Tuzemské závody v roce 2022

10. 01. 2023 | Rubrika: Sportovní lezení

Stejně jako mezinárodní závodní scéna si i ta tuzemská zaslouží shrnutí uplynulé sezóny 2022, které připravila Eliška Adamovská ve spolupráci s repre trenérkou Sašou Gendovou a ředitelem závodů Jirkou Žákem.

MČR Slaný

Od roku 2021 jsme najeli na nový systém domácích závodů, pořádaných jako oficiální soutěže ČHS. To znamená, že závody organizované u nás v Česku byly dle výkonnosti zúčastněných závodníků rozděleny na 1., 2., a 3. ligu.

Začneme čísly.

Celkově se v roce 2022 konalo 19 závodů ve třech disciplínách sportovního lezení – obtížnosti, boulderu a rychlosti, a to za účasti 1723 závodníků. Nejvíce soutěžících přijelo na 1. kolo ČP v boulderu do letňanské Jungle, kde bylo celkem 154 lezců (dospělí a mládež). Cenu za nejvyšší počet diváků by opět získaly legendární Teplice nad Metují, kde se letos uskutečnilo 3. kolo ČP v boulderu. Závod, který je každoročně součástí Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu, sledovalo živě zhruba 3 - 4 tisíce skvěle fandících diváků. Nejsledovanějším kláním roku, co se týče online přenosu, se stalo dubnové 1. kolo ČP v obtížnosti na HUDY stěně v Brně, ze kterého mimo jiné vzešli také naši noví reprezentanti v této disciplíně. Tento závod se může pyšnit nemalým počtem shlédnutí - 8 900 diváků.

ČP Teplice

Z mistrovských závodů proběhlo jako první Mezinárodní MČR v boulderu ve Slaném, a to na konci září. Tento závod byl zároveň čtvrtým a posledním kolem boulderového poháru. Před kotlem domácího publika se na závodníky oblíbeném náměstí naši nejlepší boulderisti a boulderistky utkali o cenné tituly. Mezi ženami se svého prvního titulu dočkala Arina Jurčenko. Sříbro vybojovala Hana Šikulová a bronz získala Sabina Skoupá. V mužích s náskokem jednoho boulderu dominoval Martin Stráník, který tak za sebou na druhém a třetím místě nechal Roberta Lubyho ze Slovenska a Marka Jeligu.

Martin Stráník

Následující Mezinárodní MČR v rychlosti se konalo v říjnu na brněnské Hudy stěně. Tam s časem 6,469 zvítězil Jan Kříž. Zbylá místa na podiu obsadili Rishat Khaibulin a Petr Burian. V ženské kategorii získala prvenství Tereza Cibulková s časem 10,71. Druhá a třetí byly Sabina Skoupá a Lucie Mrázová.

Listopadové MČR v lezení na obtížnost se v tomto roce uskutečnilo na pražském Bigwallu. Závod byl dobře zvládnutý organizačně, ale také po stránce obtížnosti a kvality cest. Ta byla úměrná špičkové výkonnosti našich nejlepších závodníků, ale brala také v potaz to, že se jedná o konec sezony a všichni už jsou unavení. Náš nejlepší lezec Adam Ondra se tohoto závodu neúčastnil, a tak možnost poprat se o titul mistra ČR dostali i další lezci. Nikoho asi nepřekvapí, že s převahou zvítězil Martin Stráník, který tak letos dosáhl na prvenství v obou disciplínách, boulderu i na laně. Vícemistrem ČR se stal Šimon Potůček, který dosáhl shodného výsledku jako třetí Marek Jeliga. Mezi ženami se podařilo obhájit prvenství již po čtvrté v řadě Elišce Adamovské. Překvapením závodu byla Arina Jurčenko, která stejně jako Eliška cestu topovala, čímž získala stříbro a na bronzové pozici za sebou nechala naši další skvělou závodnici Michaelu Smetanovou.

Eliška Adamovská

Dále nesmíme opomenout ani naše akademiky!

Akademické MČR v boulderu se konalo přímo na univerzitní půdě brněnského VUT. Vítězi se stali Jana Ondřejová a Šimon Potůček, na druhé příčce se umístili Kateřina Zachrdlová a Michal Běhounek a třetí místa obsadili Natálie Tužové a Štěpán Potůčeki. Posledním velkým závodem tohoto roku bylo Akademické MČR v lezení na obtížnost, které se konalo na konci listopadu na zlínské stěně Vertikon. V mužích získal titul Šimon Potůček. Univerzitním vícemistrem republiky se stal Štěpán Volf a bronz si odnesl Štěpán Potůček. Mezi ženami zvítězila Lenka Slezáková, druhé místo brala Tereza Širůčková a podium doplnila Ema Galeová.

Pokud by Vás zajímaly veškeré výsledky tuzemských závodů ve sportovním lezení, naleznete je na webu v sekci sportovní lezení.

Jak jsme zmínili výše, kromě prvoligových závodů, měli lezci možnost účastnit se také závodů 2. a 3. ligy.

V roce 2022 proběhlo v 2. lize celkem devět závodů, z nichž šest bylo bouldrových a tři  obtížnostní na laně. Bohužel, se nám v loňské sezóně nepovedlo vyhlásit celkové pohárové umístění v obou disciplínách, z důvodu nedostatečného počtů závodu v obtížnosti. Pohár tak získali jen ti nejlepší závodníci v disciplíně boulder. Stejně jako ostatní závody, také druhou ligu se budeme snažit neustále posouvat a na rok 2023 tak chystáme po pěti závodech v obou disciplínách. Tyto závody jsou primárně určené pro děti, které začínají se závodním lezením nebo jsou již mírně pokročilí závodníci.

Hangár Rockets

Závody v seriálu 3. ligy jsou určené především pro začínající lezce, kteří chtějí vyzkoušet závodní atmosféru a zkusit se v konkurenci poprat o svá první umístění. Závody se rozběhly jak pro dětské a mládežnické kategorie, tak pro kategorie dospělých, kterých v roce 2022 bylo pět. Prvním otvírákem tohoto roku byl závod na obtížnost v Polici nad Metují, naopak, v Berouně se obtížností rok uzavíral. V boulderu se mohli dospěláci poprat o umístění v Pardubicích a dvakrát ve Slaném. V dětských a mládežnických kategoriích se konalo 15 závodů napříč republikou. Devět závodů proběhlo v boulderu – v Liberci, v Jungle Pardubice, v Praze na Ruzyni a Boulder baru, v Ostravě v Blok centru, ve Slaném a v Sezimově Ústí. V obtížnosti pak proběhlo pět závodů pro děti a mládež v Opavě, Berouně, dva v Brně a v Praze na Ruzyni. Jediným závodem v  kombinaci (obtížnost, boulder, rychlost) byl závod Olympijský formát Tokio 2021, který proběhl v Brně na lezecké stěně Hudy.

Pohodička Open Slaný

Všichni pořadatelé, kteří do toho šli s námi, si zaslouží obrovský dík, protože ne vždy je to jednoduché a my jsme rádi, že do přípravy závodů vkládají tolik energie a nadšení.

Abychom nezapomněli! Dalším obrovským úspěchem, který si ČHS za rok 2022 připsal, bylo pořádání Evropského poháru v boulderu v Praze. Tuto akci se podařilo velice úspěšně zrealizovat jak po stránce organizační, tak po té stavěčské. Letňanské klání se dočkalo pozitivní zpětné vazby od mnoha zahraničních soutěžících. Třešničkou na dortu tohoto povedeného víkendu je fakt, že si ČHS od IFSC Europe za závod vysloužil stříbrné ocenění ,,Sustainability Award“. Jedná se o cenu, která od loňského roku vyhodnocuje ty nejlepší evropské závody z hlediska všeobecné udržitelnosti. Skvělou novinou je, že jsme na IFSC zapůsobili natolik, že nám bude umožněno v Praze příští rok uskutečnit další velký závod. Jde dokonce o kolo Světového poháru v boulderu, na které se už všichni velice těšíme.