Setkání zástupců ze sítě klubů mládeže

26. 11. 2018 | Rubrika: Oddíly a mládež

Ve dnech 10. - 11. listopadu se v Lezeckém centru v Jihlavě – Wall street Tendon konalo setkání zástupců ze sítě mládežnických klubů.

Na tomto tradičním setkání Komise mládeže ČHS přivítala zástupce ze 19ti klubů z různých koutů České republiky.

Po krátkém zahájení a představení této „mladé komise“ byly dále kluby informování o činnosti komise v roce 2018 (granty mládeže ČHS, finanční podpora na sportovní aktivity, soutěž Mladí horalové, kemp ve Slovinsku) a o plánovaných akcích na rok 2019 týkající se zejména mezinárodního kempu a OPEN závodů.

Na téma závody a soutěžní lezení byla rozpoutána delší debata, některé kluby by uvítaly i nižší kategorii soutěžních závodů, než kterých se lze nyní účastnit. Komise mládeže má snahu tuto situaci řešit a rozhodla se přijmout jednoho člena znalého soutěžního prostředí. Probíhá také aktivní komunikace s Komisí soutěžního lezení ohledně konceptu nižších závodů.

Zmíněná byla i trenérská podpora spolkům - možnost využití pomoci trenéra B a A, fyzioterapeuta. Cílem je umožnit oddílovým trenérům a lezcům získat odborný základ. Kluby se zajímaly například o podmínky využití pomoci od trenérů vyšších kvalifikací, zejména jak často mohou  služby trenéra využívat. Bližší informace budou klubům poslány.

Též se debatovalo o evidovaném členství a o zastoupení dětí na valné hromadě.

Dále nás čekal blok fyzioterapie, který si pro nás připravila Žofie Odziomková z FyzioGymCooperKromě zajímavé přednášky na téma správného protažení, zahřátí před lezením, procvičování nohou kompenzující deformace vzniklé používáním lezeček, práce s dětmi s kloubní hypermobilitou a dalších zajímavostí, měli účastníci možnost si cviky také přímo na místě vyzkoušet.

foto3         foto2          IMG_20181110_143714

Další blok byl věnován soutěži Mladí horalové z pohledu ČHS a z pohledu pořadatele prvního ročníku, Jardy Kupra z oddílu Lezci.com.

V závěru dne měly i samotné kluby možnost informovat o svých činnostech v oddíle, jak pracují s dětmi, o tom kam vyráží na skály, nebo jak využily přidělený grant, popřípadě jakých závodů se účastní.

Druhý den patřil metodice. Marek Beláň zopakoval základy správného jištění a navazování. Upozornil na časté chyby, které se stávají a jak se jim vyvarovat. Vše bylo možné si na místě vyzkoušet.

Zástupci klubů měli možnost se vzájemně osobně lépe poznat, dozvědět se o činnostech v jednotlivých klubech a předat si tak cenné informace.

Věřím, že příští rok se sejdeme ještě ve větším počtu než letos!

Kristýna Šmídová, sekretariát ČHS