Gerhard Tschunko

• Vloženo: 15. 01. 2012
  • Naposledy editováno: 07. 04. 2015

Popis:

Významný špičkový horolezec 60. let minulého století s výrazným působením v pískovcových oblastech severozápadu Čech, s prvovýstupy v oblastech Tisá, Ostrov a Rájec. Věhlas si získal především prvovýstupy na Kavkaze. Je výjimečný svými lezeckými aktivitami i v dnešní době. Čestný člen ČHS od roku 2008.

Životopis:

Jako kluk bydlící v Českém Krumlově s rodinou hodně cestoval po Šumavě i po Alpách. S otcem již od devíti let lezl na lehké vrcholy v oblasti Dachsteinu.

K lezení na pískovcových skalách se dostal po válce, když se s matkou přestěhoval k Duchcovu. Při jednom výletu do Ostrova absolvoval bez lana výstup na Malou Tovární věž. Po ukončení vojenské služby v roce 1957 spolu s Františkem Grasslem a Milanem Bárou začal pravidelně jezdit do skal. V roce 1958 jej vzal William Kubinec do Vysokých Tater, kde zlezli Žabího koně a Volovu vežu. O rok později absolvoval první zimní zájezd do Vysokých Tater. To byl začátek dlouhé řady tatranských pobytů, při nichž prostoupil mnoha stěnami, hlavně v zimním období.

V roce 1963 poprvé působil v Alpách, v roce 1964 na Kavkazu v dolině Baksan s výstupy na Pik Volnoj Ispanije, traverzem Ušby a dalšími. V roce 1965 následoval opět Kavkaz, oblast Bezengi a to s výstupy na Missestau, Ulluausbaši, ale hlavně s prvovýstupy spolu s Ľudovítem Záhoranským a Jánom Ďuranou severními stěnami Koštantau a Šchary. V zimě roku 1966 jako člen reprezentačního družstva působil v oblasti Mont Blancu. Následovalo mnoho výstupů v různých oblastech Alp. Gerd se zúčastnil horolezeckých expedic s řadou prvovýstupů na Špicberky a do hor Kačkaru v hraniční oblasti Turecka a Iráku.

Na pískovci lezl převážně s Wolfgangem Bruchem, Rudou Wokrzinkem, Frantou Gruntem a Rudolfem Stuchlíkem. Uskutečnil zhruba 80 prvovýstupů všech stupňů obtížnosti.

Gerdovou největší radostí a i životním krédem je doprovázet lidi do světa skal a hor, aby s jeho pomocí mohli poznat tento fantastický svět.

Nejvýznamnější výstupy:

1967 Ostrov, Široká věž, Andělská hrana, prvovýstup

1969 Ostrov, Malá Tovární věž, Kosmická cesta, provýstup

1982 Ostrov, Plotnová věž, Převislá revue, prvovýstup

1964 Kavkaz, Ušba, přechod masivu

1965 Kavkaz, Koštan Tau, prvovýstup prostředním pilířem severní stěny

Kavkaz, Šchara, prvovýstup severozápadní stěnou

1966 Alpy, Aiguille du Midi, Contaminova cesta, zimní výstup

1967 Alpy, Dachstein, J stěna, direttissima

Činnost v horolezeckém svazu:

Deset let předseda teplického horolezeckého oddílu

V roce 2000 založil a v současné době vede horolezecký oddíl Climbing Club Dubí u Teplic