Facebook

Český horolezecký svaz

Přehled uzavírek skal kvůli hnízdění

Přehled uzavírek skal kvůli hnízdění
08. 03. 2018 | Rubrika: Ochrana přírody

Uzavírky skal kvůli hnízdění v roce 2018

Zde uvádíme především aktuálně vyhlášené uzavírky. Dlouhodobě platná časová omezení. Vše najdete v Databázi skal ČR

Aktualizace 25.6.2018 - prodloužení uzavírky na pravém břehu Labe v sektoru Růžové stěny a části sektoru Růžová vyhlídka do 31.7.!

Jizerské hory

Z důvodu hnízdění dravců jsou uzavřeny severní a západní stěna turisticky přístupného vrcholu Frýdlantského cimbuří a skalní věž Polední zub. Omezení je platné do 30. 6. 2018. Uzavírka ukončena 8.6.2018.

 

solenice

Sektor Kaskády - zjištění výří hnízdo. 

Bílá skála u Luk nad Jihlavou

Hnízdění výra velkého, uzavírka pravděpodobně do 30.6.2018.

Uzavírka je k 1.6. ukončena.

skály u sloupu

Socha svobody - hnízdění dravců, uzavírka do 30.6.2018.

Křížový vrch - Broumovsko

Do 30.6. je z důvodu hnízdění uzavřena SZ stěna Křížového krále (sektor Křížový hřeben). Uzavírka se týká cest Údolní,Stříbrný vítr, Krajková, Staronová historie a Z boží milosti. 

Čtyři palice - Žďárské vrchy

Od 5.4. je z důvodu zahnízdění krkavce velkého uzavřena Čtyřpaličatá skála. Uzavírka potrvá dle aktuálních informací do poloviny června. 

Poříčí nad sázavou - střední Čechy

Lezení v lomu v Poříčí nad Sázavou je v období od března do července omezené kvůli každoročnímu hnízdění výra velkého. Uzavírka se týká sektorů Suterén, Balkon, Terasa. 

Polické stěny, Teplické skály - Broumovsko

Správa CHKO Broumovsko vydala informaci o zahnízdění sokola stěhovavého a souvisejících uzavírkách v NPP Polické stěny a NPR Adršpašsko-teplické skály, které jsou platné od 29.3.2018.

V Polických stěnách se zakaz přístup veřejnosti týká vyhlídky Skalní divadlo na S okraji Kovářovy rokle a jejího okolí. 

- V Teplických skalách se zákaz přístupu týká prostoru Chrámových stěn

Oznámení jsou vydána v souladu s příslušnými opatřeními obecné povahy z let 2014, resp. 2015. Konec platnosti uzavírek bude oznámen. 

NPP Polické stěny Kovářova rokle - hnízdění 2018

NPR Adšpašsko-teplické skály Chrámové stěny - hnízdění 2018

Tisková zpráva zahnízdění sokolů

Kostelík - Moravský kras

Z důvodu ochrany hnízdění dravých ptáků je uzavřen pro lezení skalní útvar Kostelík v NPR Býčí skála v Moravském Krasu do 30.6.2018. Současně jsou uzavřeny i turistické cesty vedoucí k tomuto skalnímu útvaru. 

Bořeň - SZ Čechy

Na jižní straně Bořeně bylo zaznamenáno hnízdění výra velkého. Uzavírka je vyznačena v terénu a na mapce. 

Mapa Bořeň Výr 2018

Havran u Jítravy - Lužické hory

Havran u Jítravy - uzavřena je údolní stěna Havrana v úseku mezi cestami Koutová a Krkavčích otců (včetně). Doba trvání uzávěry je stanovena do 30. 6. 2018.

Labské pískovce

Dočasné uzavírky z důvodu hnízdění sokolů stěhovavých a čápů černých v oblastech OVK Labské pískovce:

 • Ostrov: Velká Ostrovská stěna - hnízdo poštolky.
 • Rájecké údolí: Uzavírka od 3.4. do 30.6.2018 - věže Konírna, Pražská věž, Lorelei, Kyklop, Cukříček, Velikonoční věž, Ariane, Vyhlídkovou věž, Blíženci a Taubák. Území je označeno páskami od Pohraničního rohu po Nosatce; strážci NPČŠ dodržování uzavírky hlídají. 

 • Labské údolí pravý břeh: od 3.4. 6.2018 jsou uzavřeny skalní objekty: Štika, Jižní Bašta, Španělská stěna, Španělská bota, Rozlámaná stěna, Penzion svět. Uzavírka byla 21. 5. 2018 ukončena.

 • Labské údolí levý břeh: Citadela, Ústecká věž, Kyklop uzavřeny od 12.3  2018  do 30.6. 2018. Uzavírka byla 20.4. ukončena. 
 • Labské údolí pravý břeh: Prodloužení dočasné uzavírky z důvodu hnízdění sokola stěhovavého a čápa černého - sektor Růžové stěny od Podzimní věže až po Růžovou vyhlídku; uzavřeno do 1.7.2018!

Prodloužení uzavírky z důvodu hnízdění čápa černého do 31.7. - sektor Růžové stěny a část sektoru Růžová vyhlídka od skalního objektu Robinson až skalnímu objektu Hadí hlava.

 • Labské údolí pravý břeh: nutno dodržovat uzavírku dle platné výjimky pro NPR Kaňon Labe - od 1.1. do 1.6. 2018, viz NPR Kaňon Labe mapa

 • Bělá: Faraon,Velká věž, Bělská jehla, Brána uzavřeny od 12.3. 2018 do 30.6. 2018

 • Modřín: okolí Rajské věže uzavřeno od 12.3. 2018. Uzavírka byla 21.5.2018 ukončena. 

  Od 20.4. jsou uzavřeny skály Březnová věž, Nová Bašta, Sojčí stěna, Stará Bašta, Brádle, Modrá věž, Modrásek, Svatební stěna, Modrý kámen, Stolová hora, Semler, Eden, Zvonice, Stěna nad zvonicí, Kahan, Bivaková, Revizor, Stará pekárna, Nová pekárna, Jelení skok, Jelení skála, Lastura, Karkulka, Poštolčí stěna, Žemle, Wentovka, Kota 18, Vatikán, Zlomisková věž. 

 • Ostrov: od 12.3. je uzavřen Obr a okolí. Od 20.4. jsou uzavřeny tyto věže: Rozhledna (masiv), Venušin Pahorek, Běliningrad, Věž Zdenky, Sfinga, Hrobka, Zalesněná věž. Uzavírka platí do 30.6.2018. Uzavírka kolem Obra je k 25.6. zrušena.

Labské pískovce - NP České Švýcarsko

 • NP České Švýcarsko - podrobnosti v článku Uzavírky kvůli hnízdění v NP České Švýcarsko

  Důrazně upozorňujeme na nutnost dodržování uzavírek v oblastech NP ČŠ(Hřensko, Soutěsky, Vysoká Lípa,Tokáň, Jetřichovice, Kyjovské údolí, Brtníky). Uzavírky jsou označeny páskami a informačními cedulemi.

  OVK Labské pískovce spolupracuje s CHKO Labské pískovce při vyhledávání a označování hnízdišť. Aktualizace: Uzavírka v oblasti Jetřichovice - věž Žluté cimbuří je zrušena; ostatní uzavírky na území NPČŠ platí. 

Suché skály - Český ráj

Do odvolání je uzavřena velká část Sokolí věže, důvodem je hnízdění sokola stěhovavého.

Další hnízdění, které je nutno respektovat, je na Věži Milana Černého (zde hnízdí krkavec). 

Uzavírka je ukončena k 16.6.

Průčelská rokle - Výří skály - SZ Čechy

Průčelská rokle je uzavřenaod 1.3. do 30.6. z důvodu hnízdění sokola stěhovavého. Uzavírka se týká celé lokality, je vyznačena v terénu, v mapce a popsána v OOP. 

Průčelská rokle Mapa sokol 2018

Výří skály OOP

 

Prosíme, abyste omezení daná ochranou přírody respektovali. 

 

B. Valentová, sekretariát ČHS

Instagram

Instagram Horosvaz