Jindřich Hudeček

• Vloženo: 21. 11. 2014
  • Naposledy editováno: 25. 01. 2024

Popis:

Významný český pískovcový lezec a horolezec, motocyklový a automobilový závodník a zakladatel společnosti HUDYsport. V 80. letech byl členem československého reprezentačního alpinistického družstva. Jako jediný český zástupce se dostal do knihy Rock Stars Heinze Zaka.

Životopis:

S lanem odříznutým z lodi a třemi karabinami začínal lézt v Labském údolí. Brzy si ho všiml Zdeněk Weingartl, který byl jeho prvním učitelem. Jindřich přetdívaný Hudy se brzy dostal od trojek k sedmičkám. V letech 1980 až 1983 zopakoval nejtěžší výstupy Bernda Arnolda v Sasku a začal přidávat vlastní prvovýstupy. Mezi nejvýznamnější z té doby patří Forsáž (Senkrechtstarter) na Jäckelfels nebo Feuerball.

Poté se mu začala líbit myšlenka Rotpunktu a začal dělat cesty v tomto stylu - Pferdefuß na Teufelsturm, Enfe einer Legenda na Rauschenstein a Bílá oblaka na Růžovou věž.

Od roku 1983 mohl jako člen reprezentačního družstva vyjíždět do světových hor. Po úspěších v zimních Julských Alpách a Yosemitech se mu podařil sólový prvovýstup na Yerupaja v Peruánských Andách.

V roce 1988 se zúčastnil pokusu o prvovýstup na Mount Everest, kde skončil ve výšce 8300 m. Výškové horolezectví ho nechytlo a vrátil se potom ke sportovnímu lezení. Téhož roku vylezl v Buoux za 10 dní šest cest 8a/8a+ včetně slavné Chouca. Poté se věnoval závodům a v letech 1989 a 1990 byl 10. ve Světovém poházu v lezení na obtížnost.

Pozranění ramene se věnoval nějakou dobu společnosti Hudysport, kterou založil ale v posledních letech se k lezení vrátil a jezdí do Patagoinie.

Roku 2011 přelezl Compressor route na Cerro Torre a roku 2015 dokončil prvovýstup Invisible Line (400 m, 7a, A1) na Aguja Poincenot (3002 m n. m.), za který přidal ke své bohaté sbírce ocenění ve svých 51 letech Čestné uznání ČHS.

Ve svých mladých letech sbíral Výstupy roku celkem pravidelně za pískovcové výstupy i výstupy v horách.

• 1982 - první RP přelez cesty Direct Superlative
  • 1983 Triglav – S stěna, kombinace Peterneliho a Čopovy cesty, 2. zimní výstup: J.Hudeček, M.Mikyška
  • 1983 - Yosemite Valley, sólo výstup na El Capitan
  • 1986 - sólový prvovýstup Yerupaja, peruánské Andy
  • 1987 - expedice na Mt. Everest, dosažená výška 8300 m
  • 2011 - Cerro Torre - Compressor Route, Fitz Roy - Kalifornská cesta, s Michalem Brunnerem a Stanislavem Stepanem
  • 2015 - Aguja Poincenot (3002 m n. m.) - Invisible Line (400 m, 7a, A1), prvovýstup s Michalem Brunnerem, - čestné uznání za Výstup roku 2015 v kategorii Hory pod 6000 m n. m.

ROZHOVOR - NA ŠTANDU

Klíčová slova: