Mistry ČR 2022 v boulderu se stali Martin Stráník a Arina Jurčenko!

25. 09. 2022 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Závěr září již tradičně patří závodu Mistrovství České republiky v boulderu ve Slaném, kde letos zazářil Martin Stráník a Arina Jurčenko!

Petr Chodura_MCR Bouldering_Slany_220924222245

Závod začal již v pátek, kde do kvalifikačních kol nastoupily mládežnické kategorie U16, U18, U20 a dospělí. Ti nejlepší postoupili do sobotního semifinále, které pro kategorie mládeže bylo zároveň koly finálovými. Osm nejlépe umístěných žen a mužů se následně utkalo ve večerním finále, které bylo jako vždy parádní show se skvělou atmosférou a navíc, bylo až do samotného konce pěkně napínavé!

V mužské kategorii byly první dva bouldery rychle topovány skoro všemi finalisty a o medailistech se rozhodovalo až na těch posledních. Slovenský závodník Robert Luby díky flashi prvních třech bouldrů sahal po titulu mistra ČR. Na tom posledním se ale odehrálo malé drama, když asi 4x smeknul při přidávání druhé ruky do topu a nakonec si připsal jen zónu a s tím titul vicemistra. Marek Jeliga bohužel nezónoval v extrémně silovém bouldru číslo 3 a i když v ostatních boulderech nezaznamenal problém a vedl si výborně, musel se spokojit se třetím místem.

Martin Stráník nevyhodnotil úplně správně krok do topu ve dvojce, musel si ho tedy zopakovat a o vítězství se tak rozhodovalo až na bouldru číslo 4. Pokud by netopoval, skončil by druhý. Martin ale zachoval chladnou hlavu a čtvrtým pokusem si s nepříjemnou kolmicí poradil.
Celkově muži hodnotili bouldry kladně, jen opět potvrdili, že obtížnost mohla být více utažená.
Petr Chodura_MCR Bouldering_Slany_220924211341
Ženy začínaly na neoblíbeném kolmém profilu, který většina topla, ale spoustu z nich tato technická lahůdka pěkně potrápila.
Dvojku mohli naopak stavěči trochu ztížit, většina žen ji flashla a o jejich výkonnosti jsme se museli přesvědčit až na posledních bouldrech.
Tím rozhodujícím byl boulder číslo 3, ve kterém dominovala Hana Šikulová a díky tomuto topu si vybojovala stříbrnou medaili a titul vicemistryně ČR. Je třeba říct, že pro menší závodnice byl skok do zóny v tomto boulderu na hraně a neměly moc šancí ho překonat.
Na posledním bouldru se rozhodlo o bronzové medaili, kterou si nádherným topem v posledních sekundách časového limitu vybojovala Sabina Skoupá.
Arina Jurčenko byla v těžké pozici, když měla potvrdit svůj postup z prvního místa, ale až do posledního bouldru si vedla skvěle. Ve čtvřce možná trošku zapracovala psychika, Arina před krokem do topu zazmatkovala a v dalších pokusech už nezbývala energie. Na titul Mistryně republiky to ale bohatě stačilo a ten je ve správných rukou.
Petr Chodura_MCR Bouldering_Slany_220924211410

Mistry v kategorii juniorů (U20) se stali Ondřej Mázl a Tereza Širůčková, v mládeži U18 Štěpán Bulena a Arina Jurčenko. Obě mládežnické kategorie bojovaly o titul v rámci semifinálových kol žen a mužů. Co se týče kreativity v mužském kole, zaslouží si stavěči pochvalu. Tolik dynamických a koordinačně náročných sekvencí jsme na tuzemských závodech dlouho neviděli. U žen to z počátku vypadalo, že je závodnice, které postoupily do první desítky, nebudou mít problém topovat a o pořadí rozhodně počet pokusů, ale nakonec se startovní pole seřadilo přímo ukázkově. Bouldery byly fyzicky méně náročné než v kvalifikaci a zároveň jednodušší na vymyšlení metody přelezu. Pouze boulder číslo 1 byl z kategorie „super hard“ a top se podařil pouze dvěma závodnicím, a to Arině Jurčenko a Barče Bernardové.
Petr Chodura_MCR Bouldering_Slany_220924154118
Mistrovství České republiky kategorie U16 vyhráli Jan Štípek a Viktorie Konečná! Finálové bouldry se vyznačovaly jak dynamickými, tak silovými kroky, které vyžadovaly už velkou závodní zkušenost.
V kategorii chlapců dominoval Jan Štípek, který jako jediný topoval boulder číslo 1, který by se obtížností určitě vyrovnal boulderům v mužské kategorii.
Mezi dívkami se také bojovalo a bylo zajímavé sledovat, jak bylo pro závodnice tentokrát náročné přijít na správnou metodu přelezu.
Díky správnému přečtení bouldru číslo 1 a zdolání nepříjemného průtlaku ve čtyřce zvítězila a titul mistryně České republiky si odnesla Viktorie Konečná.
Petr Chodura_MCR Bouldering_Slany_220924182149

Kompletní výsledky naleznete v kalendáři závodů.

Partneři závodu

M. Košatková, ČHS