Petr Bednařík

• Vloženo: 21. 11. 2014
  • Naposledy editováno: 03. 04. 2020

Popis:

Horolezec, prvovýstupce, účastník brněnské expedice do Hindúkúše

Životopis:

Narodil se ve Vyškově v rodině automechanika. Pěstoval atletiku a byl výborný i v řadě dalších sportů. Jako teenager začal se skalním lezením v okolí Vyškova. Jeho horolezecká kariéra doznala velký skok, když začal pracovat jako nosič na Téryho chatu, kde tehry chatařil Belo Kapolka. Když měl volno, lezl spoustu cest na okolní štíty.

Po roce nošení a dvou letech vojenské služby se vrátil domů do Moravského Krasu a vystudoval učitelství v oboru zeměpis a tělocvik. Jeho diplomová práce Historie lezení v Moravském Krasu byla po několik generací průvodce pro místní lezce. Tyto roky byly pro něj i lezecky velkmi úspěšné a jeho prvovýstupy dodnes patří ke zkušebním kamenům kombinujícím lezeckou náročnost a estetiku.

Petr se stal členem reprezentačního družstva a objevoval nové cesty v Sovětském svazu, Itálii, Francii, Švýcarsku a Afghánském Hindúkúši. Jeho nejlepším alpským rokem byl rok 1976, kdy vedl první letní púrůstup známé Harlinovy direttissimy v severní stěně Eigeru.

Roku 1978 vystoupil v Hindúkúši v rámci brněnské expedice několik vrcholů přes 6000 m a udělal několik vážných prvovýstupů ve velkých stěnách, například sólový prvovýstup SV stěnou Kohe Šachaur a ve dvojce prvovýstupy S\v stěnou Kohe Šachaur a SV stěnou sedmitisícovky Udren Zom.

V roce 1982 emigroval se svou ženou z Československa a usadil se v Kalifornii v oblasti Monterey. Přelezl klasické linie v Yosemitech na El Caliptana včetně Nosu a na Cathedral Rocks, I přes jeho úspěchy ve výškovém lezení, byl duší hlavně skalní lezec.

Byl také zručným řemeslníkem. Opustil profesi učitele a věnoval se stavbě a opravám domů.

Odkazy: horyinfo

Připojené a související