Testování reprezentace ve sportovním lezení 2020

22. 01. 2020 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Aktualita -  závazné přihlášky pro testování reprezentace

ve sportovním lezení v sezóně 2020 jsou stále otevřené!

Protože ve vypsaných termínech pro testování reprezentace pro r. 2020

jsou stále ještě volné termíny, zůstává sdílený soubor otevřený pro další přihlašování a to do odvolání.

V tabulce se dopisujte pouze do předem vymezených polí.

Své jméno zadejte ke konkrétnímu termínu.

Změny bude možné řešit pouze po individuální domluvě na balas@ftvs.cuni.cz.

V případě nemoci dejte vědět na stejnou emailovou adresu. V případě neomluvené neúčasti si další termín přihlášený zájemce hradí sám.

Stejně jako v minulých letech se uskuteční testování pohybových předpokladů pro reprezentaci ve sportovním lezení dospělých a mládeže pro sezónu 2020.

Jedná se o výjimečný koncept testů, který podává základní přehled

o tělesném složení, specifické svalové síle, vytrvalosti a flexibilitě.

Testování je povinné pro členy reprezentace v lezení na obtížnost a v boulderingu s výjimkou závodníků, kteří jsou prvním rokem v kategorii B* a je součástí nominačních kritérií.

Testování je prioritně určeno stávajícím reprezentantům a teprve pokud nebude naplněna kapacita, také závodníkům, kteří se v celkovém hodnocení Českého poháru dospělých, mládeže a U14 (pouze kategorie U14) v lezení na obtížnost nebo boulderingu v roce 2019 umístili na 1. - 3. místě.

Jasně se ukázalo, že nominace po domácích závodech v některých kategoriích není zárukou odpovídající výkonnosti. K dosažení vrcholné lezecké úrovně a konkurenceschopnosti na mezinárodních závodech je nezbytná minimální výkonnost v objektivních lezecky specifických testech. Minimální hodnoty pro jednotlivé disciplíny jsou uvedeny v nominačních kritériích. Je ovšem nutné podotknout, že vysoká výkonnost v testech nevede sama o sobě k vysoké lezecké výkonnosti, ale je její nezbytnou podmínkou.

Výsledky testů mají především pomoci všem závodníkům se směřováním svého tréninku na základě objektivních měření. Pokud je s výsledky dobře naloženo, mohou představovat nejenom přesnou kontrolu trénovanosti, ale i podnět k další práci. Testy mají uplatnění především v přípravném nesoutěžním období, kdy proběhla objemová část přípravy a začíná specifická příprava. V této fázi se příprava specializuje podle zaměření závodníka a jeho slabých stránek. Proto jsou vzhledem k časovému rozvržení sezóny dřívější termíny vhodné zejména pro závodníky v boulderingu a lezení na rychlost, pozdější pak pro závodníky v lezení na obtížnost. Komplexní testová baterie upozorní na silné a slabé stránky pohybových předpokladů a může rovněž poukázat na svalové asymetrie, které mohou být spojeny se špatnými pohybovými stereotypy.

V případě, že závodník při prvním testování nedosáhne uvedených minimálních hodnot, může se po době, kterou považuje za nezbytnou pro tréninkové zlepšení nedostatečné pohybové schopnosti, objednat na další testování. Pokud v opakovaném testování dosáhne alespoň minimálních požadovaných hodnot, bude následně do reprezentačního družstva zařazen. Vzhledem k počtu sledovaných parametrů v lezení na obtížnost bude mimo obou visů na liště (síla a vytrvalost flexorů prstů), kde je dosažení uvedených minimálních hodnot podmínkou, tolerováno nesplnění minimální hodnoty u max. jednoho z dalších uvedených měření.  Trenéři reprezentace jsou připraveni na základě testů poskytnout tréninková doporučení všem závodníkům.

Z testování lze omluvit ze závažných důvodů již nominované na základě předchozích výsledků a závodníky s opakovaně potvrzenou vysokou výkonností v minulých letech. O uznání omluvy rozhoduje vedení reprezentace.

* Při volné kapacitě se mohou závodníci kategorie B, kteří jsou v  kategorii B prvním rokem,  a závodníci na rychlost testování zúčastnit (zápis do kalendáře po předchozí dohodě).

Všichni zájemci o nominaci do reprezentačních družstev musí absolvovat jeden z navrhovaných zimních termínů. Absolvování vstupních testů až po nominačních závodech si  bude hradit každý sám (neplatí pro opravy testů). Termíny testování jsou následující!

Pátek 31. 1. 2020       13:00

Sobota 1. 2. 2020       9:00

Pondělí 3. 2. 2020      13:00

- zde prosíme především pražské zájemce o účast

Pátek  7. 2. 2020        13:00

Sobota 8. 2. 2020       9:00

Pátek 14. 2. 2020       13:00

Sobota 15. 2. 2020     9:00

Na každý termín max. 8 účastníků. Aby výsledky byly objektivní a nezkreslené, je nutné dodržet následující:

• Testování je náročné jak na maximální sílu, tak na silovou vytrvalost. Je nezbytné vyvarovat se těžkého tréninku 2 dny před testováním. Na testování musí závodníci přijít odpočatí, jinak ztrácí smysl.
  • Před měřením tělesného složení 2 hodiny nejíst a půl hodiny nepít

S sebou je potřeba sportovní oblečení, lezečky, přezuvky, svačina.

Každý dostane individuální testový protokol, který obdrží ihned po testování. Testování se koná v Laboratoři sportovní motoriky na

UK FTVS v Praze, José Martího 31, 16252 Praha 6,

odkaz na laboratoř: http://www.ftvs.cuni.cz/FTVS-1165.html

Obsah testů **

• tělesné složení
  • flexibilita – zvednutí natažené nohy
  • maximální síla otevřený úchop + zavřený úchop
  • vertikální přesah (budou testovány varianty z klidného visu a z předpětí)
  • diagonální přesah
  • výdrž ve shybu na jedné ruce
  • kontinuální test na 60% MVC (maximální volní kontrakce)
  • intermitentní test na 60% MVC
  • výdrž ve shybu nadhmatem
  • vis na liště

** Pro bouldering a lezení na rychlost nejsou povinné vytrvalostní testy (9,10).

Doc. Mgr.  Jiří Baláš, Ph.D.

Katedra sportů v přírodě a Laboratoř sportovní motoriky

Fakulta tělesné výchovy a sportu, Univerzita Karlova

Sekretariát ČHS, Ivana Palasová