Zuzka Hofmannová by dnes oslavila 62. narozeniny

15. 06. 2021 | Rubrika: Alpinismus, Historie horolezectví

Zuzka Hofmannová (Charvátová) patřila v osmdesátých letech ke špičce ženského světového horolezectví. Začínala v Labáku a Sasku, jezdila na výstupy do Vysokých Tater a poté, co se vypracovala do československé reprezentace, se začala objevovat také v Alpách a posléze ještě dál.

Zuzana Hofmannová

Společně se svojí parťačkou Alenou Čepelkovou byly nejlepším ženským družstvem ve středních velehorách na světě. Jako první ženy například zdolaly v samostatném ženském družstvu cestu obtížnosti 5B - Chergianiho pilíř na Ťuťu, v Bergellu vylezly populární Žehličku a první zimní a zároveň první ženský výstup Anglické cesty na Pic Badile.

Láska k horám jí vyhnala až na nejvyšší hory Himálají a Karákóramu. Zdolala několik osmitisícovek, ale ta poslední se jí stala osudnou. Zuzka Zemřela při sestupu z pákistánského Broad Peaku 31. 7. 2012.

M. Košatková, ČHS
foto: Karel Vlček, Alena Čepelková