Adam Ondra

• Vloženo: 11. 06. 2015
  • Naposledy editováno: 11. 06. 2015

Popis:

Vedoucí představitel sportovního a závodního lezení ve světě. Špičkové výsledky má od boulderingu přes skalní lezení až k vícedélkám. Držitel řady historických milníků světového hotolezectví. Má přelezeno největší množství těžkých skalních cest, přes 100 cest 9a, vylezl všechny v současnosti nejtěžší cesty klasifikace 9b+, z nichž většinu i vytvořil. Mistr světa v boulderingu i lezení na obtížnost, jako první lezec vůbec dosáhl obou titulů a navíc ještě ve stejném roce. Mnohonásobý držitel prestižního ocenění Salewa Rock Award.

Kromě závodního lezení na umělých stěnách i přírodních skalách se věnuje i sportovnímu lezení v horách a bigwallům. Má na kontě řadu velmi kvalitních přelezů – Silbergaier v Rätikonu, Hotel Supramonte na Sardínii, velkým úspěchem je první výstup všech délek cesty Tough Enough na Karambony na Madagaskaru stylem RP za jediný den. Nedlouho po dosažení plnoletosti se mu podařil prvovýstup cesty La Capella ve španělské Siuraně, navrhované obtížnosti 9b, následovaly ve Španělsku další – prvovýstup projektu Caxiraxi v Olianě a první zopakování cesty Chilam Balam.

Životopis:

Závodní výsledky

• 2009 vítěz Světového poháru v lezení na obtížnost, vicemistr světa v lezení na obtížnost
  • 2010 vítěz Světového poháru v boulderingu, vicemistr Evropy v bouderingu a lezení na obtížnost
  • 2011 vicemistr světa v boulderingu, třetí v lezení na obtížnost, mistr světa v kombinaci (bouldering, lezení na obtížnost, lezení na rychlost), vítěz Rock Master Duel
  • 2012 třetí místo na MS v lezení na obtížnost
  • 2014 Mistr světa v boulderingu v Mnichově
  • 2014 Mistr světa v lezení na obtížnost v Gijónu

Sportovní výstupy na skalách

• La Dura Dura 9b+, prvopřelez
  • Vasil Vasil 9b+, Moravský Kras
  • La Capella, 9b, prvopřelez