Podzimní tréninky SCM

Naše talentovaná mládež zařazená do systému SCM (sportovní centra mládeže) absolvovala během podzimu dvě soustředění – obě v Brně.
Program začal společným zahřátím formou skákací koordinační rozcvičky, kdy se kombinovaly různé cviky ve stoje i v podporu na zemi. Pokud se dařilo zvládnout základní verzi, přidaly se lehce koordinačně náročnější varianty aspoň jako inspiraci pro vyzkoušení v domácích podmínkách. Následovalo klasické rozcvičení, aktivační prvky, které měly přímou použitelnost do lezeckého pohybu, a společné rozlezení na bouldrovce.
Mezitím byly vybrány cesty pro dopolední lezeckou fázi. Žlutými kartičkami bylo označeno 6 cest obtížnosti 7a–7c+ pro kategorii U14, červenými pak 6 cest obtížnosti 7c–8a+ pro kategorii U16 (a ty ambicióznější z kategorie U14, kteří si s sebou přivezli vynikající formu!).
Cílem dopolední fáze byly 3–4 kvalitní OS/FLASH pokusy v těchto vybraných cestách. Na každou z nich byl určen časový limit 12 min. Pokud se tedy cestu nepodařilo topnout, pokračoval nácvik ve zbývajícím časovém limitu. Své výkony si všichni zapisovali do tabulky, tak aby bylo přehledně vidět, kdo se jak na soustředění snažil a co se mu podařilo a v jakém stylu vylézt. Děti si zapisovaly i v kolik hodin právě dolezly svůj aktuální pokus, tak aby si mohly co nejlépe naplánovat čas odpočinku před pokusem v další cestě. Většina účastníků byla prakticky plně samostatná a všichni se snažili z dopolední fáze vytěžit co nejvíce. Těm mladším pak trenéři doporučili, jak cesty vhodně nakombinovat i podle aktuálních výkonů a stupně únavy. S jištěním pomáhali jak trenéři.
Po obědě následoval fyzioblok v podání fyzioterapeuta Tomáše Tomky z Fyzio Gym Cooper. Tomáš se účastnil celého tréninku a průběžně sledoval, jak se děti pohybují v rozcvičení, aktivačních cvicích, při rozlezení na bouldrovce a následně i při pokusech v dopolední fázi. Svůj blok pak zaměřil na mobilitu a stabilitu především ramenního a kyčelního kloubu. Krásně prostřídal výukovou část a hry, u kterých se děti dokázaly odreagovat a být opět pozornější do dalšího cvičení.
Odpoledne proběhla kratší lezecká fáze, po rychlejším rozlezení bylo cílem zkusit ještě 2–3 cesty třeba i v mírně lehčí obtížnosti, individuálně podle toho, kolik sil a kůže na prstech ještě zbylo.
Na samotný závěr přišly uvolňovací cviky se spojením správného dýchání pod vedením'trenéra Matouše Pokorného. Děti se postupně přidávaly ke skupince podle toho, jak dokončovaly své pokusy v cestách.
V sobotu 2. listopadu proběhlo soustředění SCM na brněnském Hangaru. V plánu bylo letošní druhé kolo testování a odpoledne boulder v hale. Přestože se tentokrát sešlo méně účastníků než obvykle, nálada byla skvělá a nic nebránilo užít si další společný trénink.
Zatímco v jóga místnosti probíhalo společné rozcvičení, ve fitness zóně připravovali trenéři stanoviště pro jednotlivé testy. Pro snazší orientaci byly označeny pořadovým číslem a stručným popisem testu tak, aby se vše podařilo v rozumném čase zvládnout. Testovací baterie zůstala stejná jako při lednovém testování. Děti byly rozděleny do čtyř skupin – zvážily se, změřili a postupně se střídaly na jednotlivých stanovištích a plnily zadání testovací baterie. U každého testu vysvětlil příslušný trenér jeho správné provedení a hodnocení. Než se pustily do ostrých pokusů byla možnost krátkého vyzkoušení. Série deseti testů prověřila silově-vytrvalostní, dynamické, rychlostní, koordinační a balanční schopnosti členů SCM. Díky pomoci Jáchyma Cinka a Davida Peřiny se vše podařilo zvládnout v pohodě a ve skvělém čase.
Po obědě byla na programu lezecká část v hale. Po 20 min rozlezení byla mládež seznámena s cílem bouldrového bloku, způsobem zapisování výsledků do tabulky i taktikou v rámci časového limitu. Prvních 80 min se lezlo ve staré hale, na dalších 60 min se všichni přesunuli do nové haly. Hodnotilo se 6 nejtěžších boulderů, které se každému podařilo vylézt. Zapisovaly se však i pokusy, které nakonec k úspěšnému přelezu nevedly. Trenéři tak měli dobrý přehled o tom, na jakých obtížnostech děti pracovaly a jaký objem kroků dokázaly za trénink nalézt. Pracovalo se ve skupinkách i individuálně, vždy podle toho, jak rychle se daný boulder dařilo či nedařilo vylézt. Jako obvykle se všichni trenéři snažili pomáhat dětem s volbou správného řešení a zajistit i bezpečnost dětí při pohybu na bouldrovce.
V závěrečné půlhodiě představil Matouš Pokorný návod, jak by po kvalitním tréninku mohlo vypadat závěrečné zklidnění, uvolnění a protažení.
Díky všem, kteří se zúčastnili a podíleli se na zdárném průběhu soustředění.
T. Sycha, trenér SCM