Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Skály

Vzdělávání

Mládež

Finále mládeže v lezení na obtížnost hostil Jeseník - ČP do 14 let

Finále mládeže v lezení na obtížnost hostil Jeseník - ČP do 14 let
26. 11. 2019 | Rubrika: Soutěžní lezení, RSS - iSport.cz

V sobotu 23.11. 2019 se do Jeseníku se sjeli závodníci ve sportovním lezení do 14 let, aby změřili své síly v posledním závodě Českého poháru mládeže v lezení na obtížnost. Jesenická sportovní hala totiž hostila jeden ze závodů celého seriálu s názvem Jeseník CUP 2019.

Už v osm hodin ráno se to začalo ve sportovní hale hemžit organizátory, mládeží, jejich rodiči, trenéry a diváky. Byl totiž nejvyšší čas se zaregistrovat a rozcvičit na následující klání. V devět hodin už bylo jasné, že dorazil v historii jesenického závodů rekordní počet účastníků

- celkem 105.

DSC_9322

 

Pro chlapce a dívky z každé kategorie byly připraveny dvě kvalifikační cesty. V první cestě kategorie U10 bojovali účastníci v kolmém profilu po velkých oblých chytech. Ve druhé potom v mírně převislém profilu ve spodní části se strukturami, přecházející opět v obliny a na konci s malými lištami a technickými kroky. To kategorie U12 musela bojovat v první cestě na převislém profilu a během druhé na takzvaných „zlomech“, kde se střídá položená a převislá část stěny. Chyty vyskytující se v těchto kvalifikacích tak byly spíše malé lišty, placky a miniaturní stupy. Poslední a nejstarší závodníci ve věku 12 až 13 let čelili v první cestě výzvě v podobě převislé oblé stěny. Druhá méně zapeklitá, ale zase technicky náročnější cesta, vedla nejprve v kolmém profilu po malých stupech gradující malým převisem s lištami. Vyvážené cesty rozřadili závodníky už po kvalifikaci a stavěči Honza Šolc, Vojta Vlk a Anežka Radouchová, tak odvedli skvělou práci.

Do finále se dostalo vždy osm nejlepších závodníků z České republiky po kvalifikaci. Jejich řady však rozšířili účastníci z Polska, kterých se do Jeseníku sjelo nemalé množství. Nestalo se žádné překvapení a do finálových bojů postoupili všichni závodníci figurující na prvních příčkách celého seriálu.

DSC_9063 DSC_9094 DSC_9120 DSC_9161

DSC_9120 DSC_9210 DSC_9347 DSC_9396

 

A co ve finále? Všechny cesty byly postaveny v tom největším převisu, který jesenická stěna může nabídnout o výšce přes deset metrů. Stavěči mladé lezce rozhodně nešetřili. Ve stěně se střídaly oblé chyty s lištami a silové kroky se měnily v technické pasáže a zpět. Výsledné pořadí na bedně potom vypadalo takto:

U10 chlapci

1.Paar Adam - Hovrch Nové Město nad Metují
2. Školař Dan - Rocky Monkeys; Sokol Brno I
3. Suchý David – Vtahu

 

U12 chlapci

1.Uherec Lukáš - HOVRCH Nové Město nad Metují
2. Bernard Adam - HK Jihlava
3. Čermák Šimon - Rocky Monkeys; Sokol Brno 

 

U14 chlapci

1. Danda František - Green Trees Monkeys; HO Pohodička Slaný
2. Šikula Jaroslav - SK Prostějov
3. Jaroš Václav - Rocky Monkeys; Sokol Brno 

 

U10 dívky

1.Bodanská Adéla - Vertikon Zlín
2. Capandová Sára - Vertikon Zlín
3. Maršálková Vendula Marie - Tendon Blok Ostrava

 

U12 - dívky

1.Chomynová Laura - Green trees monkeys
2. Paarová Natalie - HOVRCH Nové Město nad Metují
3. Preislerová Klárka - Green Trees Monkeys

 

U14 dívky

1.Mihalčíková Anna - Tendon blok Ostrava
2. Bernardová Barbora - HK v Jihlavě
3. Pařilová Valerie - Rocky Monkeys; Sokol Brno 

 

Taktéž byli oceněni vítězové a další umístění v celkovém seriálu Českého poháru. Úplné výsledky najdete na stránkách ČHS.

 

Děkujeme všem sponzorům, hlavně Olomouckému kraji, za finanční a materiální podporu, bez které by se finále Českého poháru mládeže do 14 let v lezení na obtížnost neobešlo.

DSC_9397 DSC_9424 DSC_9499 DSC_9510 DSC_9506

 

 

Text David Migal

 

Sekretariát ČHS, Ivana Palasová