Facebook

Český horolezecký svaz

Proběhlo 2. kolo ČP v boulderingu

Proběhlo 2. kolo ČP v boulderingu
12. 04. 2021 | Rubrika: Soutěžní lezení, RSS - iSport.cz

V sobotu 10. 4. nastoupili závodníci do druhého kola Českého poháru v boulderingu 2021, které se konalo na reprezentační boulderovce ČHS v Jungle Sport Park. Závod byl zároveň druhým nominačním pro sestavení české reprezentace v boulderingu.

Finále Muži

Na základě výsledků z kvalifikačních kol všech kategorií, postoupilo šestnáct nejlepších závodníků do večerního finále žen a mužů, které jsme pro vás vysílali online. záznam si můžete zpětně pustit na našem kanálu YouTube. Za skvělý komentář děkujeme opět Jendovi Šolcovi a tentokrát Nikče Bartošové. 

 

Hlavními stavěči byli pro tento závod Michal Kalvas a Vilda Chejn, asistoval jim také Vojta Vlk jako stavěč - aspirant. Celý den jsme měli možnost pozorovat závodníky na netradičních boulderech, které prověřili nejen sílu, ale také hlavu! Problém tedy nebyl jen bouldery vylézt, ale především je vymyslet.

Práce stavěčůPříprava online přenosu

Prvními, kteří se postavili jejich "silovým výzvám" byli chlapci a dívky z kategorie B. Nejlépe se vedlo Lukášovi Mokroluskému a Barče Bernardové, ti dokázali svou absolutní dominanci a TOPovali bez zaváhání všechny bouldery. Obsadili tak první místa a uhájili průběžné vedení  ČP. Na druhém místě skončili František Danda a Anička Mihalčíková, na třetím Standa Junaštík a Arinka Jurčenko, která na jednom z boulderů ztratila hodně psychické i fyzické síly.

Barča BernardováLukáš Mokroluský

Áčka, junioři a ženy / muži bojovali na stejných kvalifikačních boulderech. Také pro ně byly připraveny převážně silové, ale stylově různorodé problémy, založené na více krocích, než je běžné. Ty měly prověřit jejich připravenost a schopnost správně rozložit síly a zregenerovat mezi jednotlivými pokusy.

V áčkových holkách jasně vyčnívala Markéta Janošová, která prostoupila pěti kvalifikačními bouldery s precizností sobě vlastní. Druhá, Marťa Dušánková si skvěle poradila především s techničtějšími bouldery a o třetím místě rozhodoval počet zón mezi Hankou Šikulovou a Karou Gendovou, která nakonec obsadila místo čtvrté.

Mezi Juniorkami se nejlépe vedlo Míše Smetanové, ta přistoupila k tomuto závodu znatelně sebevědoměji než v prvním kole ČP a vybojovala v kvalifikaci pět TOPů. Elišku Bulenovou trochu potrápil první boulder, ale tři TOPy na flash jí bohatě stačily na druhé místo. Třetí skončila Terka Širůčková. Překvapením byl propad Adély Bajerové, která je obvykle jednou z favoritek. V kvalifikaci bohužel netopovala a jak sama řekla, necítila se dobře předeším psychicky a nechala se ovládnout svými většími očekáváními a neúspěchem na začátku kvalifikačního kola.

Maki JanošováMíša Smetanová

U kluků A bylo jasně vidět, že připravené silové bouldery jsou prozatím nad jejich schopnosti, což je v jejich věku přirozené. Nejlépe si vedl Ondra Mázl, který TOPoval 2 z 6ti boulderů, druhý Adam Adamovský a třetí Honza Knotek vybojovali jeden TOP, stejně jako čtvrtý Štěpán Bulena. Adam Adamovský nastoupil do svého prvního závodu po operaci kotníku. Vzhledem k tomu, že jeho pooperační trénink probíhal jen po třech končetinách, je jeho umístění na bedně skvělé a určitě mu dodalo potřebnou motivaci.

Mezi juniory nedošlo k žádnému velkému překvapení, jako nejsilnější se opět projevili Honza Vopat a Marek Jeliga, ti se se čtyřmi dosaženými TOPy probojovali do mužského finále, ve kterém je doplnil také třetí Ondra Slezák. 

Ondra MázlHonza Vopat

Nejlepších osm dívčích a chlapeckých závodníků z kvalifikačních kol, postoupilo do večerního finále žen a mužů. Narozdíl od kvalifikace neprobíhala prohlídka finálových boulderů, ale lezlo se stylem On sight. Lezci tak vymýšlejí betu až během pětiminutového závodního limitu. Z toho důvodu byly finálové bouldery snazší než v kvalifikaci. 

 

Krátce po 19h odstartovaly ženy v konečném počtu sedmi závodnic, jelikož Eliška Novotná se zranila při odskoku z TOPu kvalifikačního boulderu. První dva bouldery ženského finále byly relativně "snadné", ale na síle závodnicím samozřejmě ubraly. Jasná favoritka Eliška Adamovská bojovala s Markétou Janošovou o první místo až do poslední minuty. Obě závodnice TOPovali první tři bouldery - Maki na tři a Ela na čtyři pokusy. Rozhodoval tedy čtvrtý boulder, kde Maki dosáhla pouze zóny a Eliška musela TOPovat, aby ji porazila, což se jí v poslední minutě podařilo. Třetí se umístila Míša Smetanová se stejným výsledkem jako Maki, ale větším množstvím pokusů. 

Ella Adamovská

Také u mužů byly nejsnazší první dva bouldery, ve kterých rozhodovala přesnost. Nejtěžším byl boulder č. 3. Ten se nedočkal žádného TOPu, ale podle slov Petra Klofáče byl lezitelný a například kluci Potůčkovi na něj měli. Jak už jsme zmínili, celkově byly bouldery tentokrát postaveny delší a vyžadovali nejen sílu a techniku, ale také taktický přístup a zkušenosti. Závodníci museli dobře přacovat s načasováním a také museli dobře pracovat s kůží, která dostala pořádně zabrat. Právě díky tomu se na prvních místech objevili zkušenější lezci Štěpán Volfa a Vojta Trojan, kteří během celého finále působili vyrovnaně a v klidu. Kluky na bedně doplnil Šimon Potůček, zatímco jeho brácha Štěpán doplatil na tlak, který je běžný u postupujících z prvního místa. Ačkoliv bylo vidět, že moc chce, že je skvěle připraven, tak se s tlakem nedokázal srovnat. 

Štěpán Volf

 

Míša Smetanová

"Po minulém nevydařeném závodě jsem na tenhle přijela lépe připravená a věřila jsem, že to dopadne lépe. A bylo to tak, v kvalifikaci jsem se cítila dobře a vylezla všechny bouldery až na jeden, nejtěžší, kde jsem padala v kroku do topu. Ve finále jsem se cítila dobře a zalezla jsem na co mám, ikdyž s pár zbytečnými pokusy. Celkově jsem velmi spokojená s celým závodem a myslím, že bouldery se stavěčům hodně povedly."

 

Áďa Bajerová

"Ještě při posledním tréninku před závodem jsem se cítila připravená. Dokonce i při rozlezu. Ale jakmile závod odstartoval a nalezla jsem do prvního boulderu, všechno bylo špatně. Cítila jsem se bez síly a vůbec mi to nešlo. Bouldery se mi ale moc líbily, byly tam i kroky, které mi sedí. Spíš mě zradila hlava, byla jsem nervózní a to mělo za následek to, proč jsem nemohla dát ani jeden top."
 
Eliška Bulenová
"Do závodu jsem nešla s moc velkým očekáváním nebo tlakem, protože jsem ho brala jakože je spíš ,,po cestě” v přípravě na mezinárodní závody, které se už blíží. Bouldery ve finále mi moc nesedly a navíc jsem měla problém se do nich pořádně namotivovat, asi právě kvůli nedostatku tlaku (potřebuju být alespoň trochu nervózní abych zalezla dobře). Ze 4.místa jsem celkem zklamaná, ale zase to není nic hrozného, protože do repre jsem se dostala a o to na tomhle závodě šlo."
 
Maki Janošová
"Druhý nominační závod byl můj první závod tento rok. Kvůli koronaviru jsem se nemohla zúčastnit předchozích závodů. Neměla jsem nejlehčí průběh a pak jsem dostala i antibiotika. Strašně jsem se těšila na lezení. Když mě doktorka uschopnila, tak jsem vyrazila na boulderovku. Ten den mě to hodně bavilo a podivuhodně jsem držela krok a lezlo se mi dobře. Pak to šlo ale z kopce, začala mě bolet zápěstí a následně i další klouby. I když jsem se začala vracet do tréninku pomalu, musela jsem ještě zvolnit. Na závody jsem jela s cílem si je užít, potkat se s kamarády a po dlouhé době zkusit, jak se leze v závodním módu alespoň v kvalifikaci. Věřila jsem, že to bude dobré (jsou to přece závody a není všechno jen o tréninku), ale po předchozích trénincích jsem čekala, že se budu plácat na startech. Šla jsem tam bez velkého očekávání a snažila se podat své maximum. A ono to vyšlo!! :)  Zalezla jsem tak, jak jsem zalezla a jsem víc než spokojená. Ve finále jsem řešila vždy jen boulder předemnou, jinak všechny bouldery byly strašně hezké. Teď po závodě jsem vyčerpaná a všechno mě bolí, ale jsem strašně ráda, že jsem se toho mohla zúčastnit. Všem moc děkuji." 

Děkujeme všem, díky kterým se podařilo uspořádat další skvělý závod i za přísných podmínek a nesnadné situace. Závodníkům děkujeme za účast a parádní výkony, stavěčům za výborně odvedenou práci, která bavila lezce i nás (online) diváka, komentátorům za super doprovodné slovo online přenosu a celému organizačnímu týmu za nasazení a hladký průběh celé akce. VELKÉ DÍKY patří také partnerům Jungle sport Park a Auto Podbabská, bez nichž by to nešlo!

loga_boulder_čp2

Výsledky jednotlivých kategorií naleznete v kalendáři závodů.

Všechny fotografie naleznete ve fotogalerii závodu.

 

Pozn. Na základě průběžných výsledků po druhém kole ČP byly zkompletovány nominace do reprezentace ČR v boulderingu. O konečné sestavě budeme brzy informovat.

 

 


M. Košatková, ČHS

Instagram

Instagram Horosvaz