezkyň, kteří se představí v semifinále, rozhoduje dosažená  výška. Čas nerozhoduje, na cesty je pouze stanoven časový limit. Cesta mívá obtížnost okolo 8a/b francouzských.

V semifinále se leze pouze jedna závodní trasa a to stylem OS, což znamená, že lezec nemá přístup do prostoru lezení a nevidí tedy způsob, jakým lezou ostatní závodníci. Mezi nejlepší finálovou osmičku postupuje osm lezců/lezkyň opět na základě dosažené výšky. Obtížnost semifinále se pohybuje kolem 8b/c francouzských. Finálová osmička leze stejným způsobem trasu obtížnosti asi 8c.

Časový harmonogram závodu (informace pro diváky):

Pátek:

  • 9.15          předlezení kvalifikací
  • 9.30          kvalifikace stylem flash

Sobota:

  • 10.00   start semifinále
  • 16.00   start finále
  • 19.00   vyhlášení výsledků

Cesty postaví Francouz Matthieu Dutray, asistovat by mu měl i jediný licencovaný Čech Honza Zbranek. Mezery během přestaveb závodních tras vyplní projekce amerického filmu The Sharp End, který vyhrál v letošním roce Mezinárodní horolezecký filmový festival v Teplicích nad Metují.

Pokud nestihnete závod samotný ani on-line přenos, můžete se těšit na zhruba hodinový dokument z akce na programu televize ČT 24.

Obrovský dík patří samozřejmě sponzorům a partnerům akce, kterými jsou:

BVV, ČHS, TR-Walls, AIX, Faster CZ, Singing Rock, Rock Empire, Tilak, Lanex, Saltic.

                                                                                                          Petr Resch

| Komentáře(0)
Instagram

Instagram Horosvaz