Karel Cerman

• Vloženo: 17. 02. 2013
  • Naposledy editováno: 25. 11. 2014

Popis:

Karel Cerman byl jedním z členů „zlaté“ party ze Skaláku - Hruboskalského skalního města, která na počátku 50. let minulého století výrazně ovlivnila vývoj pískovcového lezení, zejména v Českém ráji, a také rozvoj zimního horolezectví ve Vysokých Tatrách. Zúčastnil se vůbec prvních prvovýstupů našich horolezců na Kavkaze. Byl členem horolezeckého reprezentačního družstva v letech 1951 – 1966. V roce 1953 mu byl udělen titul mistra sportu, v r. 1971 titul zasloužilého mistra sportu. Čestný člen ČHS od roku 2003.

Životopis:

Jako rodák z Lomnice nad Popelkou měl blízko ke skalám Českého ráje, zejména do „Prachova“. Věnoval se sportu – cyklistice a lyžování, ale nakonec ho zlákalo lezení. V r. 1944 absolvoval první výstupy , v r. 1945 i obtížný výstup na Prachovskou jehlu. Následně objevil také blízkou oblast Hruboskalska, kde se jeho první cestou stala Dračí cesta („Heinecke“) na Dračí věž. Seznámil se s Radanem Kuchařem, Oldou Kopalem a Bohoušem Svatošem. Později s nimi realizoval řadu prvovýstupů. V zimě  r. 1945 absolvoval cvičitelský kurz ve Vysokých Tatrách a v létě se zde pouští do prvních „šestek“. Pískaři v Tatrách vynikali skvělou lezeckou technikou a schopností lézt dlouhé úseky bez zajištění. Na počátku 50. let se Karel zapojuje do orientace na náročné zimní tatranské výstupy, které představovaly zásadní formu přípravy na aktivity v Alpách a v dalších velehorách. K vrcholům jeho lezecké kariéry patří prvovýstupy na Kavkaze. Rok 1969 přináší spoluúčast na první aktivitě našich lezců v Himálaji, při úspěšném výstupu na Annapurnu IV.

V r. 1982 navštěvuje se „starými chlapy“ Ťan Šan.

Ve svých 71 letech vylezl spolu s Oldou Kopalem znovu svou vůbec první cestu ve Skaláku - Heineckeho cestu na Dračí věž. Při výstupu si po uklouznutí vykloubil rameno a to znamenalo konec s lezením.

Nejvýznamnější výstupy:

1952 Přírazy, Soudek, Cermanova cesta, prvovýstup