Josef Smítka

• Vloženo: 14. 02. 2015
  • Naposledy editováno: 27. 11. 2015

Popis:

Významný český pískovcový horolezec, oběť nacistů za druhé světové války.

Životopis:

Vystudoval průmyslovou školu a stal se pilotem v rámci akce 1000 pilotů republice. Na vojně, v roce 1938, se pokusil s letadlem přeletět do zahraničí, ale byl zadržen a dostal za to trest vězení.

Jeho horolezeckým působištěm byla především oblast pískovcových skal Českého ráje. Na jejich stěnách zaznamenal několik desítek prvovýstupů. Zapsal se zejména výstupy na Daliborku tzv. Kouřovou cestou, Smítkovou spárou na Rakev v Příhrazích nebo na Dominstein. Prosazoval volné lezení s minimem železa, v některých případech odstraňoval zbytečné skoby nebo kruhy a upřednostňoval jištění smyčkami a uzly. Za druhé světové války se věnoval i mladším horolezcům, které zasvěcoval do tajů hruboskalských skal.

Ze svých cest po Českém ráji napsal knihu Český ráj pro horolezce, která ale vyšla až po válce.

Sám se ale konce války nedožil. Za vyhýbání se odvodu na totální nasazení, před kterým se s několika dalšími horolezci skrýval právě v Českém ráji, byl o Vánocích roku 1944 zadržen a v březnu následujícího roku popraven v pevnosti Terezín.

Klíčová slova:

pískovce, pískovcové lezení, Skalák