Petr Prachtel

• Vloženo: 19. 08. 2016
  • Naposledy editováno: 25. 01. 2024

Popis:

Jeden z nejlepších českých a československých horolezců, jakési "zlobivé dítě" tohoto sportu. Obdivovaný a zatracovaný, něnáviděný i milovaný, zneuznaný a jinými stavěný na piedestal. Po otci Němec, po matce Rakušan neuměl do svých sedmi let ani slovo česky. Na konci války ušel pěšky sám bez zastavení strastiplnou cestu z Litoměřic přes Chem oklikou do rodného Brna.

Vrchol jeho horolezecké kariéry přibrzdilo vyhození z reprezentace. Na kontě má více než 2600 mnohdy úctyhodnýchprvovýstupů, se svou ženou Zorou byl vicemistr v běhu dvojic na 100 km, v traťovém rekordu vyhrál Jizerskou stovku a v roce 1980 zvítězil v deseti terénních bězích na 50 km za sebou a stal se mistrem ČSR. V dobách své největší slávy dělal tisíc shybů denně. O jeho dramatickém životě vypráví kniha Borise Hlaváčka P.R.A.C.H.T.E.L, vyd. ASA 2013.

Životopis:

ROZHOVOR - NA ŠTANDU