Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

formát olympijského závodu

formát olympijského závodu
28. 07. 2021 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Asi nemusíme připomínat, že v Tokiu je pro sportovní lezení připravena pouze jedna sada medailí a jednotlivé disciplíny jsou tak spojeny do trojkombinace. A jak přesně bude takový závod probíhat? O tom si přečtěte v následujícím článku.

Adam na vítězném SP v Meiringenu 2021, foto: Petr Chodura

Na historicky první olympiádu, jejíž součástí je sportovní lezení, se kvalifikovalo celkem 40 sportovců, tedy 20 mužů a 20 žen. Závod bude probíhat dvoukolově, nejprve kvalifikací a 8 nejlepších závodníků z každé kategorie postoupí do následného finále. Sportovní lezení zahrnuje disciplíny lezení na obtížnost, lezení na rychlost a bouldering, které se v Tokiu spojí do trojkombinace. Každý lezec tedy absolvuje všechny tři disciplíny, ale vítěz bude jen jeden. 

Jako první se můžeme těšit na kategorii mužů, kteří nastoupí do kvalifikace v úterý 3. srpna, o den později proběhne kvalifikace žen a následovat bude mužské finále ve čtvrtek 5. srpna. Celý olympisjký lezecký kolotoč završí ženské finále v pátek 6. srpna.

 

3. 8. 21  10:00 (SEČ) - Kvalifikace muži - LEZENÍ NA RYCHLOST
11:00 (SEČ) - Kvalifikace muži - BOULDERING
14:10 (SEČ) - Kvalifikace muži - LEZENÍ NA OBTÍŽNOST
4. 8. 21 10:00 (SEČ) - Kvalifikace ženy - LEZENÍ NA RYCHLOST
10:00 (SEČ) - Kvalifikace ženy - BOULDERING
10:00 (SEČ) - Kvalifikace ženy - LEZENÍ NA OBTÍŽNOST
5. 8. 21 10:30 (SEČ) - finále muži - LEZENÍ NA RYCHLOST
11:30 (SEČ) - finále muži - BOULDERING
14:10 (SEČ) - finále muži - LEZENÍ NA OBTÍŽNOST
15:10 (SEČ) - slavnostní vyhlášení
6. 8. 21 10:30 (SEČ) - finále ženy - LEZENÍ NA RYCHLOST
11:30 (SEČ) - finále ženy - BOULDERING
14:10 (SEČ) - finále ženy - LEZENÍ NA OBTÍŽNOST
15:10 (SEČ) - slavnostní vyhlášení

 

A jak přesně budou jednotlivé disciplíny vypadat? 

Olympijská trojkombinace

V lezení na obtížnost čeká závodníky jedna cesta v kvalifikaci a osm postupujících pak jedna cesta ve finále. Před začátkem závodního kola absolvují společnou 6ti minutovou prohlídku cesty, během které mohou společně probrat jednotlivé kroky a promyslet lezeckou taktiku. Během závodu jsou pak až do svého nástupu v takzvané izolaci, aby nemohli získat výhodu pozorováním soupeřů. O výsledku rozhoduje to, jak daleko v cestě dolezou. Počítá se každý dosažený chyt a za každý započatý pohyb k následujícímu chytu se připočítává "+". V případě, že by více lezců dosáhlo stejného skóre, rozhoduje rychlejší čas, přičemž celkový časový limit pro vylezení cesty je 6 minut. 

 

V boulderingu jsou připraveny čtyři kvalifikační a tři finálové bouldery. Každý závodník vždy absolvuje všechny bouldery, přičemž na každý má stanovený časový limit, během kterého mohou využít neomezené množství pokusů. Ovšem i počet využitých pokusů může mít vliv na pořadí. V kvalifikaci je časový limit na boulder 5 minut, ve finále 4 minuty. Zatímco v kvalifikaci se poleze stylem "on-sight", tedy bez možnosti předchozího seznámení se s nimi, ve finále bude, stejně jako v obtížnosti, společná 6ti minutová prohlídka.  Cílem je dosažení konečného chytu, takzvaného TOPu, který musí závodník prokazatelně udržet oběma rukama. Body se započítávají také za dosažení takzvaných zón, které jsou obvykle prvním záludným místem zhruba v polovině boulderu

 

V lezení na rychlost nastoupí lezci ve vylosovaných dvojicích, polezou tedy vedle sebe na zcela identických cestách. Zatímco v kvalifikaci rozhodují o postupu nejrychlejší časy, ve finále se bude závodit vyřazovacím způsobem. 

 

Výsledné pořadí bude vypočteno na základě umístění v jednotlivých disciplínách, které se mezi sebou vynásobí. Čím nižší výsledné číslo, tím lepší umístění.

 

Pro všechny, kteří ovládají angličtinu doporučujeme úžasné zpracování sportovního lezení z dílny the New York Times, kde ilustrují jednotlivé disciplíny v hlavní roli s naším skvělým Adamem.

 


M. Košatková, ČHS

Instagram

Instagram Horosvaz