Eliška Adamovská bronzová v olympijské kombinaci

30. 11. 2020 | Rubrika: Sportovní lezení
Mistrovství Evropy v Moskvě zakončil závod v kombinaci simulující formát, který bude představen na LOH v Tokiu.

Na základě výsledků z jednotlivých disciplín nastoupili do kvalifikace olympijské Kombinace závodníci: Eliška Adamovská, Markéta Janošová, Michaela Smetanová, Jan Kříž a Martin Stráník.
Kvalifikace byla zahájena lezením na rychlost, ve které se nejlépe vedlo Honzovi Křížovi - jedinému zástupci rychlostnické disciplíny, který si "doběhl" pro druhé místo. V boulderingu a obtížnosti kralovala Eliška Adamovská, která vše TOPovala na flash/OS a do finále postoupila z neuěřitelného prvního místa, což znamenalo reálnou šanci probojovat se na olympiádu v Tokiu. Ostatní čeští závodníci do finále nepostoupili, ačkoliv v mnoha případech předvedli skvělé výkony.
Martin StráníkMichaela Smetanová
Jan KřížMarkéta Janošová
Eliška AdamovskáEliška Adamovská

Bohužel, během tohoto mistrovství jsme se opakovaně setkávali s nepřiměřenou obtížností lezeckých cest a bouldrů, které byly v mnoha případech zbytečně snadné. Jinak tomu nebylo ani během finále kombinace. V boulderingové časti opět nerozhodovala ani tak obtížnost bouldrů,  jako štěstí a množství pokusů. Stejně tak v lezení na obtížnost rozhodoval čas a ne obtížnost. To možná uškodilo nejen Elišce, která dosáhla stejného množství TOPů v boulderingu jako ostatní nejlepší závodnice, ale využila na jejich dosažení více pokusů a v obtížnosti TOPovala jako jediná ze dvou závodnic, ovšem v pomalejším čase. Stejně na to doplatil například i Švýcar Sascha Lehmann, který přišel o místo na olympiádě na základě delšího času v obtížnsoti.

Eliška přesto dosáhla výsledku, který nikdo nepředpokládal a z Kombinace si odváží BRONZ! Vítězi a tedy posledními postupujícími na LOH v Tokiu jsou Viktoriia Meshková a Aleksei Rubtsoov.

Bronzová Eliška Adamovská
Eliška AdamovskáEliška Adamovská
Foto: Jan Virt

Více informací se dočtete v průběžném reportu.

Naše poděkování patří právě Elišce, která tvrdou dřinou a zápalem vybojovala dvě medaile. Stejně tak děkujeme i ostatním závodníkům za skvělé výkony, trenérům Saše Gendové a Matoušovi Pokornému za výbornou přípravu a dohled, Patriku Chovanovi za zdravotní a fyzio péči a v neposlední řadě našim partnerům Rock Point a Montura, díky nimž může příprava českých závodníků probíhat na vysoké úrovni. DĚKUJEME!

M. Košatková, ČHS