O víkendu se rozdávaly další tituly Mistrů ČR 2022!

11. 10. 2022 | Rubrika: Sportovní lezení

Uplynulý víkend se odehrály hned dva mistrovské závody, a to Mistrovství ČR U14 v lezení na obtížnost a Mezinárodní Mistrovství ČR dospělých, mládeže a U14 v rychlosti, obojí na brněnské stěně HUDY.

MČR U14 - obtížnost

Stovka mladých závodníků dorazila v sobotu do Brna na lezeckou stěnu HUDY, kde má Český horolezecký svaz svůj závodní profil pro obtížnost a rychlost, Stavěči měli za úkol připravit cesty, které důkladně prověří. výkonnost a schopnosti těch nejlepších závodníků a tak se už v kvalifikaci objevily například náběh a spára, jako prvky, kterým se v dnešní době závodníci nevyhnou nejen na mezinárodní závodech. Osm nejlepších dívek a osm nejlepších chlapců z každé kategorie U10, U12, U14 postoupilo z dopolední kvalifikace rovnou do finále, kde se již lezlo o tituly mistrů.

Začínalo se, jak je zvykem, nejmladšími závodníky, tedy kategoriemi U10.
Finálová cesta byla pro chlapce i děvčata společná. Obtížnost byla našimi stavěči skvěle odhadnuta a finalisté se parádně rozřadili. Mezi děvčaty si svůj první mistrovský titul vybojovala Markéta Vaculíková, z chlapců byl nejlepší Vojtěch Ambroz. Na druhém místě se umístili Hanka Jůnová a maďarský závodník Balint Kovats z Maďarska, bronzovou medaili si odnesli Klaudie Kaplan a Slovák Matej Šak.
U10U10
Dívky i chlapci kategorie U12 si mohli taktéž poměřit síly na společné, růžové cestě. Jediného topu odpoledního finále dosáhl Maxmilián Suchan, který tímto výkonem s převahou vybojoval titul mistra ČR ve své kategorii. Obdivuhodný výkon předvedli také stříbrný Ondřej Kvapil ze Zlína a Juraj Gondžúr ze Žiliny, ktěří se rozřadili v závěrečném headwallu. Mezi děvčaty se až do výlezu cesty dostala plzeňská Veronika Hamáčková, která za sebou nechala Maďarku Viktorii Tóth a Elišku Žákovou ze zlínského Vertikonu. Ty se v těžké cestě dostaly až na hranu headwallu.
U12U12
V nejstarší kategorii U14 dominoval ve žluté finálovce Lukáš Uherec z lezeckého oddílu HOVRCH, který zvítězil o úctyhodných 6 kroků! Titul vícemistra získal jeho týmový kolega Adam Paar a bronzovou medaili si odnesl Jaroslav Ambroz. Pro dívky byla tato cesta poměrně těžká, což potvrzuje i to, že se nikdo nedostal do závěrečné pasáže. První dvě děvčata pak kvůli shodnému výsledku rozřadil čas, kdy rychlejší byla Klára Preislerová a na druhém místě skončila Sára Capandová. bronz brala Nikola Barošová.
U14U14
Na závodech nechyběli ani nejlepší čeští lezci Adam Ondra a Eliška Adamovská, a tak si děti kromě sportovní atmosféry užili také svých idolů. :)Adam Ondra

V neděli přišla řada na rychlostníky. Závod byl v tomto případě společný jak pro dospělé, tak pro mládežnické kategorie. V dospělé kategorii získali mistrovské tituly Jan Kříž a Tereza Cibulková, druhé místo obsadili Rishat Khaibulin a Sabina Skoupá, bronz Petr Burian a Lucie Mrázová. V mládežnických kategoriích se na prvních místech umístili Tereza Cibulková, Vojtěch vrzal (U20), Lucie mrázová, Šimon Cibulka (U18), Polina Khalkevych, Dmytro Ivanov UKR (U16), Lenka Hamplová, Demid Pichka UKR (U14), Ema Smékalová, Maxmilián Suchan (U12), Adéla Řehůřková a Tomáš Králík (U10).
MČR - rychlost

Všem medailistům moc gratulujeme a děkujeme i všem ostatním závodníkům za skvělé výkony!

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY

FOTOGALERIE MČR U14 OBTÍŽNOST