Památník Expedice Peru 1970

12. 11. 2009 | Rubrika: Historie horolezectví | Komentáře (0)

Přispějte na památník Expedice Peru 1970

Blíží se zima a mnozí z nás zamíří do Jizerských hor za pěkným svezením na běžkách, mnozí z nás se chystají po x-té zabojovat si na trati Jizerské 50. Špičkoví závodníci z celého světa už si tento závod s dovětkem “Memoriál expedice Peru 1970“ nezapomínají zapsat do svého plánovacího kalendáře, ale  je docela dobře možné, že tragický příběh výpravy neznají. Horolezci a lyžaři se však dodnes staví na start v duchu původního smyslu závodu a je jim jedno, že někteří doběhnou až několik hodin po vítězi.

Pokud se dobrá věc podaří, budeme od příštího roku cestou z bedřichovského lyžařského stadionu míjet při vstupu do lesa pietní místo s jednoduchým pomníkem a původní pamětní deskou. Každý z nás se tu bude moci zastavit a zavzpomínat. Ke čtyřicátému výročí události to bude myslím vhodný dárek jak zemřelým, tak nám.

„O postavení Památníku Expedice Peru 1970 se hovoří dlouho. Nikdy jsme mu nebyli tak blízko jako teď a nutno říci, že je načase. Pro jeho vznik se spojila obec Bedřichov, pořadatel závodu Ski Klub Jizerská 50 a Jizerská o. p. s., která se stará o běžecké tratě.“

Tato slova a vše o projektu naleznete na stránkách www.peru1970.cz. Konečnou podobu památníku řeší v současné době pracovní skupina, ustanovená v září v Liberci na společné schůzce zástupců organizátorů, příbuzných obětí neštěstí, horolezců a lyžařů.

Průběžně jsou zde zveřejňována jména dárců. Přispět můžete svým malým dílem i vy! Instrukce ohledně platby i formulář jsou k dispozici.

Alena Čepelková

| Komentáře(0)