Facebook

Český horolezecký svaz

Ledolezecké soustředění na Slovensku

Ledolezecké soustředění na Slovensku
24. 11. 2016 | Rubrika: Ledolezení a drytooling, RSS - iSport.cz

V neděli večer jsme se ve zdraví vrátili ze čtyřdenního pobytu na Slovensku, který byl od začátku až do konce vyplněný lezením s cepíny a v mačkách. Šlo o akci pořádanou komisí soutěžního ledolezení ČHS s cílem seznámit s disciplínou mladé zájemce.

Letanovský mlýn 2

Výjezdu předcházel nábor mládežníků v podobě talentových zkoušek, který proběhl na veletrhu Sport Life na brněnském výstavišti první listopadový víkend. Drytool testováním prošlo celkem 9 zájemců ve věkovém rozmezí 14 – 23 let, z tohoto počtu pouze jedna dívka. Všem zúčastněným bylo následně nabídnuto vyzkoušet skutečné lezení na skále, ledu, ale i na závodech, a to právě ve Slovenských oblastech. Celý výjezd pak vyplánoval, materiálně i logisticky zajistil a lektorsky zaštítil Radek Lienerth, za což mu patří velký dík.

leze Zoban, fotí Stračes

Z vybraných kandidátů nakonec na soustředění vyrazili pouze tři odvážlivci: Kuba Brož, Adam Sedlák a Michal Franek. Pozdě v noci ve středu 16. 11. jsme se ubytovali v Nové Lesné pod Tatrami a ve čtvrtek ráno už vyráželi do Slovenského Ráje na drytoolovou skalní oblast Letanovský mlýn. Zoban natáhl několik cest na rybu a kluci se postupně prostřídali na všech lanech. Ač nám přes den několikrát hustě sprchlo, všichni si svůj první drytool skvěle užili.

Vysoké Tatry, Kvetnicová veža, Sopel

V pátek po probuzení byl parádní pohled z okna na sluncem ozářený Lomnický a Kežmarský štít. Zbytek Tater ale zůstal v mracích a jen co jsme dorazily k Sliezskému Domu, bylo jasné, že další seznamovací lekci připravilo pro borce tatranské počasí. A přesto jsme si opět výborně zalezli, neboť ledy ve srázech Kvetnicovej veže byly na toto období nezvykle dobře nateklé. Nejprve jsme zvažovali Orolinuv lad, ale nakonec jsme šli na Sopel. V docela drsných podmínkách pak kluci 4 hodiny poctivě bušili do ledu. A opět z toho byla všeobecná spokojenost a mohutné sušení všeho po návratu na penzion. Ještě před tím jsme ale udělali krátkou zastávku ve Smokovci a potrénovali na lezeckých profilech u sídla HZS techniku Yaniro, neboli paragány, neboli šuky.

šuky ve Smokovci

Sobota byl klíčový den. V 6:00 jsme vyrazili z Tater do obce Handlová, kde se konalo 1. kolo Slovenského poháru v drytoolingu. Se Zobanem jsme se taky přihlásili, aby v tom nebyli kluci sami. A nakonec českou enklávu doplnili další čtyři závodníci. Naši tři svěřenci se museli v kvalifikaci popasovat s další novinkou, kterou bylo vynášení cesty na prvolezce. Nehledě na celkové výsledky byla ochutnávka závodní atmosféry pro kluky velmi cennou zkušeností. Inspirací se pro ně nakonec stalo celkové vítězství Stračese i pěkné umístění trenéra Zobana.

Noc jsme strávili díky pohostinnosti pořadatelů v pohodlí místní bolderovky a poslední den se vrhli na zbylé cesty lezecké věže v Handlové. Zoban vymýšlel pro kluky různé krokové variace a technické obtíže, dokud únavou nevypadávali z cepínů. Pak už byl nejvyšší čas to zabalit a trochu odpočinout před cestou domů a před novým týdnem.

Klukům snad tento výlet dodal chuť vrhnout se do oboru naplno a věnovat se disciplíně. Mohli sami sebe porovnat se svými slovenskými vrstevníky, kteří jsou díky práci tamní ledolezecké komunity mnohem zkušenější, ne však natolik, aby se nedali dohnat, a třeba i předehnat. Další šance bude již 3. 12. v Bratislavě na 3. kole Slovenského poháru, kam se také chystáme.

 

výsledková listina z Handlové - muži

 

  leze Adam Sedlák  leze Jakub Brož  leze Michal Franek

Podobné akce budeme v brzké době opět organizovat. Vždy se zaměřením na dorosteneckou kategorii lezců. Prosím tedy předsedy oddílů a mládežnické trenéry, máte-li ve svých klubech mladé talenty, pro které by mohl být drytooling a ledolezení  tím pravým, nabídněte jim tyto možnosti a kontaktujte mě na čísle 732732751, nebo mailem na slavek.matuska@horosvaz.cz.  Díky.

 

Slávek Matuška, předseda komise