Rudolf Antoníček by dnes oslavil 100 let

17. 03. 2021 | Rubrika: Historie horolezectví

„Jestli ale mohu doporučit, horolezectví by měl dělat jen ten, kdo má rád přírodu a hlavně, kdo při tom neblbne. Když se někdo pustí do cesty, na kterou nemá, není na ni vycvičený a trénovaný, to pak hraničí se sebevraždou. Takové počínání nepovažuji za horolezectví, ale za blbost.“

Rudolf Antoníček

Dnes by oslavil sté narozeniny Rudolf Antoníček alias Tony.
Tony byl odjakživa sportovec tělem i duší, věnoval se basketbalu a řecko-římským zápasům. Až během svatební cesty ve Vysokých Tatrách objevil svou lásku k horám a k lezení. Začal tvrdě trénovat a na nakonec se výkonností vypracoval až do reprezentačního družstva, které později také trénoval. jako reprezentant lezl spolu s velikány, jako byl Karel Cerman, Radan Kuchař, Olda Kopal, Bohouš Svatoš nebo třeba Jirka Mašek. Jeho parťákem v horách byl nejčastěji Jirka Ševčík. Lezl na Kavkaze, v Alpách a v roce 1965 se zúčastnil vůbec první československé výpravy do Hindúkuše. Zemřel v roce 2016.
.
Více informací včetně výčtu jeho úspěchů najdete v naší databázi osobností. Krásný dlouhý rozhovor z Montany 4/05 rozhovorů si můžete přečíst zde.

M. Košatková, ČHS