Upozornění na zákaz provozování horolezectví na území CHKO Brdy

03. 03. 2016 | Rubrika: Ochrana přírody

Na začátku letošního roku vznikla nová Chráněná krajinná oblast Brdy, na jejímž území se nachází několik spíše menších horolezeckých terénů, z nichž k nejznámnějším patří Mrtnická skála, Klobouček nebo Jindřichova skála. Tyto a další skály nebyly v minulosti přístupné, neboť se nacházely na území vojenského újezdu.

Situace se nezměnila, provozovat horolezectví na území CHKO zatím nelze, neboť dosud nebyly vyznačeny horolezecké terény, tak jak to vyžaduje nařízení vlády č. 292/2015 Sb., prostřednictvím kterého byla CHKO vyhlášena. Prosíme, abyste zákaz lezení respektovali.

Se správou CHKO jsme v kontaktu a o vyznačení horolezeckých terénů, tj. o povolení lezení jednáme, ale situace je komplikována tím, že "hlavní slovo" v této věci má vlastník pozemků, tedy Ministerstvo obrany a jeho organizace, které na pozemcích hospodaří (především Vojenské lesy a statky ČR, s.p.). Proces vyjednávání bude pravděpodobně dlouhý, proto prosíme o trpělivost. Jakmile se podaří situaci vyřešit, budeme vás informovat.

B. Valentová, sekretariát ČHS