Radek Jaroš

• Vloženo: 17. 02. 2013
  • Naposledy editováno: 02. 06. 2021

Popis:

Radek JarošRadek Jaroš je český profesionální horolezec. Specializuje se na expedice v malém počtu členů, bez použití kyslíkového přístroje a pomoci výškových nosičů. V roce 1998 se mu podařilo spolu s Vladimírem Noskem vystoupat na svou první osmitisícovku, a to rovnou Mount Everest. Poté přidával na svůj seznam další osmitisícové hory téměř s roční pravidelností. V roce 2014 se Radek stal prvním českým držitelem Koruny Himaláje a zařadil se tak mezi hrstku světových horolezců, kterým se podařilo vystoupit na čtrnáct nejvyšších hor naší planety. Na tento úspěch navázal dalším cílem, kterým je dosažení Koruny světa, tedy zdolání nejvyšších vrcholů všech sedmi kontinentů. K tomuto cíli mu zbývá pouze dosažení Puncak Jaya – nejvyšší hory Oceánie.

Životopis:

Radek Jaroš začal s lezením až v 18 letech na skalách Českomoravské vrchoviny. Postupně se dostával dál - do Tater, Ťan Šanu, Pamíru a Himalájí. V roce 1994 se pokusil o výstup na svou první osmitisícovku, a to rovnou tu nejvyšší Mount Everest. Tento pokus se sice nepodařil, ale vysoké hory si tím definitivně zamiloval.

V roce 1998 se Radek do Himalájí vrátil spolu s Vladimírem Noskem a vrcholu Mt. Everestu dosáhli. Do nejvyšších hor se následně vydal s nespočtem expedic a časem se rozhodl dosáhnout na jednu z nejvyšších horolezeckých met - Korunu Himaláje. Koruna Himaláje spočívá v dosažení všech čtrnácti nejvyšších vrcholů světa a Radek ji získal jako první Čech v roce 2014. Stal se zároveň teprve 15. člověkem, který Korunu získal bez služeb výškových nosičů a použití umělého kyslíku.

Právě na expedice v malém počtu členů, bez použití kyslíkového
přístroje a pomoci výškových nosičů je styl, na který se Radek zaměřuje.

Současným projektem je Koruna Světa, jehož cílem je postupně vylézt na nejvyšších vrcholy všech sedmi kontinentů světa. Výstup na nejvyšší vrchol Afrického kontinentu Kilimanjaro 1. října 2019 znamená pro Radka dokončenou Korunu světa podle Bassova seznamu. K dosažení Koruny světa podle Messnerova seznamu zbývá Puncak Jaya – nejvyšší hora Oceánie.

horolezců pokusit se o dosažení všech čtrnácti nejvyšších vrcholů světa. Hor převyšujících svou výškou magickou hranici 8000 metrů nad mořem.

Dětský sen stát se horolezcem začal naplňovat až v osmnácti letech, kdy začal s lezením na Českomoravské vrchovině.[4] Následovaly TatryŤan-šanPamír a Himálaj. Mezi své velké cenné kopce řadí šestitisícový Pik Moskevské pravdy (1989) a pětitisícový Pik Učitěl (1989).

V roce 1994 se neúspěšně pokusil o Mount Everest (8 848 m n. m.). Kouzlu nejvyšší hory podlehl a při své druhé expedici v roce 1998 se mu společně s Vladimírem Noskem podařilo z Tibetu, severním žebrem, vystoupit bez použití kyslíkových přístrojů na vrchol. „Mount Everest jsem nepokořil, ale hora mi souhrou okolností dovolila, abych na ni vystoupil.“ Později vystoupil na známý jihoamerický Huascarán.[5]

Připojené a související

Připojené události: žádné