MČR ve skialpinismu 2015 a vyhlášení ČP ve skialpinismu 2015

16. 03. 2015 | Rubrika: RSS - iSport.cz, Závodní skialpinismus

Ski Trab Mistrovství České republiky ve skialpinismu bylo posledním závodem série Českého poháru. V devíti kategoriích se na start postavilo 83 závodníků a závodnic.

Na trať A o délce 18 km s převýšením 1650 m se vydali závodníci v kategoriích elite muži, elite ženy a veteráni. Pro juniory, kadety a kategorie open muži a ženy byla připravena trať o délce 11,5 km a převýšení 1030 m.

Vítězem prestižní kategorie elite muži se stal Michal Štantejský ze SAC Špindlerův Mlýn, druhý byl Radoslav Groh (Lusti Skialp Team) a třetí Jan Hepnar (Skialpin klub HS Orlické hory).

Mezi ženami kategorie elite zvítězila Karolína Grohová (AKLVK ALPINE PRO SKI TRAB team), druhá byla Petra Volfová (AKLVK ALPINE PEO SKI TRAB team), třetí skončila Lucie Luštincová (Lusti Skialp Team).

V kategorii veteránů vybojoval zlato Jan Pochobradský (Skialpin klub HS Orlické hory), stříbro Petr Novák (Skialpin klub HS Orlické hory) a bronz Zdeněk Kříž (SAC Špindlerův Mlýn).

V kategorii elite muži už MČR celkové výsledky Českého poháru v této kategorii neovlivnilo. To proto, že se z celkových výsledků ČP vyřazuje jeden nejméně povedený závod. Michal Štantejský zvítězil stejně jako dnes i ve všech pěti předchozích závodech a jeho pozici vítěze ČP už nic nemohlo ohrozit. „Trať byla skvělá, podklad pevný, sněhu dost, stopa pěkně prošlapná – podmínky pro závod ideální. Měl jsem náskok už na prvním kopci, ale čas se počítá až v cíli, šel jsem naplno.“ Na usmívající se tváři byla vidět únava. Ale už po pár minutách i radost. Přitom titul mistra republiky i pohárové vítězství je pro Michala už několikáté. „Na rozdíl o minulé zimy se letos díky počasí uskutečnily všechny závody v plném rozsahu“, říká 31-letý rodák ze Špindlerova Mlýna Michal Štantejský. Stejně jako ostatní skialpinisté není profesionálním sportovcem a trénuje jen ve svém volném čase.  „Motivace je jasná, jen je těžké najít dostatek času pro trénink,“ dodává. Štantejského vítězství v Českém poháru nebylo pro nikoho překvapením. I druhé místo Radoslava Groha bylo díky jeho vždy druhým místům v pohárových závodech jasné. Třetí příčku obsadil Jan Hepnar díky jednomu druhému a třem třetím i jednomu čtvrtému místu.

Mezi ženami kategorie elite v Českém poháru zvítězila Petra Volfová před Lucií Luštincovou a Annou Strakovou (Czech Skyrunning Team).

Ve veteránech získal Český pohár Petr Novák, druhý byl Jan Pochobradský a třetí Zdeněk Kříž.

„Letošní sezóna se vydařila, doufám, že ta příští bude minimálně stejně dobrá a pohárových závodů se účastní ještě větší počet závodníků než letos,“ říká Pavel Jirsa, předseda komise závodního skialpinismu při ČHS. „Vítězství Michala Štantejského mě nepřekvapilo, znám ho dlouho a vím, že kdyby měl podmínky pro kvalitnější přípravu, patří mezi širší světovou špičku. Ostatně s dnes druhým Radoslavem Grohem byli na začátku února na posledním MS ve skialpinismu ve Verbier Val de Bagnes v závodě dvojic na 24. místě,“ doplňuje Pavel Jirsa.