Facebook

Český horolezecký svaz

ME MOSKVA - Průběžný report

ME MOSKVA - Průběžný report
25. 11. 2020 | Rubrika: Soutěžní lezení, RSS - iSport.cz

Zde průběžně aktualizujeme zprávy z dění na Mistrovství Evropy v Moskvě. Živé přenosy a záznamy z jednotlivých kol můžete sledovat na tomto Youtube kanálu.

                                                                                             

 

28. 11. 2020 - FINÁLE KOMBINACE


Eliška si z Moskvy odváží další kov, tentokrát bronz z Kombinace.
Sice to není zlato, ve které po včerejší fenomenální kvalifikaci doufala a které by jí zajistilo místo na olympiádě, ale přesto na sebe může být hrdá, stejně tak, jako jsme na ní hrdí my! Spolu se stříbrem z obtížnosti se rozhodně jedná o nejlepší ženský výkon na kontinentální soutěži v historii českého soutěžního lezení!
Medaili si Eliška zajistila úžasným výkonem ve finálovém kole Obtížnosti, kdy opět jako jediná s Viktorií Meshkovou TOPovala, ale bohužel opět v pomalejším čase.
Bronzová Eliška Adamovská
 

Máme za sebou finálové kolo lezení na rychlost a boulderingu. Rychlost není Elišky silná stránka, jelikož jde o disciplínu, kterou běžně netrénuje. Nebylo tak překvapením, že mezi nejlepšími osmi závodnicemi obsadila poslední místo. Ve finálových bouldrech předvedly všechny holky poměrně vyrovnané výkony a rozhodovalo především množství pokusů. Bohužel, Eliška ve druhém bouldru nasbírala větší množství pokusů než ostatní přední závodnice a umístila se na 4. místě.

Eliška AdamovskáEliška Adamovská

Eliška AdamovskáEliška Adamovská

                                                                                                                

 

27. 11. 2020 - KVALIFIKACE KOMBINACE

 

Eliška Adamovská postupuje do finále kombinace ze suverénního prvního místa a vstupenku na olympiádu má na dosah! Po týdnu intenzivního a náročného lezení nastoupila do kvalifikačních kol Kombinace s neuvěřitelnou sílou a odhodláním. V boulderingu TOPovala všechny bouldery na flash, což jí zajistilo sdílené první místo, dnes večer v obtížnosti TOPovala jako jediná z dívek, a to s naprostou převahou. Zítra tak nastoupí do finále Kombinace z prvního místa, a pokud se jí povede jako dnes, uvidíme jí na LOH v Tokiu!
Skvěle si v obtížnosti vedli i naši ostatní závodníci. Michaela Smetanová se dlouho držela na prvním místě tabulky, předlezlo ji jen šest závodnic a Míša tak ukořistila bezvadné 7. místo. Markétu Janošovou, stejně jako většinu ostatních závodnic, vyřadily boule mezi 7. a 8. expreskou, přesto to stačilo na skvělé 10. místo. Martin Stráník se dostal do úzkých v závěrečné pasáži, kdy už nedokázal udělat poslední krok k závěrečnému skoku. Martin svým výkonem uzavírá top pětku. Honzovi Křížovi bohužel obtížnost nevyšla, vypadl v úvodní části cesty.
Eliška AdamovskáMartin Stráník
Markéta JanošováJan KřížMichaela Smetanová
 
V dopolední kvalifikaci v boulderingu předvedla Eliška opět úžasný výkon a spolu s Němkou Meul a Srbkou Gejo TOPovala na flash všechny čtyři bouldery. Tyto závodnice se tek dělí o 1 místo. 
Vzhledem k lehčím boulderům topovalo mnoho závodníků a rozhodoval tak počet pokusů. V první desítce se dlouho drželi také Michaela Smetanová a Martin Stráník, Míša nakonec obsadila skvělé 13. místo a Martin (po nepovedeném boulderu M1) 14. místo. Markéta Janošová možná doplatila na nezkušenost a nervozitu, která ji nedovolila 100% předvést talent, který bezesporu má a skončila na 18. pozici. Jan Kříž bohužel utrpěl zranění při lezení na rychlost, kdy si ošklivě strhl kůži na ruce. Byl okamžitě ošetřen, ale v boulderingu ho to trochu limitovalo. Obsadil 20. místo.
Eliška AdamovskáMarkéta Janošová
Martin Stráník20201127_1474_JANVIRT_72ppi
Jan Kříž

 

Páteční ráno odstartovalo kvalifikací lezení na rychlost, kde se (dle očekávání) vedlo nejlépe Janu Křížovi, který se na tuto disciplínu specializuje. Honza si doběhl pro skvělé druhé místo. Naše holky sice také dělaly, co mohly, ale je znát, že je pro ně lezení na rychlost novinkou, takže obsadily zadní pozice.

Jan KřížEliška Adamovská

Markéta JanošováMartin Stráník

Foto: Jan Virt

                                                                                                                

 

26. 11. 2020 - ODPOČINKOVÝ DEN

 

Po náročném týdnu mají závodníci zasloužený den volna a čerpají síly na zítřejší kvalifikaci kombinačního závodu, do kterého nastoupí:

Martin Stráník (z 11. místa), Jan Kříž (20.), Eliška Adamovská (5.), Markéta janošová (11.), Michaela Smetanová (18.)

                                                                                                                

 

25. 11. 2020 - SEMIFINÁLE / FINÁLE LEZENÍ NA OBTÍŽNOST

 

Finále:

Úžasné zakončení první části ME v Moskvě! Elišce Adamovské bohužel utekl titul mistryně o maličký kousek! Ačkoliv dolezla v podstatě nejdále ze všech závodnic, jelikož poslední chyt trefila prokazatelně lépe než vítězka Viktoriia Meshkova, tak jej bohužel neudržela a o výsledku rozhodl čas. Přesto Elišce moc gratulujeme a děkujeme za fantastickou reprezentaci a úsilí, které do svých výkonů dává! Druhé místo je skvělé! Bohužel, Markétě Janošové "ustřelila" noha v úvodní části finálové cesty, což ji předčasně vyřadilo z boje o umístění. Ovšem účast na finále ME je pro tak mladou závodnici obrovským úspěchem a my smekáme a děkujeme! 

Stejně jako Markétě i Martinovi smekla předčasně noha, ale přesto obsadil skvělé 6. místo. 

Stříbrná Eliška Adamovská

Eliška AdamovskáEliška Adamovská

Markéta JanošováMartin Stráník

 

Semifinále:

Opravdu náročné vytrvalostní semifinálové cesty nepustili mnoho závodníků do závěrečné pasáže. V ženské cestě byl první problém hned v úvodní části, kde se musely popasovat s těžkým bouldrem.
 
Jediné dva TOPy tohoto semifinále se podařily Elišce Adamovské a Rusce Viktorii Meshkové, Eliška tak postupuje do odpoledního finále z úžasného (děleného) prvního místa!!
Markéta Janošová jako první závodnice rozklíčovala odpočinkový kneebar v kritickém místě cesty, čehož pak využilo mnoho dalších závodnic. Markét postupuje do finále z šestého místa!
Mužská semifinálová cesta se TOPu nedočkala a pouze pár závodníků se dostalo do závěrečné kolmější části, včetně Martina Stráníka, který postupuje ze skvělého pátého místa.
 
Ostatní čeští závodníci se umístili následovně: 
9. místo - Michaela Smetanová, 21. místo - Tereza Širůčková, 22. místo - Nikola Králíková, 15. místo - Šimon Potůček, 17. místo - Štěpán Volf, 19. místo - Štěpán Potůček, 21. místo - Jakub Konečný.
 
Finále žen startuje dnes v 17h, následuje finále mužů v 18h.
Eliška AdamovskáMartin Stráník
Markéta JanošováMichaela Smetanová
Šimon PotůčekŠtěpán Volf
Štěpán PotůčekTereza Širůčková
Jakub KonečnýNikol Králíková
Foto: Jan Virt

                                                                                                                 

 

24. 11. 2020 - KVALIFIKACE LEZENÍ NA OBTÍŽNOST

 

Čtvrtý závodní den dopadl pro českou reprezentaci výborně. Všichni naši závodníci předvedli pěkné výkony a do zítřejšího semifinále postupují všichni kromě Elišky Bulenové, na kterou se zřejmě podepsala únava ze včerejšího semifinále v boulderingu a Jana Kříže, který se na lezení na obtížnost nespecializuje.
Eliška Adamovská si po včerejšku spravila chuť a předvedla suverénní výkon, kdy pouze ona a další tři závodnice TOPovaly obě kvalifikační cesty, a postupuje tak ze sdíleného 1. místa! V první desítce se umístila také Míša Smetanová a Markéta Janošová. Dalšími postupujícími dívkami jsou Tereza Širůčková a Nikola Králíková. 
Z mužů se nejlépe vedlo Martinu Stráníkovi. Po vyrovnaném výkonu v obou cestách postupuje do semifinále z 6. pozice. Dařilo se také Kubovi Konečnému, a to především v druhé cestě, čímž si zajistil 8. místo. Dále postupují bratři Potůčkové a Štěpán Volf. 
Eliška AdamovskáKvalifikace Obtížnost
Š. PotůčekTereza Širůčková
Eliška Bulenová, Nikola Králíková
Foto: Jan Virt

                                                                                                                 

 

23. 11. 2020 - BOULDER SEMIFINÁLE / FINÁLE

 

Ranní semifinále bylo napínavé do poslední vteřiny, a to hlavně pro Elišku Bulenovou, která se po svém parádním výkonu dlouho držela na předních příčkách. Nakonec bohužel skončila těsně pod postupovou čárou. Eliška Adamovská ukázala suverénní start, ale šanci na finále ztratila u bouldru č. 3, kdy nezískala zónu. TOP v posledním bouldru ji mohl udržet v první desítce, ale bohužel ji jeho dosažení nebylo uznané jako kontrolované. Markéta Janošová dnes neměla nejlepší den a v semifinálových bouldrech, které nebyly příliš přívětivé pro menší dívky, se jí nedařilo. Ačkoliv ve čtvrtém bouldru měla TOP doslova na dosah, zakončila semifinále s jednoiu zónou.
Martin Stráník se namotivoval hned prvním flashem, což je v semifinále ME velmi povzbudivé. Ani v druhém bouldru nebyl od TOPu daleko, ale nadále se mu příliš nedařilo. Dosažení zóny v třetím bouldru ho mohlo udržet v první desítce, ale bohužel ji nedosáhl požadovaným způsobem.

Tím pro české závodníky na tomto ME končí samostatná disciplína Boulderingu. Přejeme hodně štěstí a psychycké i fyzické síly pro následující Obtížnost. Budeme držet pěsti! 

 

Ve finále Boulderingu se o první místo poprala Ruska Viktoriia Meshková a Belgičanka Chloe Caulierová, které dosáhly stejného množství TOPů i zón. Na základě množství pokusů se vítězkou stala Meshková. Třetí místo obsadila Srbka Stasa Gejo. Mezi muži zvítězil Slovinec Jernej Kruder s dvěmi TOPy a třemi zónami. Druhé a třetí místo obsadili Rusové Sergei Luzhetskii a Nikolai Iarilovets.

Eliška BulenováEliška Adamovská

Markéta JanošováMartin Stráník

Foto:Jan Virt

                                                                                                                 

 

22. 11. 2020 - BOULDER KVALIFIKACE

 
V 7 ráno našeho času odstartovalo kvalifikační kolo Žen v boulderingu. Boulder problémy hodné ME nesedly všem závodnicím, tak jak by si přály, ale přesto podaly v kvalifikačním kole skvělé výkony! Eliška Adamovská s přehledem topovala 4/5 boulderů, čímž dokázala, že patří k absolutní špičce tohoto sportu. Do semifinále postupuje z úžasného druhého místa! V semifinále doplní Elišku také Markéta Janošová postupující z 15. pozice a Eliška Bulenová z 20.! Gratulujeme, holky a těšíme se na zítřek.
 
V kvalifikaci se v náročných bouldrech naši kluci vcelku potrápili. Jediný TOP se podařil Martinu Stráníkovi, který jako jediný český reprezentant postupuje do zítřejšího semifinále, a to z 19. místa.
Eliška AdamovskáEliška Bulenová
Markéta JanošováMartin Stráník
Štěpán PotůčekŠimon Potůček
Adéla BajerováTereza Širůčková
Jan Kř힊těpán Volf
Jakub KonečnýMichaela Smetanová
Foto: Jan Virt

                                                                                                                 

 

21. 11. 2020 - LEZENÍ NA RYCHLOST

 

V sobotu 20. 11. odstartovalo ME prvním závodem, a to v lezení na rychlost. Hned ráno začaly cvičné pokusy a kvalifikace ženské kategorie. Z českých závodnic startovala Eliška Adamovská, Tereza Širůčková, Markéta Janošová a Michaela Smetanová. Bohužel se žádná z holek neprobojovala do finálového kola. Přesto děkujeme za skvělou reprezentaci a držíme palce v dalších disciplínách. 

Po poledni se na start postavili muži, které v českých barvách reprezentoval Martin Stráník, Jakub Konečný, Jan Kříž, Štěpán Volf, Šimon a Štěpán Potůčkovi. Do odpoledního finále postupuje z 11. pozice Jan  Kříž. Skvěle si vedli také Šimon a Štěpán Potůčkovi, kteří topovali za méně než 9 vteřin. Gratulujeme! 

 

Jan Kříž bohužel ve finále neprošel přes první vyřazovací duel, ve kterým se utkal s Danyilem Boldyrevem. Tento ukrajinský závodník si z dnešního závodu nakonec odnáší zlato. Mezi ženami vyhrála ruska Ekatarina Barashchuková.
Honza přesto podal skvělý výkon a my mu gratulujeme!
RychlostRychlost
RychlostJan Kříž
Foto: Jakub Konečný

                                                                                                                 

 

19. 11. 2020 - AKTIVAČNÍ / ODPOČINKOVÝ DEN

 

Přestože první den v Moskvě byl pro naši reprezentaci odpočinkový, bylo potřebané zaktivání před prvním závodním dnem! Vzhledem k velmi striktním opatřením, která na mistrovství panují, nesmí nikdo z účastníků opustit prostor hotelu, s vyjímkou cesty na sportoviště. 

Aktivace v hoteluAktivace v hotelu

Foto: Jakub Konečný

 

                                                                                                                 

 

18. 11. 2020 - ODLET

 

Třináct našich reprezentantů odletělo ve čtvrtek 18. 11. do Moskvy, kde probíhá 21.-28. 11. Mistrovství Evropy v lezení na rychlost, na obtížnost, v boulderingu i v kombinaci. Závodníky doprovází tenéři Alexandra Gendová, Matouš Pokorný a fyzioterapeut Patrik Chovan.

Seznam reprezentantů startujících na ME v Moskvě zde:

Adamovská Eliška (O, B, R)

Smetanová Michaela (O, B, R)

Janošová Markéta (O,B,R - extra kvota)

Bulenová ELiška (O,B)

Králíková Nikola (O)

Širůčková Tereza (O, B, R)

Bajerová Adéla (B)

Stráník Martin (O, B, R)

Konečný Jakub (O, B, R)

Kříž Jan (O, B, R - extra kvota)

Potůček Šimon (O, B, R)

Potůček Štěpán (O, B, R)

Volf Štěpán (O, B, R)Odlet do Moskvy

M. Košatková, ČHS

Instagram

Instagram Horosvaz