Výsledky soutěže Výstupy roku 2012

V neděli 26.8. 2012 byly vyhlášeny výsledky soutěže ČHS - Výstupy roku 2012. Slavnostní vyhlášení proběhlo již tradičně v rámci Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu v Teplicích nad Metují.

Jedná se o soutěž pro členy ČHS, ve které jsou hodnoceny a oceňovány nejlepší horolezecké výkony, které byly uskutečněny v období od 1.8. 2011 do 31.7. 2012, a to v osmi nezávodních horolezeckých disciplínách včetně skialpinismu. V každé z disciplín neboli kategorií se uděluje titul Výstup roku, který je určen výkonu na světové úrovni; udělena mohou být i čestná uznání za výkony, které patří k nejlepším v rámci ČR.

Kdo tedy byl v letošním roce oceněn?

1. kategorie - hory nad 6000 m

• výstup roku nebyl udělen
  • čestné uznání získal Zdeněk Hrubý a Marek Holeček za výstup na Nanga Parbat Kinshoferovou cestou.

Zdeněk Hrubý, foto archiv autoraMarek Holeček, foto J. Doudlebský

2. kategorie - hory pod 6.000 m mixový a ledovcový charakter

• výstup roku - Pavel Vrtík a Milan Doležal za prvovýstup Alpes Angels v severní stěně Aiguille Sans Nom (M7/A1, 25 délek)
  • čestné uznání - Pavel Vrtík a Milan Doležal za prvovýstup Vzpomínka na Eiger v jihovýchodní stěně Lomnického štítu (6+/A3, 21 délek)

Pavel Vrtík, foto archiv autorů výstupuMilan Doležal, foto archiv autorů výstupu

3. kategorie - hory pod 6.000 m skalní charakter (big wall)

• výstup roku nebyl udělen
  • čestné uznání - Dušan Janák aMiro Peťo za první kontinuální přelez cesty Erectissima na Cima Grande (8a/8a+, 17 délek)
  • čestné uznání - Tomáš Brt, Vlado Linek, Ján Smoleň - prvovýstup Keep Panic, Please na
    Ulamertorsuaq
    (Grónsko, 8, 26 délek)

Dušan Janák a Miro Peťo, foto archiv autorů výstupuJán Smoleň, Tomáš Brt, Vlado Linek, foto archiv autorů výstupu

4. kategorie - skalní terény pískovcové oblasti

• výstup roku - Adam Ondra za prvovýstup To tu ještě nebylo (XIIb, Labské pískovce)
  • čestné uznání - Ondřej Beneš za první přelez a autorství cesty Betom (XIc, Labské pískovce)

Adam Ondra, foto archiv ČHSOndřej Beneš, foto archiv ČHS

5. kategorie - skalní terény nepískovcové oblasti

• výstup roku - Adam Ondra za prvopřelez cesty Perlorodka (9a+, Moravský kras)
  • čestné uznání - Kristýna Ondrová za  přelez cesty Kudlanka (8b+, Moravský kras)
  • čestné uznání - Edita Vopatová za přelez cesty Desaster (8b+, Frankenjura)

Adam Ondra, foto z www.lezec, autor PepeKristýna Ondrová, foto převzato z www.lezec, foto PepeEdita Vopatová, foto převzato z www.lezec.cz

6. kategorie - bouldering

• výstup roku - Adam Ondra za první opakování cesty Gioia (8C+, Varazza)
  • čestné uznání - Monika Kuhn-Gaberová za přelez cesty Confession of Scrap Artist (8a, Chironico)
  • čestné uznání - Ondřej Nevělík  za přelez cesty The Dagger (8b+, Cresciano)

Adam Ondra, foto převzato z www.lezecMonika Kuhn-Gaberová, foto archiv MázloviOndřej Nevělík, foto převzato z www.rockstars

7. kategorie - ledolezení a drytooling

Výstup roku - Lucie Hrozová a Miro Matějec za přelez Illuminati (M11+, WI6+, Val Lunga)

čestné uznání - Miro Matějec za přelez cesty Law and Order (M13+, Diebsöfen)

Lucie Hrozová a Mirek Matějec, foto archiv L. HrozaMirek Matějec, foto převzato z www.horyinfo

8. kategorie - skialpinismus

• v této kategorii nebyly oceněny žádné výstupy a sjezdy

V letošním roce dostali ocenění horolezci za své výstupy finanční odměny, které je, doufáme, budou motivovat k dalším vynikajícím prvovýstupům, provopřelezům nebo opakováním těch nejtěžších cest. Výstupy roku byly oceněny částkou 20 tisíc Kč (30 tisíc Kč v případě lanového družstva) a čestná uznání částkou 5 tisíc Kč (7,5 tisíce v případě lanového družstva). Zdeněk Hrubý a Marek Holeček se své finanční odměny vzdali ve prospěch podpory lezení mládeže.

B. Valentová, tajemnice ČHS

| Komentáře(2)