Mistrovství světa UIAA juniorů v ledolezení a drytoolingu Champagny en Vanoise 2014

O uplynulém víkendu se ve francouzském Champagny en Vanoise uskutečnil již druhý ročník Mistrovství světa UIAA juniorů. Martina Kratochvílová, jediný český závodník ve startovním poli, dokázala ve své kategorii juniorek 19 – 22 let zvítězit. Zlatá medaile pro rok 2014 tak putuje do Brna.
Podrobný článek předsedy komise drytoolingu ČHS přinášíme níže.
Martina Kratochvílová v kvalifikačních cestách a se zlatou medailí
finálová cesta, stupně vítězů a společná fotka s juniorským Mistrem světa Janezem Svoljšakem (SLO)
V rámci rozvoje horolezeckého sportu a zejména podpory mládeže se v roce 2013 poprvé uskutečnilo mistrovství světa juniorů ve švýcarském Saas Grund. Pro UIAA je organizace soutěží mládeže na nejvyšší úrovni jednou z priorit při snaze o zapojení do mezinárodního olympijského hnutí.
Letos se mistrovství světa ve francouzském Champagny en Vanoise zúčastnilo celkem 52 závodníků z 8 zemí. Věkově pak byli rozdělení do tří kategorií 13 -16 let, 16 – 19 let, 19 – 22 let. Pro mladší kategorie je závod seznámením s nejvyšší úrovní závodního ledolezení a drytoolingu, u nejstarší kategorie pak již téměř všichni závodníci současně soutěží v dospělém IWC.
Martina Kratochvílová letos odjížděla do Francie obhajovat stříbrnou medaili z loňského ročníku a vzhledem k průběžným výsledkům závodů letošního IWC (10. místo Saas Fee, 13. místo Champagny en Vanoise) byla pro juniorský závod v nezáviděníhodné pozici favoritky. Když navíc po závodě IWC ve Francii onemocněla, panovala v českém týmu mírná nervozita.
Do první kvalifikační cesty, která celá vedla v ledu, nastupovala opatrně a plynulým postupem si dolezla až do topu. Nikdo v tu chvíli netušil, že jsme viděli rozhodující moment závodu, protože ruská závodnice Ekaterina Kooscheva spadla u páté expresky. To sice neohrozilo její další postup do finále, ale stavělo ji to do méně výhodné pozice.
V druhé cestě už měly závodnice dolez drytoolingovou stěnkou, kdy Martina na rozdíl od ruských závodnic předvedla perfektní techniku a cestu přelezla velmi rychle. Do finále tak postupovala z druhého místa přeci jen zejména v první cestě rychlejší Sandrine Imboden ze Švýcarska.
Finálová cesta žen měla přibližně 25 lezeckých metrů a její obtížnost se pohybovala kolem M8. Jako první v kategorii juniorek do 22 let nastoupila Ekaterina Kooscheva a dolezla velmi vysoko, kdy ji až ve výlezu ze stropu zastavil časový limit. Další závodnice většinou zklouzly v drytoolingové pasáži, která kombinovala lezení cepíny i rukama a měla spíše technický než silový charakter. Hlavním stavěčem této cesty byl Radek Lienerth.
Martina nastoupila převislým ledem a bylo vidět, že zejména v ledu je v jejím lezeckém projevu stále rezerva. V drytoolingu však výborně četla jeden bouldr za druhým a menší problémy jí přinesl až přechod do druhé ledové pasáže, kde netrefila úplně přesně chyt a od pádu ji zachránilo naprosto precizní a technicky správné zatížení zbraně. V ledu už neměla příliš čas na oddech a tak bylo potřeba jít dál. To že o výsledku mohou rozhodnout úplné detaily se Martina přesvědčila před přechodem do stropu, kde se jí při výměně do volnější mikiny zamotala zbraň a málem ji ztratila. Toto ji stálo několik drahocenných vteřin. Ve stropu už hrnula jeden z chytů za druhým a na time out skončila shodně s Ekaterinou Kooscheva. Vzhledem k výsledku první kvalifikační cesty tento výsledek znamenal průběžné vedení.
Jako poslední nastoupila Sandrine Imboden a bylo vidět, že nastupovat z pozice nejlepší lezkyně do finále není výhodou. V ledu krásně a rychle, čtení drytoolingové pasáže pro ni bylo značně obtížnější. V půli cesty pak k překvapení všech dost nečekaně sklouzla na poměrně velmi dobrém chytu, což bohužel znamenalo konec medailových nadějí.
Pro Martinu Kratochvílovou se jedná o velmi pěkný výsledek, který může být zejména příslibem do budoucna. V tuto chvíli Český horolezecký svaz nemá další závodníky v juniorských kategoriích a je to určitě škoda, protože okamžiky kdy mezi alpskými vrcholy zazněla naše národní hymna patří mezi jedny z nejemotivnějších chvil v soutěžním ledolezení.
Radek Lienerth
předseda komise drytoolingu