Facebook

Český horolezecký svaz

Proběhl první boulderový závod letošní sezóny

Proběhl první boulderový závod letošní sezóny
15. 03. 2021 | Rubrika: Soutěžní lezení, RSS - iSport.cz

V sobotu 13. 3. se díky udělené výjimce Ministerstva zdravotnictví podařilo uspořádat nominační závod v boulderingu, který byl zároveň prvním kolem Českého poháru. I přes přísná opatření se zúčastnilo kolem sta závodníků, takže atmosféra, ačkoliv bez diváků, byla parádní. 

Nominační závod BOULDER

Pro kategorie B, A a juniory probíhalo pouze kvalifikační kolo, během něhož se rozhodlo o výsledném pořadí. Pro muže a ženy následovalo také finále, do kterého měli šanci postoupit i ti nejlepší z mládežnických kategorií. Zatímco kvalifikace probíhala stylem Flash (závodníci jsou předem seznámeni s jednotlivými bouldery, trenéři mají možnost upozornit na klíčová místa a závodníci mohou své bety konzultovat), finále již bylo ve formátu On Sight (závodníci se poprvé seznamují s jednotlivými bouldry sami, až v rámci svého závodního času).

 

Závodní den zahájili lezci kategorie B, kteří se na bouldrech pořádně zapotili. Bylo vidět, že kluci stavěči (Vilda Chejn, Olin Klapal a Cyril Kratochvíl) nestaví pro takhle mladé kluky úplně běžně, a tak bylo těžké odhadnout jejich výkonnost. Přispělo tomu samozřejmě také to, že v současné době mají sportovci omezené možnosti tréninku a jejich připravenost tak nemůže být stoprocentní. V druhé polovině jejich závodu už ale bylo znát, že jsou kluci rozehřátí a rozlezení a vítěz kategorie Lukáš Mokroluský nakonec všechny bouldry TOPoval. Na druhém místě skončil Standa Junaštík z Vertikon Zlín a na třetím František Danda z Green trees monkeys. 

Ihned po skončení následoval závod dívek B, pro které stavěči ty nejnáročnější bouldry zjednodušili. Favoritky Bára Bernardová (HK Jihlava) a Arina Jurčenko (Green trees monkeys) tak poslaly první bouldery s naprostou lehkostí na první, maximálně druhý pokus, na následujících bouldrech se rozřadily právě na základě množství pokusů, což vyneslo Báru na první příčku. Třetí se umístila Valerie Pařilová z HO Sokol Brno, která dosáhla čtyř TOPů.

Kluci B Kluci B

Holky BHolky B

Po poledni nastoupily dívky A, juniorky i ženy ve společné kvalifikaci. Připraveny pro ně byly (až na jeden) stejné bouldry, jako pro kategorii dívek B, jen upravené tak, aby byly těžší - z poloviny silové a z poloviny spíše pohybové. Jak tomu tak bývá, ne každému připravené cesty vždy sednou, což tentokrát vyřadilo favoritky Míšu Smetanovou a Terku Širůčkovou a do finále žen naopak vynesly tři holky z áčkové kategorie, tedy ty nejmladší ze skupiny - Karu Gendovou (vítězka A), Sabinu Skoupou a Míšu Hornychová. Do finálové sestavy je doplnily Elišky Adamovská, Bulenová (vítězka J), Novotná, Áďa Bajerová a Niki Králíková.

Kvalifikační kolo chlapců A, juniorů a mužů bylo o něco méně překvapivé. Do finále se probojovali vesměs ti, od kterých se to očekávalo, tedy kluci Potůčkovi, Martin Stráník, Honza Vopat, Štěpán Volf, Rishat Khaibullin, Jáchym Cink, Marek Jeliga. Jediným překvapením mezi finalisty byl Štěpán Děták (vítěz J) z Orel jednota ČB, ten za sebou nechal i zkušené závodníky Vojtu Trojana, Kubu Konečného nebo Ondru Slezáka. Ti skončili těsně pod postupovou čarou. V kategorii A zvítězil Ondřej Mázl.

Martin Stráník konstatoval, že kvalifikační bouldery byly snazší, než v některých závodech minulých let. Je ale potřeba brát v potaz, že na stejných bouldrech spolu s muži závodili také áčkoví kluci, kteří ještě nemají tolik zkušeností a bouldery pro ně musejí být lezitelné i s ohledem na to, že jde o nominaci do reprezentace.  

Kvalifikace muži Kvalifikace muži

Kvalifikace ženyKvalifikace ženy

Ve večerním finále, už měli závodníci pořádně prolezeno a tak tekla krev, což dokazuje, že dali do  závodu maximum.  Finále žen bylo, spíše než na silových, postaveno na pohybových bouldrech. Holky se tak musely vypořádat se záludnými skoky, průtlaky apod. Vzhledem k tomu, že se finále lezlo stylem OS, musely si samy vymyslet betu, a to bylo především pro mladší "áčkové" holky náročné. Nejlépe si vedly Eliška Bulenová, která stejně jako Ela Adamovská dosáhla 4 TOPů, ale porazila ji na počet pokusů. Třetí příčku obsadila Áďa Bajerová s dvěma TOPy a poprvé se tak postavila na "dospěláckou" bednu. Ostatní holky dosáhly na finálových boulderech jedné nebo žádné zóny. 

I mužské finále mělo charakter spíše pohybový - skokový, koordinační. Zatímco zlato Martina Stráníka asi nikoho nepřekvapilo, stříbro Marka Jeligy (Horoguru) bylo překvapením velikým. Bronz vybojoval skvělým výkonem Šimon Potůček, zatímco jeho bráchovi Štěpánovi, který do finále postupoval z druhého místa, se bohužel příliš nedařilo a obsadil páté místo. 

Závodu se bohužel nemohli ze zdravotních důvodů účastnit dva vynikající závodníci, kteří by pravděpodobně pořadím ještě trochu zamíchali, a to Markéta Janošová a Adam Adamovský.

Eliška BulenováEliška Adamovská
Adéla BajerováMartin Stráník
Marek JeligaŠimon Potůček
 

A jak závod hodnotí sami účastníci?

Eliška Bulenová "Závody byly parádně zorganizované a jsem hrozně ráda, že za téhle situace mohly bezpečně proběhnout. Stavěčům se bouldery se spoustou zajímavých kroků povedly a na to, že u nás dlouho závody nebyly, obtížnost podle mě trefili dobře."

 

Eliška Adamovská "Vzhledem k aktuální situaci jsem byla vlastně i docela překvapená, že se závod uskutečnil. Bylo ale příjemné si na chvíli odskočit z tréninkového (a životního) stereotypu a zažít po tak dlouhém čase závodní atmosféru. Bouldery byly tentokrát postaveny o dost náročněji- silově i koordinačně. Třeba kvalifikace byla určitě nejtěžší za poslední roky, proto jsem měla dost radost, že se mi podařilo vylézt všechno. Finále bylo o dost víc moderní, než jsme zvyklé. Bohužel jsem některé bouldery přečetla pozdě nebo špatně a dost si tím lezení ztížila. Všechny bouldery jsme nakonec vylezly dvě a o pořadí rozhodoval jeden pokus. Myslím si, že stavěči odvedli skvělou práci a celkově jsem moc ráda, že jsem se mohla zúčastnit. Klobouk dolů organizátorům za bezproblémový, dobře zvládnutý závod."

 

Adéla Bajerová “Kvalifikace mi moc nesedla, bouldery byly hodně těžké, zato finále jsem si opravdu užila - hodně skoků a dynamických kroků. Také panovala skvělá atmosféra. Jedná se zatím o můj nejlepší výsledek, určitě na závody budu ráda vzpomínat. Chtěla bych poděkovat všem, kteří se na přípravě závodu podíleli.”

 

Martin Stráník "Bylo fajn si po dlouhý době zazávodit. Osobě se teď soustředím na obtížnost a v moderně postavených bouldrech jsem se necítil moc dobře a s velkým štěstím mi to vyšlo na 1.místo."

Marek Jeliga "Lezlo se mi celkem dobře a pomohly tomu i super bouldry od našich stavěčů. Jsem moc rád, že závod proběhl i v této pandemické situaci."

 

Šimon Potůček “Bouldery byly tentokrát méně silové, ale za to více pohybové. Často nebylo řešení na první pohled jasné a bylo potřeba se trochu zamyslet. I přes to, že jsem se v posledním týdnu necítil úplně nejlíp, se nakonec v sobotu forma celkem ukázala a lezlo se mi dobře.”

 

Organizační tým

Všem závodníkům děkujeme za účast a parádní výkony, stavěčům za skvěle odvedenou práci,  organizačnímu týmu za stoprocentní nasazení a naprosto hladký průběh a partnerům Auto Podbabská a Jungle sport park za jejich podporu, bez které bychom dokázali závod jen stěží uspořádat.

5d2f3e3c83e48jungle sport park

 

Výsledky jednotlivých kategorií naleznete vkalendáři závodů.

Všechny fotografie naleznete ve fotogalerii závodu.

 

Pozn. Reprezentace budou sestaveny až po druhém nominačním závodu, o kterém budeme včas informovat.


M. Košatková, ČHS

foto: Petr Chodura

Instagram

Instagram Horosvaz