Facebook

Český horolezecký svaz

Report z nominačního závodu v lezení na rychlost 2021

Report z nominačního závodu v lezení na rychlost 2021
10. 03. 2021 | Rubrika: Soutěžní lezení, RSS - iSport.cz

V sobotu 6. 3. 2021 proběhl první lezecký závod letošní sezóny - nominační závod v lezení na rychlost. Jak celý závod probíhal popsal jeho pořadatel Radek "Zoban" Lienerth v následujícím článku.

Nominační závod - rychlost 2021

Když jsme loni 29. 2. 2020 organizovali na HUDY stěně Brno nominační závod Českého poháru v lezení na obtížnost, asi nikdo netušil, co bude v daším roce následovat. Navzdory komplikované situaci se řada věcí podařila, bohužel řadu dalších jsme museli porušit. I přes značné komplikace s udělením výjimky od ministerstva zdravotnictví se nám podařilo minulý víkend uspořádat první závod ve sportovním lezení, lezení na rychlost.

 

Na HUDY stěně Brno vyrostla na konci roku 2020 velká nová část. Je společným projektem Českého horolezeckého svazu a HUDY lezecká stěna Brno. Hlavní část tvoří sportovní profil pro trénink lezení na obtížnost a certifikovaná dvojdráha na rychlost včetně časomíry. Vzhledem k tomu, že výjimku jsme přes včasné podání obdrželi pět dní před závodem, to byl rozhodující faktor pro úspěšnou realizaci.

Nové profily TCPřísná opatření v souvislosti s COVID-19

Všichni účastníci měli předepsané PCR testy, takže to bohužel do značné míry poznamenalo startovní pole co se týče kvantity, ale naštěstí nikoli kvality.

 

Už treninkový rozlez ukázal, že zejména kategorie mužů bude díky účasti Rishata Khaibullina a Jana Kříže velmi zajímavá. Měřený treninkový pokus Rishata 5,46s a jeden s minutím stopovacího vypínače ještě rychlejší. Škoda, že se tento čas nepodařilo zopakovat v závodě, protože pokud se mi podařilo dohledat správně, pak aktuální platný světový rekord je 5,48s!

Rishat KhaibullinRishat Khaibullin

Vlastní závod proběhnul nominačním formátem, tedy každý 6 pokusů a počítá se nejrychlejší čas. Vzhledem k počtu účastníků a hlavnímu zacílení, tedy nominacím se jednalo o sice méně atraktivní formát než vyřazovací pavouk, ale to si schováme na podzimní MČR.

 

Výsledky všech kategorií naleznete zde na webu. V těch nejprestižnějších, tedy ženy a muži zvítězili Hanka Křížová a Rishat Khaibullin. Všem závodníkům i členům organizačního týmu bych chtěl poděkovat za úspěšnou realizaci akce a nemalý dík patří také partnerům, kteří velmi rychle a pružně reagovali s pomocí cen a vybavení. Nano roušky od DIRECT ALPINE, Chimpazee tyčky pro občerstvení závodníků a věcné ceny LA SPORTIVA, ROCK EMPIRE od HUDY.

ženymuži

partneři závodupartneři závodu

 

Jedna vlaštovka jaro nedělá, ale pro nás to byl aspoň malý náznak normálnosti. Stěna zatím bohužel funguje pouze pro členy reprezentace pod smlouvou, ale pevně věříme, že v dohledné době už bude k dispozici všem.

 

výsledky: muži, ženy, junioři, A, B, juniorky, A,B

foto: všechny fotografie naleznete ve fotogalerii závodu

 

 


Radek "Zoban" Lienerth, pořadatel závodu

foto: Petr Chodura

Instagram

Instagram Horosvaz