Požár v NP České Švýcarsko

28. 07. 2022 | Rubrika: Ochrana přírody
Zřejmě nikomu neunikly události z Národního parku České Švýcarsko, kde od neděle 24. července zuří lesní požár ohromného rozsahu. Na místě bez ustání zasahují stovky členů záchranných složek, Ostatní lidé mohou nyní pomáhat finančně či materiálně.
České Švýcarsko
České švýcarsko má v srdci českých lezců speciální postavení, jelikože se jedná o jedinečnou lezeckou oblast. Mimo to jde ale především o překrásný kus přírody, který je jedním z pokladů Česka. Požáry, které v parku nyní zuří, představují nejen přírodní, ale v mnoha případech také lidskou katastrofu. Kromě 1 000 hektarů lesního porostu si oheň vzal za obět také několik domů v obci Mezná.

V oblasti je uzavřena většina turistických cest, mimo znovuotevřené Jetřichovické vyhlídky, Na Tokání, oblasti Doubice, Kyjovského údolí a osady Kopec. Dále jsou uzavřeny příjezdové komunikace do Hřenska, a to od Děčína, Jetřichovic, Janova i od hranice s Německem.

❗Prosíme všechny, aby respektovali zákazy v místech požáru - zákaz vstupu, zákaz létání s drony apod a omezili svůj pohyb v celém širším okolí, kde komplikují práci záchranným složkám, které se bez ustání snaží s ohněm bojovat.
❗

obec Mezná
MOŽNOSTI POMOCI
Finanční pomoc
Oficiální finanční sbírka probíhá na portálu Donio.cz. Finance z této sbírky budou využity především na pomoc obyvatelům obcí zasažených požárem v NP České Švýcarsko. Případně na pomoc oblasti NP České Švýcarsko a přilehlým obcím.

Materiální pomoc

Chcete-li podpořit členy záchranných složek, kteří bez ustání bojují s požárem v NP, je možné přivézt potřebný materiál na Správu NP v Krásné Lípě (Pražská 457/52). V současné chvíli je poptáváno:

● oční kapky
 ● voda na vyplachování očí (Ophtal)
 ● náplasti na popáleniny
 ● náplasti na puchýře
 ● klasické polštářkové náplasti
!!! Potraviny a nápoje nyní nejsou potřeba. Kapacita odběrových míst je vyčerpána !!!

V případě, že se rozhodnete pro materiálnín dar, kontaktujte: 775 552 790 (Jarmila Judová), 737 276 860 (Lenka Suchá).

Non-stop nasazení hasičů
❗Ubytovatelé z Českého Švýcarska prosí hosty, ať své pobyty neruší. Řada výletních cílů v kraji funguje i přes požár bez omezení. Hejtmanství také nakonec nesáhlo k původně avizovanému plošnému zákazu vstupu do lesů.
❗

M. Košatková, ČHS