Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Sport

Vzdělávání

Mládež

Nové povolení lezení pro Český ráj

Nové povolení lezení pro Český ráj
01. 12. 2016

Na základě žádosti ČHS vydala Agentura ochrany přírody a krajiny - Správa CHKO Český ráj nový souhlas s provozováním horolezectví na území Českého ráje.

 

Nové povolení platí do konce roku 2021Díky vstřícnosti správy CHKO jsou podmínky pro lezení o něco příznivější než dosud. 

 

Téměř ve všech povolených lokalitách / sektorech se smí lézt od 1.4. do 31.10, tzn. že v řadě sektorů došlo k rozšíření období, kdy jsou skály pro horolezce otevřené.

  • Výjimkou je jen Hruboskalsko – obvod Čertova ruka a Kozákov (vyjma Měsíčního údolí), kde je lezení povoleno od 1.7.
  • Suché skály a Pantheon jsou opět otevřeny celoročně, Vobtrubcův lom pro ledolezení při dostatečné vrstvě ledu.

Ve většině povolených lokalit / sektorů se smí lézt na všechny lezecké objekty evidované k 17.10.2016 v databázi Skály ČR, to znamená, že lezení není omezeno pouze na vyjmenované skály.

Výjimky jsou tyto:

  • Vidlák – povolena jen Hlavatá a Válečník, po Zvěda a Pyrit (Poupě)
  • Žehrov, Příhrazy, Příhrazská údolíčka – obora není povolena
  • Prachovské skály – není povolen Javorový důl, Fortna, Starý hrádek a Dračí sluj

Prvovýstupy jsou možné na skalách, které jsou evidovány k 17.10.2016 v databázi Skály ČR.

  • Povolování prvovýstupů je plně v kompetenci OVK v těchto lokalitách: Příhrazy vč. údolíček, Drábské světničky, Hruboskalsko vyjma údolíček, Rovné skály, Skalany, Kacanovy, Pohoř, Vysoké kolo, Žehrov, Prachovské skály vyjma Babinec a Lahole, Klokočské skály, Betlémské skály, Pantheon, Suché skály, Chléviště, Frýdštejn, Kaich, Zbirohy, Koberovy.
  • Povolování prvovýstupů jen s předchozím souhlasem správy CHKO: Kamenice (skály na Mužském), Valečov, Plakánek, Hruboskalská údolíčka, Hrůdka, Kozlov, Krkaviny, Markův kout, Pleskkoty, Pohoř, Vidlák, Věžák, Babinec a Lahole (Prachov), Hrdoňovice, Přivýšina, Sokol, Drábovna, Kozákov, Měsíční údolí p. Kozákovem.

Zcela nově je povoleno používání Mg na Panteonu - v sektorech I. a II. liga. O tuto výjimku jsme požádali vzhledem k tomu, že tuto část Pantheonu lze považovat spíše za sportovní oblast a s Mg se zde již dlouhou dobu leze.

 

Pravidla lezení v pískovcových oblastech v Čechách samozřejmě platí na celém území CHKO. Jedná se o zákaz lezení na mokrém písku, zákaz poškozování skal, zákaz používání Mg (vyjma sektorů I. a II. liga Pantheonu) apod. Explicitně je zakázáno lezení top rope (opět vyjma uvedených sektorů Pantheonu), lanové družstvo by mělo mít max. 5 osob apod. Prosíme, abyste se s podmínkami lezení seznámili a dodržovali všechna stanovená pravidla.

 

Rozšířené povolení se podařilo vyjednat i díky vrcholovým komisím a správcům skal, kteří se starají o jednotlivé oblasti Českého ráje - děkujeme.

 

Povolení horolezectví 2016 - 2021

Povolení horolezectví 2016 - 2021 - seznam skal

 

B. Valentová, sekretariát ČHS