Výstup roku 2020 Jany Vincourkové

Jana Vincourková je asi nejvýraznější ženskou postavou na české scéně venkovního boulderingu. Jako první češka přelezla v loňském roce boulder obtížnosti 8B (Conquistador 8B), za což si vysloužila ocenění Výstup roku 2020 v kategorii bouldering. Aby potvrdila, že takhle vysoká klasifikace nebyla náhoda, poslala tam další  8 béčko (Rustam Direct 8B), za které jí bylo uděleno Čestné uznání.

"Nastavovala jsem si různé cíle, které bych chtěla zvládnout
a najednou už jsem měla to 8A+ a říkám si:
no, tak co kdybych vylezla 8B."

JANČA VINCOURKOVÁ

Janče je 23 let a ačkoliv dřív závodila v obtížnosti, tak v pubertě s lezením přestala, nicméně né na trvalo. Před dvěma lety opět nazula lezečky a pohlavě se pustila do boulderingu. Specializuje se na bouldery venku, kde přelézá čísla, která jí závidí nejden boulderista - chlap. Na kontě má pěknou řádku 8A, 8A+ a od loňského roku také jako první češka také dvě 8B, za které jí bylo uděleno ocenění Výstup roku 2020 a čestné uznání.
Pokud se o Janče chcete dozvědět víc, tak si přečtěte rozhovor, který jsme před časem zveřejnili zde na webu.

Janča je dříč i labužník :)

CONQUISTADOR 8B

Boulder Conquistador 8B oceněný Výstupem roku najdete v nové oblasti Sklapsko, kterou loni Janča s Martinem Švecem objevili a od té doby je to jejich oblíbená česká oblast. Conquistador se leze po mikro lištách a malých spárkách a vznikl přidáním dvou těžkých kroků do již existujícího boulderu Napříč Amerikou 8A+

RUSTAM DIRECT 8B

Rustam Direct bylo Janči druhé, respektive třetí 8B (prvním  byl boulder Jaxitax ve Sloupu. Po dlouhých debatách byl ale Jaxitax shozen na 8A). Jde o boulder v její domácí oblasti Moravského krasu - na Holštejně. Podobně jako u Conquistadoru je start z úplné mikro lišty do další lišty, následovaný sérií pár lehčích kroků a pořádný crux přichází až ke konci.

Podrobně si můžete přečíst o Jančiných 8béčkách v článku na eMontaně.

GRATULUJEME!

M. Košatková, ČHS