Zahajovací závod světového poháru ledolezení v korejském Cheongsongu

Prvním závodem světového poháru sezóny byl již tradičně Cheongsong v Jižní Koreji. Závodilo se v disciplínách v obtížnosti a rychlosti. Za Českou republiku startovali v ženách Aneta Loužecká, obhájkyně titulu mistryně světa v rychlosti a mezi muži Jan Mikel, který startoval na světovém poháru vůbec poprvé.
Vše začlo již den před závody, a to slavnostním zahájením, kde se představili místní umělci v pestrobarevných šatech za doprovodu moderních vizuálních i zvukových efektů. Následovali projevy hlavních organizátorů či podporovatelů a představení závodníků. Letos byla celá ceremonie obohacena i o významný podpis spolupráce mezi hostující Korejskou Alpinistickou Federací (KAF) a UIAA na pořádání závodů mezi lety 2026 a 2030.
Druhý den již přišly na řadu samotné závody. Dopolední kvalifikace v obtížnosti byla postavená v tradičním korejském stylu, kde ženy měly spíše technické cesty, zatímco těm můžským dominovaly dlouhé kroky po vcelku pozitivních plastových chytech, paragány na barelech ledu. To vše v poměrně dlouhých cestách s vysokým časovým limitem, do kterého se ovšem i tak bylo náročné vejít. Aneta si mezi 35 závodníky zajistila postup do semifinále ze 13 místa. Dominovala Američanka Catalina Shirley, která jako jediná topovala obě cesty. Mezi muži Honzu v obou cestách zastavily klíčové dlouhé kroky a skončil tak mezi 58 závodníky na 44. místě. První postupové místo si zajistil Louna Ladevant z Francie, který rovněž jako jediný dolezl v obou cestách do topu.
Následovala kvalifikace na rychlost. I vzhledem ke zrušenému místnímu ledovému festivalu byla stěna naprosto hladká a tak bylo pro mnoho závodníků náročné vůbec nespadnout a časy tak byly vcelku pomalé. Výjimkou byli mužští závodníci z Mongolska a Íránu, kterým místní podmínky zdá se vůbec nevadily a zalezli už v tréninku vynikající časy. V samotné kvalifikaci pak skvěle zalezla i Aneta, která postoupila do finále z druhého místa se součtem časů 28,78s za Mongolkou Selenge Nyamdoo. U Honzy se projevila nezkušenost na ledu a bylo vidět zlepšení s každým pokusem. Ve výsledku to stačilo na 22. místo ze 40 závodníků. Postup z prvního místa si zajistil Íránec Mohsen Beheshti Rad, který obě lajny ledu vylezl v celkovém čase 14,95s.
Ve finále si Aneta nejprve hladce poradila s Caitlin Connor z Velké Británie a následně Lorenou Beck z Lichtenštenjska v nejrychlejším čase dne 9,529s. Celý den, bojovala s horečkou, což se s narůstajícím počtem odlezených kol začalo projevovat. V semifinále nastoupila proti Catalině Shirley, kde jí v lajně A zpomalilo několik drobných chyb. I přes vynikající výkon v lajně B s časem 9,876s již manko nestáhla a pokračovala tak do boje o bronz. V něm bohužel přišel pád a s Korejkou Youjin Cha tak prohrála a obsadila 4. místo. Zvítězila Catalina Shirley, která ve finále porazila Selenge Nyamdoo. Mezi muži pak zvítězila legenda tohoto sportu, Íránec Mohammedreza Safdarian.
Druhý den následovalo semifinále obtížnosti. V něm Anetě sedl vytrvalostní styl cesty přes ledové paragány a skončila pouhé 3 kroky pod topem a zajistila si tak vůbec první postup do finále světového poháru ve své kariéře ze 7. místa, které následně ve večerním finále obhájila. Zvítězila Švýcarka Sina Goetz pouhých 5 kroků před Anetou. Mezi muži se z vítězství radoval domácí Younggon Lee.
text: Aneta Loužecká a Jan Mikel
Foto: UIAA